Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на БАН и на комитета на БСП в подкрепа на "Белене" става министър

Пресцентърът на МС съобщи по грешка за Милена Дамянова, после се поправи

315 коментара
Шефът на БАН и на комитета на БСП в подкрепа на "Белене" става министър

Новоизбраният председател на БАН акад. Стефан Воденичаров, който оглавяваше и инициативния комитет на БСП, събрал подписката за свикване на референдум за АЕЦ "Белене", ще поеме овакантения пост на образователен министър на мястото на Сергей Игнатов, който бе принуден да подаде оставка заради скандала във фонд “Научни изследвания“. Това стана ясно на заседанието на Министерския съвет в сряда, след гаф със съобщението на правителствения пресцентър, който първоначално обяви за министър досегашната заместничка на Игнатов Милена Дамянова, но после се поправи.

Объркването най-вероятно е станало заради самото изказване на премиера Бойко Борисов пред правителството:

“Тъй като остават няколко месеца до изборите, в парламента имаме един закон за средното образование, аз мисля, че Милена ще се справи добре да го доизкара там, в течение е. Ще предложа на парламента, след като го съгласувахме и с изпълнителната комисия на партията, акад. Воденичаров, който е сега председател на БАН, да заеме този пост. Той ще си вземе неплатен отпуск, защото е безспорен учен, неслучайно беше избран и за председател на БАН“.

Борисов очаква новият министър да бъде добре приет и от опозицията

"Поне за мен това е една добра кандидатура... Аз съм убеден, че дори опозицията в парламента ще го приеме и ще бъде добре за Министерството на образование като такова”, каза премиерът. Наскоро той вмени задължението на председателя на БАН да присъства на всички заседания на Министерския съвет и поръча на академията да определи политиката на правителството към Македония. По този повод бившият президент Георги Първанов коментира, че е добре правителството да се вслуша в БАН и по въпроса за АЕЦ "Белене", като директно препрати към председателя на инициативния комитет, събрал подписката за свикване на референдум за АЕЦ "Белене", проф. Стефан Воденичаров.

“На нас ни трябва през тези 3 - 4 месеца фонд “Научни изследвания” да заработи както трябва. Да не се замерят с рецензии и корупция нашите учени, да се съсредоточат върху иновациите, върху изследователската дейност заради това, че толкова милиони се дават там”, каза още премиерът.

За негова изненада, обаче, изборът на Воденичаров за министър няма да бъде подкрепен от БСП, защото, по думите на червения депутат Антон Кутев, " с този акт Борисов се опитва да си купи индулгенция, но трябва да знае, че интелект не се купува". Дясната опозиция е дълбоко изненадана от номинацията, а ДПС също няма да я подкрепят, заради грешната политика на правителството в областта на образованието. ГЕРБ защитиха председателя на БАН и определиха като спекулации твърденията, че той е свързан с БСП.

Воденичаров: Нека малко да седна, да си събера всичко в главата

Премиерът се надява Воденичаров да убеди своите колеги в академията, че тези няколко месеца действително могат да се използват за още по-тясно сътрудничество между БАН, научноизследователските институти там, министерството, отделните министри.

Неплатеният министерски отпуск на Воденичаров - в разрез с устава на академията

Излизането в неплатен отпуск на председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, за да поеме министерството на образованието до изборите през юли, породи коментари в научните среди доколко законно е това.

Първо премиерът Бойко Борисов, а след това и от пресцентъра на БАН съобщиха, че за периода, в който ще бъде министър на образованието, младежта и науката,  Стефан Воденичаров ще бъде в неплатен отпуск и няма да изпълнява длъжността председател на БАН. Още

Самият Воденичаров коментира, че си дава сметка, че поема поста за няколко месеца, но все пак трябва да навлезе в проблемите. Първият проблем явно са нещата, които се случват във фонд “Научни изследвания”. Имам нещо – като работи, които също трябва да се свършат в областта на научните степени и звания. Нека малко да седна, да си събера всичко в главата“, заяви той.

“Приех предложението на министър-председателя, защото си мисля, че това, че сме бедни и малко консумираме – това е, защото не произвеждаме достатъчно. Без образование, без наука, без иновации, ние не можем да увеличим нашия потенциал. Освен това от около 4 млн. работоспособно население, около 3 млн. са хората, заети в производството", каза Воденичаров. Той посочи, че има и много неща, свързани с подобряване на професионалното образование“.

“Ние в момента нямаме подготвени кадри, които веднага да влязат в индустрията. Финансовите ограничения през последните години за наука също хвърлиха много тежка сянка върху ефективността на учените“, посочи той.

“През последните 20 години в науката не бяха вкарани никакви пари, за разлика от съседна Румъния, която си беше направила оперативна програма наука и образование“, коментира той. С приетата сега нова оперативна програма за образование, по думите му, през следващите 7 години, независимо от това кой ще управлява, проектите ще се случват.

По повод това, че е оглавил инициативния комитет за изграждане на нова АЕЦ Воденичаров заяви: “Аз съм твърд привърженик на това, че единствената висока технология, която е в момента в индустрията на България, е ядрената енергетиката. Ние сме хората, които събраха 530 000 подписа преди 13 години. Ние сме хората, които казахме, че спирането на малките блокове е пагубно за държавата. Аз продължавам да държа данните от изследването на малките блокове. Блок номер 4 щеше да работи и следващата година. Стойността на тока му е 2 американски цента”, каза Воденичаров.

Воденичаров бе избран на председател на БАН през декември миналата година, а допреди това бе директор на Института по металознание. Той е роден през 1943 г. Завършил е технология на металите през 1968 г. и от 1969 г. до днес е в Института по металознание при БАН. Четири мандата е бил заместник-директор, а в края на 2007 година е избран за директор на института. Ръководил е 207 научни проекта, сред тях и проекти на НАТО и на ЕС.

Борисов: Игнатов беше добър министър, но тръгна да спори с мен

Премиерът заяви, че отстраненият Сергей Игнатов е бил добър министър и е направил много неща. “Той се забави, спори с мен, оспори доклада на нашия Инспекторат (за нарушения в научния фонд -бел.ред.) и затова се наложи да се разделим... Иначе беше добър министър, направи добри неща. Законът за средното образование е в парламента, преместихме Оперативната програма в Министерството на образованието, така че има заслуги, които не мога да отрека. Но това негово колебание и опит да се защитят хора, които не заслужават тази защита и създадоха проблеми – професори и академици да се замерят с това коя рецензия е скрита и коя не е пусната...”, коментира Борисов.

“За мен винаги е виновен този, който е там, за да контролира и организира дейността. Разбира се, и законът, и поправки в него трябва да се направят, защото прекият контрол не е негов, но след като по негово предложение се назначават отговорните хора в борда като председател на борда, като изпълнителен директор – можеше да отреагира още в началото на месец януари. Не го направи – това е причината да се разделя с него”, допълни той.

Междувременно стана ясно, че снощи на заседание във фонда е била приета и оставката на проф. Рангел Гюров като председател на Изпълнителния съвет на фонд "Научни изследвания".

Десните питат защо човек на БСП е в кабинета на ГЕРБ

Реакциите на дясната опозиция в парламента за новия образователен министър бяха еднозначни.

"Защо човек на БСП стана министър в кабинета на ГЕРБ аз не мога да разбера. За нас това е изненада", коментира бившият министър на образованието и депутат от Синята коалиция Веселин Методиев.

“Това, че г-н Воденичаров е председател на БАН, го прави авторитетен човек, но министър е политическа длъжност, носи политическа отговорност. Интересно ми е защо вчера сутринта този човек отказа, а днес прие, питайте го“, призова Методиев.

БСП: Няма да го подкрепим

Противно на очакванията на премиера, БСП обявиха, че няма да подкрепят кандидатурата на Воденичаров за министър. “Дълбоко е моето учудване от това, че проф. Воденичаров се е съгласил да бъде назначен за министър на образованието“, коментира депутатът от левицата Антон Кутев. По думите му Стефан Воденичаров е жертва на кризисен PR.

“Истината е, че въпреки качествата му, ние няма да го подкрепим за този пост, защото за три и половина години ние видяхме отношението на Борисов и Дянков към науката и към БАН конкретно. С този акт Борисов се опитва да си купи индулгенция. Съжаляваме, но г-н Борисов трябва да знае, че интелект не се купува“, коментира Кутев.

По думите му не е важно как Стефан Воденичаров ще влезе в министерството, а как ще излезе след 3 месеца.

Парламентарната група на ДПС няма да гласува кандидатурата на Стефан Воденичаров за министър на образованието. "Нашите уважения към един безспорен авторитет, какъвто е акад. Стефан Воденичаров, но ние не можем да подкрепим тази персонална промяна, защото е водеща държавната политика в областта на образованието и науката, а тя меко казано е сгрешена", посочи лидерът на ДПС Лютви Местан. “Нямаме обяснение защо той е приел предложението“, добави той.

Управляващите: Абсолютни спекулации са, че е човек на БСП

"Абсолютни спекулации са, че г-н Воденичаров е човек на БСП“, заяви депутатът от ГЕРБ и член на образователната комисия Румен Стоилов. “Г-н Воденичаров преди няколко месеца се оттегли от номинацията си за референдума, така че - това са абсолютни спекулации, че той е човек на БСП. За мен Стефан Воденичаров е човек на науката и човек, който би се справил със своите задължения като министър на образованието. Човек с неговата визия и с неговото умение да ръководи, ще се справи”, каза Стоилов.

“Като председател на БАН, Стефан Воденичаров започна много добре да се справя, подготви и започна структурни промени, които винаги сме изисквали, като народни представители, и като представител на научната общност - много добре ще се справя с работата си в качеството на министър на образованието, каза Стоилов, който е бивш президент на Българската федерация по самбо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

315 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #315

    Срещу предложения за образователен министър проф. Стефан Воденичаров има образувана прокурорска проверка. Тя е свързана с работата му като шеф на БАН. Обвинителите трябва да установят защо 108 750 лв. от фонд “Научни изследвания” са били прехвърлени на Института по металознание към БАН. Според данните на финансовата инспекция парите са спечелени от института, но има нарушения на процедурата и те е трябвало да бъдат върнати. Сега прокурорите ще проверяват защо това още не е станало.
    Проверката на

  2. Анонимен
    #314

    Феодалните старци взеха властта в страната на развития феодализъм. Сега като тръгне една наука, Европа няма да смогне да плаща.

  3. Анонимен
    #313

    EU Грешиш. БАН съществува от преди любимото ти ссср. 309 БАН е рожба на СССР

  4. Анонимен
    #312

    308-ми: това, което виждаш ти, никъде го няма и няма да го има. То е само и единствено в твоята глава."..Там ще са четири партии с приблизително еднакви гласове:ГЕРБ,ДПС,ДСБ-Единство и БСП.."??? Абе вие добре ли сте?Откъде тези небивалици? Или само така си дращите, за самочувствие? Аз утре ставам космонавт. Е, приблизително де, вдругиден.Майтапчии.

  5. Анонимен
    #311

    Стига с този комунизъм, бе, с никакъв комунизъм не може да се опише това, което става в България последните 22 години. Нито пък предходните 22 години. Съвсем друго понятие е нужно, за да се опише действителността - имперска зависимост, ако описваме макрорамката, и тотална ченгесарница, ако описваме механизма. Който днес говори за 'комунизъм', по-скоро иска да сктрие тази реалност, не да се бори с нея.

    Въоръжени с това разбиране, може да кажем, че Воденичаров не е просто ченге, той е 'сapo di tutti

  6. Анонимен
    #310

    Комунизъмът се завръща! Спете спокойно, мушмороци!

  7. Анонимен
    #309

    БАН е рожба на СССР и продължава да следва и развива злокачествените си тумори. С така наречените "реформи" само се промениха имената на няколко института, обединени изкуствено. Съставите им са непроменени, дори дублираната администрация. Хората, които се занимават с наука (не с нАука) се броят на пръсти. Останалите имитерат нАука, оправдавайки се с "работа в библиотека" (докато обикалят с пазарските чанти) или статии, които не се четат, даже и от семейството им. Парите им, колкото и да са малко, са една "рента" от принадлежността им към "Академия". БАН-аджия. Запознайте се с реалността и тогава говорете за ВСИЧКИ!

  8. Анонимен
    #308

    №303, не виждам как Герб ще прави коалиция със СДС след изборите, защото СДС не ги виждам изобщо в следващия парламент.Там ще са четири партии с приблизително еднакви гласове:ГЕРБ,ДПС,ДСБ-Единство и БСП.Възможно е да се направи отново тройна коалиция между ГЕРБ,ДПС и БСП.Ще имат стабилно мнозенство, както при предишната тройна коалиция.

  9. Анонимен
    #307

    Воденичаров от много години яде от паницата на ядрената мафия. Апелирам да се направи проверка по колко и по какви договори се е облажил от АЕЦ Козлодуй! Този БАН-аджия е облагоделстван и като "учен", и като бизнесмен от кръга на Р.Овч. Срам за Б. Б., прави ни на балъци и се гаври с наивните си гласоподаватели!!!

  10. Анонимен
    #306

    Воденичаров най-безпардонно загърби резултатите на повече от 50 експерта от БАН, публикувани в т. н. "Бяла книга на БАН за АЕЦ-Белене" през 1990 г. в 1100 екземпляра, в която учените еднозначно показаха, че проектът АЕЦ-Белене е икономически необоснован, ненужен и даже опасен.
    Както е известно, проектът беше реанимиран в началото на управлението на Сакскобургготски, като за целта беше поръчано и скалъпено ново заключение за АЕЦ-Белене, базирано на 4 анонимни учени от БАН.
    Тези факти заедно с

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.