Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реформа в ЕС предвижда изкореняването на 200 хиляди хектара лозя

14 коментара
Реформа в ЕС предвижда изкореняването на 200 хиляди хектара лозя

Най-големите производители на вино в Европейския съюз могат да бъдат принудени да изкоренят почти 6% от лозята си според схема, предложена от Европейската комисия (ЕК).

Такива мерки предвижда Реформата на Общата организация на пазара на вино, заяви в сряда еврокомисарят по земеделието и развитието на селските райони Мариан Фишер Боел.

ЕК предлага да се предвидят финансови стимули за насърчаване на слабоконкурентните производители да изкоренят лозята си и да напуснат сектора доброволно.  Проектът дава възможност на собствениците на засети с лозя площи да кандидатстват за директни плащания. Средствата за тези обезщетения ще се получават от други земеделски производители.

През първата година от схемата, която започва през август 2008 г., ще бъдат предложени компенсации от 420 млн. евро на хората, които се съгласят да изкоренят общо 200 хил. хектара винени лозя, което е около 6% от общата площ.

Предвижда се и премахване на ограниченията за засаждане от 2013 г., което ще позволи на успешните производители да разширят площите си, докато имат пазар за виното си.

Проектът за реформа, който е приет от ЕК , забранява и използването на захар за обогатяване на виното, тъй като тази захар не е извлечена от гроздето.  Според експерти тази мярка ще се отрази положително на качеството на европейското вино и то ще може да се конкурира успешно на световния пазар.

От ЕС се надяват, че по този начин радикалният петгодишен план ще пресуши огромните запаси от вино и ще помогне да се засили конкурентноспособността на Европа в сравнение със страните от т.нар. Нов Свят, тоест, САЩ, Чили, Аржентина, Австралия и Нова Зеландия.

Европейските производители губят пазарен дял за сметка на активните производители от други страни, подчерта Боел. Потреблението спада, вносът се увеличава бързо, а нарастването на износа е с бавни темпове, обясни тя.

ЕС ще спре да плаща компенсации на производителите на излишъци от евтино леко вино. Вместо това, средствата ще бъдат използвани за стимулиране на производството на качествени вина, за да се преодолее конкуренцията.

Бюджетът на ЕС за подпомагане на лозаро-винарския сектор е 1.3 млрд. евро на година. Сега обаче харчим около 500 млн. евро годишно, само за да се освободим от виното, за което няма пазар, подчерта еврокомисарят. 

Европа е начело във винопроизводството в световен мащаб с приблизително 2.4 млн. производители в повече от половината от държавите членки. Около 3.6 милиона хектара от площта на ЕС са засети с лозя и винопроизводството представлява 5 процента от стойността на земеделската продукция.

Промяната в бюджета на ЕС за производство на вино на стойност 1.3 млрд. евро ще бъде обсъден от министрите на селското стопанство на съюза. Очаква се преговорите между министрите в Съвета да приключат до края на 2007 г., тъй като е предвидено предложението да влезе в сила на 1 август 2008 г.

До момента обаче планът беше остро критикуван от производителите в Европа. Според фермерите реформите са "твърде крайни и твърде насилствени".

Българският винен сектор се предвижда да получи 13 млн. евро през 2009 г. и по над 17 млн. евро в следващите години. С променената формула за изчисляване на субсидията и решението тя в по-малка степен да отчита финансирането до момента, България печели 1 млн. повече за винопроизводство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кудучето
    #16

    да ти еба майкатаааааа!

  2. 17
    #13

    бюрокрацията в действие!Тежко ни - най-общо казано!В техните (пухкави бели) лапички сме!Тези, които са били в казармата, знаят - да те гонят по устав е най-страшното нещо...Мдаааа...о.з. 17заб. гадовете сега май пишат от резерва...

  3. emigrant
    #12

    I petileten plan si imat, i komisar, i subsidii... Abe, ostavete proizvoditelite sami da reshat dali da se otkajat ot vinoproizvodstvoto ili da ne se otkajat. Razturete komisiata (kato im podarite po edna kasa Bordeaux na razdiala), sprete subsidiite i ostavete praveneto na vino na vinoprozivoditelite. Taka praviat v USA, Chile, Australia, i t.n. i zatova prodavat poveche vino.

  4. 17
    #11

    Оооооооооооооооооооо, що за волунтаризъм!Ми кво шъ праят тез чиновници, как ще хранят семейство и любовници...Ми те ще умрат от глад - те са (по дефиниция) най-големите некадърници...Поздравизаб. не знам защо - но днес се усмихнах за първи път!

  5. student
    #10

    никой никого не ограничава да прави вино. просто хората ако сега решат да се откажат ще имат възнаграждения. тене са задължени. който мисли че има преспектива може да си произвежда на воля!

  6. Южна Флорида
    #9

    Австралийците съсипаха европейските вносители в Щатите с качество и ниски цени. Бутилка много добро Шардоне, Шираз и Каберне совиньон може да се намери за 3.5 долара. Най-евтиното френско вино е 3.9 долара и по качество не може изобщо да се мери с австралийското. Чилийски вина също предлогат много високо качество. Хубавото на американския пазар е, че хората пробват всичко и купуват това, което им хареса. Никой не им прави промиване на мозъците или пък да налага разни квоти и други ограничения. Пазарът

  7. emigrant
    #8

    Sabiraneto na danaci (nasilstven akt) s cel da se platiat subsidii na fermeri da izkoreniat lozia, e namesa na darjavata v edin pazar, v koito darjavata niama rabota. Osven tova, ima i administrativna zabrana za novi zasajdenia, vijhttp://ec.europa.eu/agriculture/capreform/wine/index_en.htm

  8. Друг от Флорида
    #7

    Напълно съм съгласен с мнението ти за качествата на вината,продавани в Южна Флорида,но кажи в кой магазин купуваш хубаво австралийско вино на тази цена,аз също съм любител на хубавото вино.Поздрави

  9. emigrant
    #6

    Vij, za $3.5 dobro vino niama kak da kupish. Pod $10, bih preporachal samo chiliisko vino. Ako stignesh do $20, ima po-goliam izbor - kaliforniiskite vina na tazi cena sa po-dobri ot frenskite. Ima i dosta internet klubove, ot koito ti prashtat vina (no ne za $3.5).

  10. Peter Pan
    #5

    Преди да започне гроздобера има голямо оживление. Всякакви хора започват да минават с каручки, собствениците на редове /точно така, редове/ стават мнителни, за да не сбърка съседа своя с неговия ред.Каручките често случайно минават през лозята, сбъркали пътя.Изнервени, собствениците започват гроздобера, почти винаги 3-4 дена по-рано, преди захарта да е изпълнила зърната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.