Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да напишеш отново историята на Втората световна война

161 коментара
Да напишеш отново историята на Втората световна война

От началото на 90-те години до днес едно име не дава покой на академичните историци и пазители на единствено вярната истина за последната световна война. Едва ли след Александър Солженицин друг автор е бил подлаган на подобна кампания на идеологическа и личностна разправа и на Изток, и на Запад както авторът на “Ледоразбивача”. В него и в още половин дузина следващи книги Виктор Суворов аргументирано излага тезата, че през 1941 г.

Сталин е готвел настъпление срещу Германия и Западна Европа

и е изпреварен само със седмици от Хитлер. В десетките книги против Суворов, излезли през последните години не се прави дори опит за аргументирано оспорване на концепцията му за навечерието и началото на Втората световна война. Вместо това се сипят клевети срещу “предателя Резун”, търсят се опровержения на незначителни за цялостната му теза технически детайли и се повтарят отново и отново идеологическите заклинания с десетилетна съветска давност. И на Запад, а особено в Германия, опасността да бъдеш причислен от лявоинтелектуалния истаблишмънт в редиците на симпатизантите на фашизма и обвинен в неонацистки опити за оправдаване на Хитлеровата “превантивна” война е съвсем реална. Ето защо историците и там в своето мнозинство отхвърлят концепцията на Суворов, без да навлизат в аргументиран спор с него.

С толкова по-голямо нетърпение се посрещна току що първият сборник със статии на историци и публицисти, които анализират същността на въпросите повдигнати от Виктор Суворов и без всички да споделят тезите му, добавят свои аргументи към новата концепция за началото на Войната. “Истината на Виктор Суворов” излезе в Москва в издателство “Яуза” в десетхиляден, вече почти разпродаден тираж. Съставител е живеещият от дълги години в Берлин историк и журналист Дмитрий Хмелницки. Сред авторите има както историци от самата Русия, така и емигранти на Запад, учени и публицисти от Германия, Австрия и САЩ. Българската публицистика е представена с есе на Васил Станилов, озаглавено “На кого да се надяваме?”

В своя увод Дмитрий Хмелницки формулира

два възможни отговора на големия нерешен въпрос

на цялата съветска история: “За какво е бил нужен на Сталин терорът, изтребването на цели поколения, жертването на милиони в ледените рудници на Заполярието , изграждането на невиждана тоталитарна власт?” Единият отговор е наизустяван от десетилетия на Изток: Главната му цел е била гарантиране на мирния живот и труд и сигурността на съветския народ. Реалното развитие на събитията от 1941 г. Обаче доказва, че нито Сталин нито изградената от него военна машина се е оказала в състояние да се отбранява, когато това е станало необходимо.

Другият възможен отговор на въпроса пръв дава в своите книги Виктор Суворов: Целенасочено и от момента на сграбчване на едноличната власт в края на 20-те години Сталин започва подготовката за завоюване на Западна Европа. На тази маниакална цел е подчинен животът на всички в СССР през следващото десетилетие, за тази светла идея цялата страна е милитаризирана, както никоя друга в човешката история. Всички външнополитически действия на Сталин са насочени към провокиране на световен конфликт между “капиталистическите страни”, с изчакване на подходящия момент и намеса в най-подходящия момент като единственият възможен победител. Войната наистина е провокирана успешно след Пакта за ненападение между Германия и СССР от 1939 г. и съвместното унищожаване на Полша. Предвиденото за лятото на 1941 г. масирано съветско настъпление на Запад обаче е изпреварено от съюзника Хитлер и историята поема по познатия ни маршрут.

Една от най-обширните статии в сборника – на д.ист.н. от Москва М. Мелтюхов е посветена именно на спорния въпрос, дали Съветския съюз наистина се е готвил за настъпателни действия или, както с десетилетия ни бе втълпявано, е правил всичко за отбраната, но това се е оказало недостатъчно. Ценното при Мелтюхов е, че той без да изпитва никакви симпатии към Суворов, от години доказва и то въз основа на безпроблемния си достъп до множество съветски военни архиви, че Червената армия е била ориентирана стратегически, технически и идеологически към настъпление.

В труда си, обоснован солидно с цифри и цитати, руският автор не оставя съмнение: атаката на Запад е предстояла непосредствено през лятото на 1941. Интересното е, че за разлика от Виктор Суворов, Мелтюхов намира такова стратегическо планиране за съвсем в реда на нещата, също както и завладяването по силата на тайното споразумение към Пакта на Балтийските републики, на Източна Полша и Бесарабия. Според руския историк всяка държава, а особено такова “велико государство” като СССР има своите жизнени интереси и никой няма право да я осъжда, когато тя преминава към практически действия за реализиране на своите интереси. Така или иначе, след трудовете на Мелтюхов, подготвеността на Съветският съюз за нападение над Германия, все по-рядко се поставя под съмнение и в самата Русия, което е може би нежелана от автора, но солидна подкрепа на Суворовата аргументация.

В уводната статия на сборника самият Виктор Суворов заема, разбира се, съвършено различна от описаната нравствена позиция. С познатата блестяща ирония той припомня

Великата цел на Сталин – освобождаването на трудещите се

по света от гнета на капитала. Тази Велика цел защитават в трудовете си до днес легиони руски и чуждестранни историци. Но, пита Виктор Суворов, нима е можело да се очаква сталинските людоеди и главорези, изтребили у дома си десетки милиони съграждани, да донесат свобода на Европа? За какво им е било да потъпкват свободата в собствената си страна, а да я разнасят след това на съседните народи? “Никакви десеттомни енциклопедии не могат да докажат”, пише Суворов, “че ордите комунистически роби, гонени с картечни редове в гърба от чекистките заградителни отряди са щели да станат освободители на Европа, ако Хитлер не ги беше изпреварил.”

Изключително интересна е статията на живеещия в САЩ историк Юрий Фелштински. Тя е посветена на непознати до сега подробности за военното сътрудничество на СССР и Германия през 30-те години. Изложени са впечатляващи факти за експоненциалното нарастване на съветския военен бюджет в края на 30-те години и за гигантското превъзходство на Червената армия спрямо всички противникови по това време армии при настъпателните системи на въоръжение. Интересни за българския читател са и данните на Фелштински за категоричното настояване на Молотов при посещението си в Берлин в края на 1940 г., Германия да се съгласи с разширяване на съветската зона на влияние, т.е. с окупацията на Румъния, България и Финландия. Хитлер отказва решително и подписва незабавно след това директивата за нападение на СССР.

Няколко от статиите в сборника разглеждат подробно въпроса за предполагаемото заседание на Политбюро на 19 август 1939 г. в Москва – т.е. денят, в който според Суворов се решава нападението на Германия и Западна Европа. Все по-убедителни са указанията и преките документални потвърждения, че въпреки всички доскорошни високопоставени опровержения такова заседание се е състояло и на него Сталин говори силно агресивно за перспективата след като капиталистическите страни се обезкръвят взаимно, Съветският съюз да влезе във войната, да превърне

Германия в Съветска република и да “съветизира” Франция.

Важни нови данни по този въпрос публикуват работещата в Бостън историчка И. Павлова, В. Дорошенко и харвардският професор Р. Раак.

В своето есе в сборника Васил Станилов търси корените на мита за “вероломно излъгания Сталин”. Той прави паралели с гръцката митология и предупреждава за опасността от продължаващото до днес митотворчество – за уж прекрасната, но за жалост калпаво реализирана комунистическа идея, за съветските символи носталгично интегрирани в съвременната руска държавност. Лекарство срещу прогресиращата лековерност на западните демократи могат да бъдат преди всичко книгите на Виктор Суворов, пише Станилов. Защото, който знае, как Сталин е трупал планини от нови солдатски ботуши край съветско-германската граница, докато дипломатите му любезно са стискали десниците на своите колеги-хитлеристи, трудно ще се хване на въдицата на днешните митосъзидатели.

Предстои излизането на печат на следващия том от поредицата –съставителят Дмитрий Хмелницки ще публикува за пръв път разговорите си с Виктор Суворов, водени през последната половин година. В тях писателят взема отношение по много от темите в своите книги, развива допълнителни въпроси, спира се на критики към своята работа и прави анализ на съвременни проблеми в света. Да се надяваме, че ще се намери българско издателство, което да допълни българския “суворовски” комплект и с тези две интересни заглавия.

Статията е публикувана в блога на Милен Радев
www.de-zorata.de

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

161 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #169

    4el sam go predi po-ve4e ot 10 godini i oshte ne-moga da zabravia iasnia stil i obosnovanostta na izvodite mu! Eto taka se 4ete istoria s udovolstvie!

  2. z
    #168

    Колкото и да е абсурдно, Хитлер спасява Евпопа от комунизма.Сиреч, косвено се бие за демокрация!

  3. ойстър
    #167

    статията! Виктор Суворов е един от най-големите умове на съвремието. Единственият му недостатък е, че е руснак и че е служил известно време на комунягите, но все пак книгите, които написа, ебаха маката на червените педераси. Той обърна военната история на 180 градуса, като разкри лъжите, с които кремъл беше скрил истината. Браво, Виктор, за смелостта! Между другото смъртната му присъда от ченгетата в русия май още не е отменена!

  4. случаен
    #166

    На какъв език си чел Суворов - на сръбско-хърватски ли - както се опитваш до пишеш ....!!????

  5. даскал
    #165

    На български език няма дума истаблишмънт, дори и да се вкара тази тъпанарска английска заемка, трябва да се транслитерира, тоест да се изпише естаблишмент. Но ще поставя уместен въпрос, защо трябва да използваме английския вариант на думата, а не италианския - стабилименто. Или пък френския - етаблисман, или испанския, естаблесимиенто? На български няма и дума Заполярие, трябва да се каже Задполярие, както няма Закавказие а Задкавказие. Людоед е русизъм, на български е човекоядец, но в краен случай

  6. ойстър
    #164

    по принцип в България прекалено много учат. Комунистите не можеха с нищо друго да задържат хората, освен като затворят границите и напъхат децата в училище да учат 12 години, което го няма никъде по света. Толкова много висшисти произведе българското соц образование, че инженерките ходеха през лятната си отпуска на Златните да издухат някой западняк за двайстина паунда и да си купят нещо от Кореком, което не можеха да направят с левчетата от висшистката си заплата. Оставете хората да си живеят както

  7. TODOR
    #163

    Istoriata e neshto, koeto se e sluchilo a ne neshto, koeto e moglo da se sluchi

  8. Резун
    #162

    Чист украинец - описано е в "Аквариум".

  9. FJODOR
    #161

    "История" е нещо, което някой твърди или се опитва да накара други да повярват, че се е случаило. Това, което се е случило в действителност, е неразгадаема мистерия...

  10. Gorsko
    #160

    Spodelqm napylno s Daskala mnenieto mu za negramotnnostta na pisachi kato awtora na taq statiq.Ne sym syglase, che "Establishment" nqma Bylgarski prewod.Ima, i to dori ednodumni:kakwo ste kazesh, Daskale, za "dogma"?Ako ne ti hareswa, mozhe da se izopolzuwa sys systiqt uspeh "ustanoweno mnenie", ustanowena dogma", "gospodstwuwasta dogma", "gospodstwauwasto mnenie".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.