Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата се намеси в пазара за недвижими имоти

14 коментара
Държавата се намеси в пазара за недвижими имоти

Да се вдигнат данъчните оценки на недвижимите имоти с 20 на сто, предвиждат промени в закона за определяне на местните данъци и такси, приети от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Това съобщиха в понеделник от правителствената пресслужба..

Според предложението на финансовото министерство, данъчната основа на имотите ще се увеличава или намалява, когато Националният статистически институт (НСИ) отчете над 20% (с натрупване) разлика за периода от последната им промяна. Оценката на имота ще се актуализира като се коригират всички коефициенти за местоположение с 20 на сто, уточняват от Министерски съвет.

Статистическият институт отчита промените в цените на апартаментите в областните градове по тримесечия. По данни на НСИ от началото на тази година до края на септември – т.е. три отчетени периода от статистиката, цените на имотите с натрупването са регистрирали увеличение от 6,2 %. Каквото и да е прогнозираното увеличение за последните три месеца на годината е трудно да се предполага, че то ще надхвърли 20 на сто спрямо началото на годината. Националните агенции за недвижими имоти не прогнозират подобен ръст на имотите.

Действително статистиката отчете по-сериозно покачване от 36,6 на сто на цените на най-масовото жилище на българина в края на 2005  година спрямо 2004 година. И тук въпросът е до каква степен е коректно финансовото ведомство, като се основава на статистика със задна дата при настоящата актуализация на закона. Част от специалистите, които работят на пазара на недвижими имоти заподозряха, че финансовото министерство отново защитава нечии корпоративни интереси като се намесва на пазара на недвижими имоти и изкуствено се опитва на повиши цените на имотите.

Това не е толкова намеса в пазара на имоти, колкото бюрократична хватка за пълнене на бюджета, коментира Валентин Съйков, председател на Управителния съвет на международната федерация за недвижими имоти “FIABCI-България”. От две-три години, голямата част от сделките с имоти се изповядват на реалната си цена, а не по данъчни оценки, коментира Съйков. Около 40 на сто от жилищата се купуват с ипотечни кредити и се обявява реалната им стойност. Към тази група спадат и имотите, купувани от чуждите граждани, бизнес сградите и новото строителство, които се търгуват на пазара.

Според Валентин Съйков, разликите между данъчните оценки и пазарните стойности на имота вече не са толкова сериозни, колкото са били преди години. От националното сдружение “Недвижими имоти” у нас дори са регистрирали на места парадоксални случаи на по-висока данъчна оценка от пазарните нива.

Представителите на големите агенции за недвижими имоти веднага направиха аналог с последната намеса от страна на финансовото министерство, когато цените на жилищния пазар летяха нагоре. През август 2003 година, тогавашният заместник-министър на финансите Красимир Катев препоръча на българите от екрана на едно от най-рейтинговите предавания, бързо да купуват жилища, защото след присъединяването ни към Европейския съюз цените им рязко щели да скочат.

Истерията, която преживя тогава пазарът действително покачи цените, но оценката, която дадоха агенциите, бяха противоречиви. Ден след предаването собствениците на жилища масово започнаха да ги изтеглят от пазара и месеци наред изчакваха да видят какви ще са цените.

По-късно стана ясно, че ексзаместник-министърът Катев е имал пряк интерес от вдигането на цените на имотите, защото след финансовото министерство оглави дружество за търговия с недвижими имоти на борсата.

Вторият голям проблем, освен липсата на икономически предпоставки за подобно увеличение е фактът, че НСИ отчита само цените на апартаментите в областните центрове. Това означава, че след това първоначално повишаване на данъчната оценка, при тези имоти няма да има законово основание за корекция на цената им.

Според правителството, за производствените и селскостопанските имоти било от значение дали те се намират в благоприятно или неблагоприятно положение спрямо инфраструктурата. И крайната им оценка след вдигането на коефициента отново ще е много по-ниска, отколкото реалното покачване на пазарните цени.

От КНСБ обявиха, че не е желателно данъчните оценки на имотите да се увеличават още в първата година след присъединяването ни. Експертите от националния синдикат уточниха, че минималната работна заплата за страната отчита реален спад през 2006 година и тази тенденция се запазва и за следващата 2007 година. Не подкрепяме никакви увеличения, ако те не са категорично продиктувани от изискванията на ЕС, заявиха от профсъюза. Според КНСБ, корекцията на данъчните оценки трябва да се обвърже с покупателните възможности на населението, а не с пазарните цени на имотите.

От Българската стопанска камара (БСК) смятат, че увеличаването на оценката на цената на имота ще се отрази не само върху данък сгради, който плащат собствениците, но и върху размера на таксата за битовите отпадъци. От БСК смятат, че таксата не може да се различава за видовете потребители, дали те са битови или бизнес потребители на имота.

Сумата за данък сгради и смет вече ще се изчислява и изпраща от името на Националната агенция по приходите, уточниха от Министерски съвет. Удължава се и срокът за заплащане на първите дължимите такси върху притежаваните собствени имоти. От следващата 2007 година те ще могат да се внесат без наказателна лихва между 1 март и 30 април. Гражданите, които платят цялата сума накуп ще продължават да ползват 5 % отстъпка.

През следващата година общинските съвети ще са компетентните органи, които ще решават дали да разсрочват задълженията за местни такси над 30 000 лв., предвиждат още одобрените на тристранката промени в закона за местните данъци и такса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Martin
    #15

    "Слушам и не вярвам на очите си", както е казал професорЪТ. За това което се говори в тази статия за Катев мога само да кажа, че ако беше се случило в САЩ и той щеше да прави компания на Марта Стюард в затвора. Понякога се чудя дали България има аналог някъде. Май наистина сме уникални.

  2. готвач
    #14

    доста сте пресолили манджата

  3. Мислещ
    #13

    След като заграби, каквото имаше у нас за грабене, сега мафията, която държи държавата, си измсили прост начин да граби директно хората: чрез тока, парното, данъците, и т.н. И защо ли не - българинът си трае, както и да го доят!

  4. Ismail
    #12

    abe vie Balgarite ste mnogo prost narod be,i voda4a vi e takav,da jivee nashia voda4

  5. томова
    #11

    НА ПРЕЗИДЕНТ ПРЪВАНОВ?КЪДЕ СЕ ПОКРИ

  6. томова
    #10

    Абсолютно съм съгласна с теб, МислещТоя дека се ерчи с костюмите на Тодор Живков, и оня дека се присмива на хората със средно образувание - Гоце Първанов, дека го произбрахте да се весели по самолетни разходки по държавите,та те тиа двамцатавместо да попраят ПАРИЧНАТА РЕФОРМА от времето на Хрусчов на Филипчо и ИВанчо Командирчето, дек я фкараа без рифирендум на своя глъвъсега я растегат таа реформа оке поичеИ народа хрантува. Пропи се и вимпиряса и си даде децата за Западняци сега и дедовия си дават за Ядрени гробища чавка изпи мозъка на народа и преизбра Зевзеците!Къде е тоа Суциален президент, дек съ не видиТва ли е социалня мрежа

  7. томова
    #9

    Това не е толкова намеса в пазара на имоти, колкото бюрократична хватка за пълнене на бюджета, коментира Валентин Съйков, председател на Управителния съвет на международната федерация за недвижими имоти А ГЛОБИТЕ ВИ НЕ СА ЛИ И ТЕ БЮРОКРАТИЧНИ МЕРКИ?ЖИВЕЕШ В ЧУЖБИНА И ТЕ ГЛОБЯВАТ. БИЛ СИ 5 ДНИ В ОБЩИНАТА ПИТАЛ СИ ГИ ИЗРИЧНОИМА ЛИ ОЩЕ НЕЩО ПРИ ПОКУПКА НА ЖИЛИЩЕНЕМА И НЕМАИ КАТО СИ ИЗЛЕЗЕШ В СТРАНСТВО - И ОП 500 ЛЕВА ГЛОБАЗА БЕЗРАБОТНИ ТИ ДААТ 15 ЛЕВА НА МЕСЕЦНО ТИ ИСКАТ ГЛБОА 500 ЛЕВАЗА КВОЗА ТВА ЧЕ ТАЯ ОТ ДАНЪЧНОТО НЕ ЩЕ Я Д А МЪЦНЕТАКА ИЗЦЕЖДАТЕ И ЕМИГРАНТИТЕ. ПЪК СЪ ЧУДИТЕ ЩО ОПУСТЯ ДЪРЖАВАТА. ОБИРЯДЖИИОТ ГЛОБАДЖИЙНИЦА ЩЪ ЖИВЕЙТЕ

  8. parvanov
    #8

    Ako sme petchen narod i edini niama daplachtame nishto. No nie ne sme naroda marsha i si zaslujavame da ni ebavatkakto si iskat.

  9. Ха-ха
    #7

    Управляващата коалиция намери верния път как да се почувстваме по богати на прага на ЕС.Като вдигне стойността на старата ти панелка и ти се събуждаш милионер.Вярно, в банята пак ще капе и под прозореца ще духа, но друго е като ти сипят данък като на богат човек.Следващата мярка е да вдигнат оценката и на гробните места.Така не само ще си отдъхваш спокойно в калта, но и наследниците ти ще разберат, че са имотни и заможни хора членове на ЕС, а не някакви си там прошляши с двадесет пъти по-ниски доходи от европейците.

  10. kosio
    #6

    ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.