Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шел" влага над 18 млн. евро в търсене на нефт и газ у нас

Близо 5 млн. евро ще прибере бюджетът за проучването на морските води край Силистар, за Терес не се появиха кандидати

7 коментара
"Шел" влага над 18 млн. евро в търсене на нефт и газ у нас

Дъщерна компания на британско-холандската "Роял Дъч Шел" ще търси нефт и природен газ във водите на Черно море край Силистар. Компанията "Шел Експлорейшън енд Прадакшън (LIX) Б.В.“ е била избрана да получи разрешение да проучва в продължение на пет години блока "1-14 Силистар“ в дълбоко Черно море, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред ж журналисти.

Конкурсът за кандидат за проучва другия терен във водите на Черно море – "Терес", обаче приключва безуспешно, тъй като нито една от петте компании, заявили първоначален интерес, не е подала оферта за участие. Затова предстои да се вземе решение за прекратяването на конкурса, каза Петкова. При това положение надали повече ще се предлага този терен, тъй като това е вторият провал в търсенето на желаещи да проучват дали там има газ.  

В конкурса за "Силистар" документи за участие са купили и други световни петролни компании, но оферта е подала само "Шел". Това също е втори опит за проучване на терена, след като предишният приключи със скандалното отстраняване с решение на съда на избраната в началото на 2011 г. фирмата "Ледербел БГ", в която участие има небезизвестният собственик на фирмата "Фронтиер" Красимир Георгиев, замесен в скандала с подслушването на бившия енергиен министър Румен Овчаров и шефа на следствената служба Ангел Александров за корупция в столичната топлофикация.

Сега "Шел“ ще вложи в проучванията за нефт и газ в "Силистар" 18.6 млн. евро без ДДС и ще заплати на държавата 4.9 млн. евро без ДДС бонус при подписване на договора за търсене и проучване, съобщи Петкова

Парите от бонуса ще влязат директно в държания бюджет след сключването на контракта, което се очаква да стане до края на октомври, обясни енергийният министър. Тя допълни, че предложената работна програма на компанията включва 2D и 3D сеизмични проучвания, както и мерки за опазване на околната среда, човешкото здраве и културните ценности.

Бонусът обаче е почти десетократно по-малък от внесените 48 млн. евро от консорциума между френската "Тотал", австрийската "О Ем Ви" и испанската "Репсол" за проучването на друг морски терен, но в северната част на българското Черно море – "Хан Аспарух". Този блок обаче е над два пъти по-голям – повече от 14 хил. кв. км.

"Роял Дъч Шел“ от близо 30 години е лидер в дълбоководното проучване и добив и има повече от 20 големи дълбоководни проекта. Компанията познава добре черноморския регион, тъй като неотдавна извърши дълбоководен проучвателен сондаж в блок на Турция в Западно Черно море, аргументират се от енергийното министерство.

Петкова допълни, че стартирането на конкурсите за търсене и проучване в дълбоко Черно море бе едно от първите решения на правителството в енергийната сфера. Увеличаването на местния добив, стъпка към което е и проучването на блок "Силистар“, е едно от водещите условия за гарантиране на енергийна сигурност и независимост. В напреднала фаза е и проучването в блок „Хан Аспарух“, за което бе сключен договор през 2012 г. В началото на следващата година предстоят първите проучвателни сондажи в него.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bobyhranov
    #7

    Путинофилчетата нещо притеснени ми се струват и отчаяно пишат щуротии...

  2. Mad Dog
    #6

    18 млн. Евро за проучване е капка в морето, а другият търг се е провалил поради липса на интерес. Явно, Шел не се надяват да открият находище което да може да се експлоатира с резонна печалба. Така че идеята на Боко за газова независимост пак се отлага. И опираме до интерконекторите, а те боксуват. Защо ли?

  3. Pilgrim
    #5

    "у нас....- в северната част на българското ! Черно море"- май още не са решили къде-на колко мили от българският бряг на каква дълбочина и дали е в икон.зона на Б-я,май наблизо дупчат в румънският участък.И каква е ползата от файдата ако излезе нещо- газ-нефт за Б-я- нямаме рафинерии и друга нефтена индустрия,май управляващите ще си останат само с бакшиша и роялтииз.Те имат някаква концесия в далечният руски изток и тихоокеанското крайбрежие- май че руснаците ги изгониха или откупиха дяла на Шел.За нас може да остане само каквото се случи в Мексиканският залив,но там поне зулумите си плащат яко на янките- у нас едва ли.

  4. Коментарът е изтрит в 14:28 на 29 септември 2015 от автора.
    #4
  5. korado
    #3

    Shell е глобална група от енергийни и нефтохимически компании. Седалището на компанията, чийто Главен изпълнителен директор е Ben van Beurden, се намира в Хага, Холандия. Компанията-майка Royal Dutch Shell plc е регистрирана в Англия и Уелс. Няма нищо общо с Русия и/или с "Гоцевия шлем".

  6. vladi
    #2

    В грешка си, Гостенин, а преди да бързаш да постваш подобни неща провери - на един клик разстояние е информацията в Гугъл

  7. Доналд Дък
    #1

    Не мога да си спомня добре но ШЕЛ май беше дъщерно дружество на Газпром и Лукойл? Та това е само началото на тройния Гоцев голям шлем ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.