Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефката на финансовия надзор обяви заплатата си – 13 146 лв. на месец

Скоро ще е готов анализът на цената на застраховката "Гражданска отговорност"

21 коментара
Карина Караиванова

Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Карина Караиванова спази обещанието си и обяви публично възнаграждението си – 13 146 лв. на месец. Заместник-председателите на надзора взимат по 12 003 лв., а единственият член на комисията получава 11 432 лв.

Това става ясно от изявление на пресцентъра на институцията.

На пресконференция през ноември 2017 г. в отговор на въпрос на Mediapool Караиванова пое ангажимента да обяви публично възнагражденията на петимата членове на регулатора, които от тази година се формират по нови правила и са завишени. Така комисията се превръща в една от малкото публични институции, които доброволно обявяват възнагражденията си пред обществото.

Заплатите вече са като средните в частния сектор

Според промени в закона за КФН от края на 2017 г. заплатите на петимата комисари трябва да бъдат не по-ниски от средните за мениджърите в частния сектор в застраховането, пенсионното дело и инвестиционните компании, но не по-високи от заплатите на ръководството на БНБ. До края на миналата година по закон Карина Караиванова получаваше 90% от възнаграждението на председателя на парламента, което беше към 5000 лв.

Към основната заплата членовете на КФН и занапред ще имат право и на бонуси, които ще се изчисляват по приети от самите тях правила.

През 2015 г. след спечелено дело депутати обявиха, че предишният управител на БНБ Иван Искров е получавал на месец към 19 000 лв. през първата половина на 2014 г., от които заплатата е била 13 000 лв. Както е добре известно обаче, високото възнаграждение на шефа на централната банка не предотврати провала с КТБ.

От КФН обявиха още, че според новите правила средното възнаграждение на директорите на дирекции в специализираната администрация ще възлезе на 5133 лв. Актюерите, на които ще се разчита да вдигнат ефективността на застрахователния надзор, ще получават средно по 4500 лв. Средното основно възнаграждение на главните експерти е определено на 2893 лв., на старши експерти – 1989 лв., а на младши експерти – 1472 лв.

Бюджетът на надзора тази година е двоен, идва само от такси от бизнеса

С новите заплати КФН, както и БНБ, става една от най-добре платените публични институции. Възнагражденията в тези ведомства значително надвишават тези в голяма част от изпълнителната власт, включително заплатите на министрите, което за пореден път поставя въпроса за справедливостта на възнагражденията в публичния сектор.

Освен Карина Караиванова, която е бивш зам.-министър на финансите, в институцията работят още Ралица Агайн, която е зам.-председател, отговарящ за застраховането, бившата депутатка от ГЕРБ Диана Йорданова – пенсионен надзор, бившият шеф на Националната агенция за приходите Бойко Атанасов, отговарящ за надзора на инвестиционната дейност, а също и членът на комисията Владимир Савов с ресор "Защита на потребителите".

Карина Караиванова, която е бивш зам.-министър на финансите, застана начело на надзора в средата на 2016 г. след изпълненото със скандали управление на надзора на Стоян Мавродиев, което бе съпроводено с оставките на трима зам.-председатели и на редица ценни кадри на институцията.

След като пое поста, Караиванова реши да реформира бюджетирането на институцията, така че тя да се издържа единствено от такси на бизнеса и да не получава субсидия от държавния бюджет. В края на 2016 г. нейният план се натъкна на пречки в парламента, но тя успя да прокара идеята си в края на миналата година, когато влязоха в сила промените в закона за КФН. 2018 г. е първата година, в която институцията ще се издържа само от такси, като бюджетът ѝ е почти двойно по-висок от миналогодишния – близо 20 млн. лв. спрямо около 11 млн. лв. за 2017 г. Към момента институцията вече е събрала 11.5 млн. лв. от планираните 20 млн. лв., като до края на годината предстоят още две вноски от страна на бизнеса.

Благодарение на по-високия бюджет КФН всеки момент се очаква да започне да обявява обществени поръчки за нови компютри и техника, за изграждане на интегрирана ИТ система за застрахователния, пенсионния и инвестиционния сектор, а също и да попълва свободните си работни места. Стъписващо беше, че институцията, която отговаря за застрахователния и пенсионния надзор, досега не успяваше да наеме и задържи актюери. Тя има недостиг и на ИТ специалисти и анализатори.

Скоро ще е готов анализът на цената на застраховката "Гражданска отговорност"

До седмици ще е готов анализът на Световната банка по въпроса за цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", обявиха още от КФН в сряда. След извършената проверка на целия финансов сектор у нас от страна на Международния валутен фонд (т. нар. FSAP) през миналата година възникна въпросът дали застрахователните премии по "Гражданска отговорност" за МПС са достатъчни и дали не трябва да се завишат от гледна точка на покритите рискове. В резултат бе възложен допълнителен анализ на Световната банка, който обаче е за надзорни цели и няма да е публичен. Ако комисията реши, ще предприеме надзорни мерки спрямо определени компании, при които анализите сочат недостиг на премиите. В такъв случай те най-вероятно ще бъдат принудени да вдигнат цената на застраховката.

До месец март се очаква комисията да получи и проекта на консултанта "Ърнст енд янг" на методика за въвеждане на системата "бонус-малус" по застраховката "Гражданска отговорност". Преди да изготви съответната наредба, КФН се ангажира да направи обществено обсъждане на методиката, за да бъдат отчетени позициите на всички заинтересовани страни. Идеята на системата, чието въвеждане се бави с години, е изрядните шофьори да плащат по-евтина "Гражданска отговорност", а нарушителите на пътя – по-скъпа.

Отчита се подобрение на финансовите показатели на "ДаллБогг: Живот и здраве"

Проблемът със застрахователя "ДаллБогг: Живот и здраве", който е част от групата на фармацевтичната верига "Търговска лига", върви към разрешаване, стана ясно още от информация на КФН. По последни данни, които са към края на 2017 г., компанията вече отговаря на капиталовите изисквания и няма проблем с платежоспособността, така че започналото производство срещу нея се очаква да приключи благоприятно.

На 9 февруари КФН наложи принудителна административна мярка срещу "ДаллБогг", като разпореди в срок от шест месеца компанията да покрие капиталовите изисквания.

Положително развитие има и по другия сигнал срещу "ДаллБогг" от ноември 2017 г., свързан с проблеми с плащания в рамките на системата "Зелена карта" по застраховки "Гражданска отговорност", сключени в чужбина. Застрахователят "ДаллБогг" вече е излязъл от наложения му мониторинг от Съвета на бюрата за автомобилно застраховане в ЕС, докато "Лев инс" остава под наблюдение, сочи информацията на надзорните власти.

Тече гратисният период за свързаните лица в пенсионния сектор

Комисията за финансов надзор ще започне проверки на пенсионните дружества за спазване на затегнатите изисквания за инвестиции в свързани лица веднага, след като изтече 12-месечният гратисен период, казаха още от регулатора. Това се очаква да стане към края на годината. С промени в Кодекса за социално осигуряване от есента на 2017 г. на пенсионните компании бе даден срок от 12 месеца, за да се освободят от заварените инвестиции в свързани фирми. За новите сделки и в момента е в сила изискването инвестициите да не са в свързани лица.

До края на 2018 г. предстоят промени в Кодекса за застраховането във връзка с въвеждането на нова директива, която е в защита на потребителите на застрахователни услуги и изисква предоставянето на голямо количество предварителна информация на клиентите, казаха още от КФН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #21

    Не е за вярване. Как да очакваме като общество лоялност от такива хора. Те са лоялни само към работодателя си.

  2. Nikola Nikolov
    #20

    Имам още едно-две питания - тази супернадарена , суперспециалистка , суперотговорна и "супернезависима" дама , която получава за един месец толкова , колкото получават 11/единадесет/ добре квалифицирани българи , които са с прокламираната ВИСОКА СРЕДНА БРУТНА РАБОТНА ЗАПЛАТА , къде се е изпедепцала , като незаменим експерт? Работила ли е в агенцията , под "мъдрото" ръководство на още по-"независимия" и "принципен" "супермен" - марионетката стоян маврод. ? И най-важното - какви толкова блестящи

  3. dimitardi100
    #19

    Няма нищо лошо ако тези хора вършат полезна работа за тези пари като предотвратяване на злоупотреби и фалити на банки! Има много лошо обаче ако не я вършат! Би трябвало тогава да ги връщат със задна дата и лихви !

  4. ogiimpex
    #18

    Някой може ли да ми обясни какво точно работят тези хора, каква точно дейност извършва всеки един от тях ??????

  5. Kruger
    #17
  6. Преслав
    #16

    Това, че няма ефективен контрол над дейноста на държавен служител няма връзка с нивото на заплата. Айде пък да работи за 2000 лв, колкото взима добър баничар в София. Абе ако се видите отстрани колко сте червени.

  7. Преслав
    #15

    Малеееее такива простотии и във форума на в-к Дума сигурно няма. С това левичарство това ще е положението ви в БГ. Какво се чудя, томуж дясната партийка ДСБ се беше заела да обещава пенсии и заплати... какви десни, какви илюзии

  8. Kruger
    #14
  9. Знайко
    #13

    А-а-а, не! В частният сектор се носи истинска отговорност - пред собствениците, пред акционерите. Тези кияци на топли местенца не отговарят за нищо. С какво отговори Искров за откраднатите чрез КТБ от данъкоплатеца няколко милиарда лева.

  10. Kruger
    #12

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.