Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дания е най-динамичната икономика в ЕС

6 коментара
Дания е най-динамичната икономика в ЕС

Дания е най-конкурентната и динамична икономика в ЕС, според проучване на Световния икономически форум (WEF).

Дания е направила най-много, за да изпълни целите на Лисабонската стратегия на ЕС, която залага амбициозни икономически и социални реформи в перспектива до 2010 г.

От най-големите икономики в ЕС Германия е на пето място в класацията, а Великобритания и Франция са съответно на шесто и девето място.

Световният икономически форум посочва, че страните членки на ЕС трябва да направят повече, за да развият частната инициатива и иновациите.

Икономическата визия за ЕС, одобрена в Лисабон през 2000 г. и след това ревизирана, поставя пред съюза предизвикателството да се превърне в “най-конкурентната и динамична икономика, основана на знанието” до 2010 г.

Стратегията трябваше да отговори на проблемите с ниския растеж и недостатъчния брой новооткрити работни места.

Освен настоящите 25 страни членки на ЕС, Световният икономически форум включва в класацията си България и Румъния, които влизат в ЕС през януари, а също така кандидатките за членство Хърватия и Турция. Критериите за оценка включват либерализация на пазара, нарастващо социално включване, устойчиво развитие.

Дания показва най-високи резултати по всички показатели и се смята, че направила най-много за развитие на предприемачеството.

Следват Финландия, Швеция, Холандия, Германия, Великобритания, Австрия, Люксембург, Франция, Белгия и т.н.

Великобритания оглавява класацията по показателя силни финансови пазари, но е чак на девето място по социалните критерии.

Германия е напред по критериите устойчиво развитие и пазарна либерализация, но на 12-то място по отношение стимулиране на предприемачеството.

Данните показват, че новоприсъединили се страни като Естония и Словения показват по-сериозен напредък в икономическите реформи в сравнение със старите страни членки.

Полша, която се присъедини през 2004 г., изостава зад Турция и Хърватия.

Дженифър Бланк, старши икономист в организацията Global Competitiveness Network към Световния икономически форум, коментира:

“Проучването показва, че вниманието на ЕС трябва да бъде фокусирано в три сфери: Подобряване на средата за инвестиции, проучвания и развитие; по-силно информационно общество; създаване на по-добри условия за предприемачеството и частната инициатива.”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ванчо
    #7

    Ако датчаните приемат за премиер любимия Костов, могат да постигнат още по-голям икономически растеж, пък и стабилен генофонд ще си внесат, но техните нацизми и ксенофобии не им позволяват да прозрат величието Му, то си е за тяхна сметка, нали?

  2. Евромагаре
    #6

    Нещата тръгнаха добре след като десницата започна да управлява преди 5 години и след като подгониха мързеливите ислямисти и ограничиха техния достъп до страната си.

  3. Щастливец
    #5

    Ако датчаните приемат нашите мургави сънародници да живеят и работят там, могат да постигнат още по-голям икономически растеж, пък и стабилен генофонд ще си внесат, но техните нацизми и ксенофобии Европа не ги плаши и наказва, нали?

  4. Влади
    #3

    Приятелю, динамични развитие на икономиката не означава само растеж на промишленото производство, с какъвто можем да се похвалим ние, защото почти нямахме такова преди 2000 г. Става дума за диверсификация на секторите, развите на високотехнологични сектори, насърчаване и нарастване на иновациите, насърчаване на предприемачесството и особено на малките и средните предприятия, създаване на благоприятна бизнес среда, намаляване на административната тежест и пречките пред бизнеса и още много други фактори...

  5. Крум
    #2

    Освен 25-те страни, членки на ЕС, в проучването са включени и още 6 (Хърватско, Турция, Румъния, България, Македония и Сърбия и Черна гора. Тези 6 страни се подреждат по реда, в който са изброени тук (Това означава, че само Сърбия и Македония са след България). Всички от 25-те страни са по-напред от шестте, с изключение на Полша, която е след Хърватско и Турция. Ето я и таблицата:http://www.weforum.org/pdf/gcr/lisbonreview/ranking.xls

  6. Голяма грешка
    #1

    България е най-динамично развиващата се икономика, особено след 2001 година!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.