Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ивайло Калфин: Държавата опитва да намали още разрешителните режими

6 коментара
Ивайло Калфин: Държавата опитва да намали още разрешителните режими

Изготвят се краткосрочни и дългосрочни мерки за ограничаване на дефицита по текущата сметка, който за миналата година достигна 14.8% от Брутния вътрешен продукт и е един от най-високите в света, заяви в интервю за Mediapool Ивайло Калфин, вицепремиер и министър на външните работи.

Ограничаването на държавното потребление и продължаващият натиск върху ръста на кредитирането, са едни от мерките с ефект в кратък срок. Те обаче не могат да решат трайно проблема, заяви Калфин.  Освен това според него увеличението на вноса на инвестиционни стоки, формиращи голяма част от отрицателното търговско салдо на държавата, е положително. По принцип се очаква този внос да повишава производителността на фирмите и тяхната конкурентноспособност. Именно по-голямата конкурентноспособност на българското производство и увеличаването на износа на наши стоки са дългосрочните мерки, който кабинетът смята да приложи за подобряване на търговското салдо. Не е приемлив вариант намаляването на вноса, смята Калфин.

Според него сегашният повишен дефицит може да се обясни и с ръста на инвестициите на зелено през 2004 г., което предполага засиления внос на машини и оборудване през 2005 г. Това в дългосрочен план също е положително, защото трябва да доведе до по-висока производителност, обясни вицепремиерът.

За подобряване на търговското салдо ще се продължи облекчаването на данъците и подобряването на бизнес средата, заяви Ивайло Калфин. В момента отново се преразглеждат всички режими, разрешителните и формите на намеса на държавата на пазара, за да се намери вариант за максималното им намаление, допълни той.

Калфин посочи също, че се работи за намаляване на енергоемкостта на българското производство, което харчи 7-8 пъти повече енергия отколкото в ЕС. Стимулират се бизнес иновациите, за които през тази година са отделени 7 млн. лв. за субсидии. През 2005 г. сумата бе  5 млн. лв., като ръстът е значителен, каза той като призна, че все още не са създадени достатъчно условия за иновативност във фирмите, за връзка между университетите и бизнеса, за разработване на нови продукти. Освен това малките и средните предприятия не планират дейността си дългосрочно, каза Калфин.

Досега се занимавахме основно с намаляване на безработицата, но въпреки отписванията от бюрата по труда не се увеличава заетостта. Вероятно защото хората минават в сивата икономика или се обезсърчават. А повишаването на производителността е свързано с образование, квалификация, възможности за обучение по време на трудовата заетост, коментира Ивайло Калфин.

Той посочи още, че държавата не може да продължава да толерира малки и средни фирми, които се оправдават, че заради изискванията на ЕС, не могат да спазват правилата и да работят. “Тези фирми или трябва да се развият и да заработят по условията на ЕС, или да спрат дейност. Няма логика те да съществуват в сивата икономика. Членството в ЕС означава задължения, ангажименти”, заяви Калфин.

По думите му голяма част от българската икономика и сега е достатъчно конкурентна на европейския пазар. Фактът, че близо 60% от външнотърговския ни стокообмен е със страни-членки на ЕС и съответната част на износа, показва, че нашите стоки могат да се изнасят там, посочи Калфин.

В интервюто пред Mediapool той съобщи, че в момента неправителствени организации извършват няколко анализа в регионите за планиране за степента на иновативност, но резултатите не са особено окуражаващи.

“Университетите са на лице, бизнесът е на лице, но връзката я няма. Научни изследвания няма. Сега. Даже и да правят иновации, много от фирмите не знаят, че това са иновации”, каза Калфин.

Според него създадената среда за бизнес у нас е достатъчно предвидима.

Мнението на вицепремиера и външен министър е, че бизнесът осъзнава ролята си, но все още гласът му е доста разпилян. “Виждаме колко бизнес-организации има. Някои от тях имат сходни позиции, но фактът, че има толкова много организации, които говорят от името на бизнеса и че има толкова много бизнес, който не се чувства представен от организациите, означава, че има някакъв проблем с осъзнаването на общите интереси.Това е проблем и за държавата, защото ако искаме да решаваме някакъв проблем, трябва да знаем с кого си говорим”, посочи Ивайло Калфин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Наблюдател
    #6

    Партията знае как да се справя с подобни проблеми.Ще напише няколко управленски стратегии /къде са лансираните управленски проекти на партията?/ и мандата ще изтече без да е свършена каквато ида е полезна за страната работа. Това, че този вицепремиер не е в час е така, но какво следва от тук нататък? Човека смята,че ролята на държавата в преразпределителните процеси трябва да е значима, такъв му е акъла, така го разбира. Няма значение , че това не върши работа, ще се оправдаят с тежка зима или сухо

  2. Най-после!
    #5

    Освен това според него увеличението на вноса на инвестиционни стоки, формиращи голяма част от отрицателното търговско салдо на държавата, е положително. По принцип се очаква този внос да повишава производителността на фирмите и тяхната конкурентноспособностИзплюха камъчето !!

  3. Захариса
    #4

    като му гледам фамилията...

  4. Евгени Томов
    #3

    ЕДРИЯ БИЗНЕС В БЪЛГАРИЯ СЕ ПРЕДСТАВЛЯВА ОТ БИВШИ МУТРИ,

  5. аз
    #2

    Този също не е в час. А като знам от техните кратки и дълги програми и мерки какво стана при Виденов. Май най-умно ще е да ни вдигнат с по още 100-тина процента тока, водата и парното, а после малко и данъците и да видим какви пари ще се харчат за чужди стоки. Направо ще ни оправят дефицита

  6. Чипилски
    #1

    Какво произвежда Черепа освен в тоалетната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.