Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

От добрата воля на общините зависи дали ще скочи такса смет

3 коментара
От добрата воля на общините зависи дали ще скочи такса смет

Финансовото министерство разчита на добрата воля на общинските съвети, за да няма драстичен скок в такса смет за догодина, стана ясно в четвъртък след заседание на бюджетната комисия. На него бяха приети на първо четене промените в пакета данъчни закони, в частност и в Закона за местните данъци, според които данъчната оценка на недвижимите имоти се повишава средно за страната с 10 до 30%. На базата на данъчната оценка се определя и такса смет.

Депутатите отхвърлиха проектите за промени в пакета закони, внесени от ОДС.

В коментар зам.-финансовият министър Георги Кадиев обясни, че промяната в данъчните оценки, макар и голяма като процент, е незначителна като реална стойност. Така например в селата последна категория оценката скача със 100%. Това обаче на практика означава увеличение на данъка от 0.90 лв. на 1.80 лв.

Нашето предложение е да не се плаща данък за имоти с оценка под 1400 лв., тъй като той е приблизително около 2 лв. и събирането му излиза твърде скъпо, обясни Кадиев.

Според данните на финансовото министерство данъчните оценки на имотите ще се повишат най-сериозно в курортите, където преминаването на селищата в по-горна категория и повишаването на коефициента за местоположение на имота ще рефлектира в данъчната оценка с увеличение до 150%. На практика обаче повишението на данъка няма да е значително, коментира Георги Кадиев, като даде пример с Банско. Там скокът на данъка за апартамент от 60 кв. м е от 6 лв. на 25 лв. или над 4 пъти.

По разчети на експертите на министерството допълнителните приходи от повишението на данък сгради ще са 19.8 млн. лв.

По думите на зам.-министъра по-сериозният проблем за гражданите ще е ръстът на такса смет, която общините пресмятат като промил от данъчната оценка. Таксата се определя от общинските съвети.

Според мен местните власти ще намалят сумата, която биха събирали от гражданите, ако се запази сегашният промил, изрази оптимизъм Кадиев. Той обаче не можа да отговори на въпроса на Mediapool как финансовото министерство ще стимулира местните власти да направят тази стъпка, при условие, че през 2006 година не предстоят избори, които да бъдат причина за подобно решение.

От Министерството на финансите се съгласиха по принцип с предложението на депутата от Коалиция за България Костадин Паскалев задължението на общините да променят план-сметката за такса смет до края на януари да се обвърже с получаването от държавата на изравнителна субсидия. Текстът ще бъде внесен между първо и второ четене на законопроекта.

Бюджетната комисия прие въвеждането на нулева ставка за доходи до 180 лв на месец и стъпала от 20-22-24%. В коментар на депутатски въпрос за постепенно въвеждане на плосък данък, Кадиев обясни, че ако се въведе единна ставка от 21% за доходи между 250 и 600 лв с премахване на средното стъпало от 22%, загубите за бюджета ще са незначителни – около 130 хил. лв.

Ако обаче се приеме предложението на ОДС за данъчни ставки по етажи 0-10-17, в бюджета няма да влязат 390 млн. лв.

Коментирайки приемането на данъчните закони от бюджетната комисия, зам.-министърът на финансите Георги Кадиев обясни, че правителството трябва да търси баланс между повишаването на доходите и дефицита по текущата сметка. “Не сме намерили начин как да дадем на хората повече пари и да им кажем “не ги харчете за вносни стоки и ги спестявайте”, каза той.

Кадиев допълни, че в момента, в който дефицитът мине 10%, светва голяма червена лампа и след година ще се наложи да увеличим ДДС, за да намалим тази стойност. Това била и причината за отказ от исканото и обещавано намаление на ДДС от 20 на 18%, както и за отлагането на въвеждането на нулева ставка при реинвестиция на печалбата в промените на Закона за корпоративно подоходно облагане.

Зам.-министърът обясни още, че е възможно да има преизпълнение в приходната част на бюджета, след като от опозицията коментираха, че заложените параметри предполагат преизпълнение за 2005 г. от 2 млрд. лв. и около 1 млрд. лв. за 2006 г. Той обаче допълни, че МВФ може да не разреши преизпълнението да бъде харчено, за да не се увеличи дефицитът по текущата сметка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mironov
    #3

    6to za idiot e tozi, koito kazva,4e: "Финансовото министерство разчита на добрата воля на общинските съвети, за да няма драстичен скок в такса смет за догодина"???Kakvo e tova "pravitelstvo, koeto 6te upravlqva na dobra volq?

  2. Yale
    #2

    Otgovor: Drugaria Kokkalis, viden grucki cherven drugar ot STASI. Eto taka shte ni yaha Partiyata-Stoletnica oshte 100 godini, tozi put s mlada kruv sus zapadni diplomi!

  3. плосък данък
    #1

    Тези 130 хил. лева ще се спестят само от мастилото, което вестниците ше потрошат за за отпечатване на още една колонка залудо. По-малко ставки, по-гениална данъчна система. Плосък данък е разбира се най-добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.