Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на ЕЦБ: Икономическият растеж в Европа е твърде слаб

Стенли Фишер: Евросъюзът няма да оцелее, ако не осигури благоденствие на членовете си

7 коментара
Шефът на ЕЦБ: Икономическият растеж в Европа е твърде слаб

Президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че навсякъде в Европа "растежът е твърде слаб", макар че е налице и скромно съживяване, предадоха агенциите.

Драги говори при откриването на тридневен форум за заетостта пред представители на централни банки и икономисти в португалския град Синтра.

Президентът на ЕЦБ отчете известно подобряване на икономическите условия в Европа, но изтъкна, че навсякъде растежът е прекалено слаб, а инфлацията – твърде ниска, което е признак за икономическа слабост.

"Хората в Европа са разочаровани от липсата на растежа, на който бяха свидетели през последните години", каза Драги. 

Забележките му идват на фона на признаци за икономическо съживяване на еврозоната. През първото тримесечие на годината икономическият растеж бе от 0.4% и според икономисти тазгодишният растеж може да е достатъчно силен, за да започне да намалява безработицата, чието равнище сега е 11.3%.

Все пак може да отнеме години, докато се постигне значително намаляване на нивото на безработицата, която продължава да бъде болезнено висока в по-слабите страни членки. Младежката безработица в Гърция и Испания възлиза на 50%.

Еврозоната е изправена и пред предизвикателствата в Гърция, където правителството изпитва трудности да изплати дълговете на страната въпреки двата кръга от спасителни заеми от други страни от еврозоната и Международния валутен фонд. Едно евентуално кредитно събитие може да доведе до напускане на Гърция от еврозоната, което повдига въпроса за трайността на валутния съюз.

Марио Драги призова страните членки на еврозоната да не чакат по-добри времена, за да направят реформи за стимулиране на вялия икономически растеж. Необходимо е бързо да бъдат предприети решителни мерки за намаляване на бюрокрацията и засилване на гъвкавостта в наемането и уволняването на служители, за да се засили икономиката, посочи ръководителят на ЕЦБ.

Той отхвърли твърденията, че смекчаването на правилата за наемане и освобождаване на служители действа само в дългосрочен план и може да навреди на колебливото възстановяване. "Колкото по-скоро това бъде направено, толкова по-добре", подчерта Драги.

Призивът на Драги за ръста във валутната зона бе почти приповторен от вицепрезидента на Федералния резерв на САЩ Стенли Фишер, който заяви, че еврозоната изглежда е устояла на сегашната криза, но предупреди, че в дългосрочен план валутният съюз "няма да оцелее, ако не осигури благоденствие на своите членове".

Редица представители на американските власти притискат Европа да се справи с проблема си с растежа. Еврозоната остава ключов пазар за много американски фирми и нейното икономическо здраве е важен фактор за глобалната икономика.

Фишер каза, че предприетите наскоро мерки за укрепване на 16-годишното евро, като например надзора на равнище ЕС, извършен от ЕЦБ, може би не би било одобрено от политическите лидери, ако я нямаше еврокризата. Той добави също, че ЕС е изправен пред нови предизвикателства, като например липсата на общ бюджет. Фактът, че отделните правителства решават самостоятелно за бюджетите, може да доведе до преразход в някои страни, посочи Фишер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #6
  3. анита хегерланд
    #5

    И за неспециалисти е ясно, че за да се прави прогноза, трябва да се "огледа" цялата картина. В условия на световна икономическа криза, обвързаността на националните икономики в определени системи не дава яснота, как се постига баланс в световната икономика. Ясно е, че Китай произвежда стоки за целия свят и когато се прави прогноза за растеж в определен регион, трябва да се вземе под внимание всеки "голям участник".

  4. Entdecken
    #4

    Интересно какви са проблемите на тези с отрицателния ръст тогава, освен тежкият им мужишки махмурлук?! Може би че все по-малко има от кого да крадат ...

  5. rihanna
    #3

    Свръх-раздутата и овластена бюрокрация, и свръхрегулацията, са основните причини за липсата на растеж в ЕС, които причини в крайна сметка ще доведат до неговата гибел, ако не се премахнат незабавно.

  6. strobo
    #2

    Ами растежът нямаше да им ги е слаб, ако не се занимаваха с глупости в последните 7 години, такива като Арабска пролет 2011, Украйнска зима 2013, спасяване на спекулантите с държавни облигации в ЕС и подобни....

  7. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    През първите четири месеца на 2015–а година икономиката у нас бележи ръст от 0,9%. Растежът на БВП в ЕС би могъл да бъде по-висок от очакваното, ако въздействието на благоприятните икономически фактори продължи по-дълго или са по-силни. Разтежът може да не оправдае очакванията, ако геополитическото напрежение се повиши или ако възникнат сътресения на финансовите пазари от нормализирането на паричната политика на САЩ и други.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.