Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жертвите на будистките протести в Бирма станаха девет

6 коментара
Жертвите на будистките протести в Бирма станаха девет

Девет души бяха убити при сблъсъци по време на антиправителствените протести в столицата на Бирма Янгон, съобщи в четвъртък местната телевизия.

Сред загиналите са осем протестиращи и японски журналист. По време на разгонване на протестния митинг са били ранени 11 от демонстрантите и 31 войници.

Протестите на будистките монаси и мирни граждани в Бирма продължиха за десети ден в четвъртък, независимо от официалната забрана на властите.

Местните медии предават, че силите за сигурност са стреляли предупредително, но според очевидец на събитията не е било ясно дали куршумите са изстреляни в демонстрантите или над главите им. Армията призовава протестиращите да се разотидат или ще последват “сериозни действия”.

Участниците в акцията са спрели пред верига от войници, хванали са се за ръце и започнали да пеят националния химн, твърдят очевидци.

По същото време в други части на града хората се събират на групи по тротоарите, пеят патриотични песни и скандират обиди по адрес на войниците, преминаващи с камиони покрай тях.

Съобщава се обаче, че протестните акции са по-малко в сравнение със сряда, когато по улиците на Янгон излязоха десетки хиляди души. Тогава властите използваха сълзотворен газ и огнестрелно оръжие, а свидетели заявиха, че будистките монаси са били пребивани и влачени към полицейските фругони.

В нощта срещу четвъртък от Бирма започна да изтича информация за атаки на спец подразделения в някои манастири в Янгон и в други региони на страната. Очевидец на нападение на един от най-големите манастири в столицата на Мианма съобщава за крясъци, идващи от обителта.

В манастири от източните градове са задържани монаси, по думите на местни жители сградите са с разбити стъкла, по земята има и гилзи от куршуми. Арестувани са над 200 души, за тяхната съдба нищо не се знае.

В същото време Съветът за сигурност на ООН не можа да приеме съгласувана резолюция  по ситуацията в Бирма заради позицията на Китай, предаде Франс прес.

Представителят на Китай Ван Гуан  заяви, че въвеждането на международни санкции против военния режим в Мианма няма да е "полезно". "Разбираме, че положението там е сериозно. Надяваме се правителството и народът да успеят да изградят разногласията и да се възстанови редът", обясни той.

Съветът за сигурност призова властите в Бирма да не възпрепятстват визитата на посланика на ООН Ибрахим Гамбари и да проявят "сдържаност" при въвеждането на ред.

Извънредното заседание на Съвета за сигурност на ООН бе свикано по настояване на британския премиер Гордън Браун, който предупреди, че Европейският съюз е готов да предприеме санкции срещу режима в Мианма заради отношението срещу мирните демонстранти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Демократ
    #8

    Великата китайска тирания поддържа по -малката си сестра бирманската/мианмарската тирания.

  2. Осведомен
    #6

    Аман от пълната журналистическа безпросветност и непрецизност. Бирма от 18 години се нарича Мианмар (или Мианма). Макар, че и двете наименования за страната са използваеми, на български по-правилно е да бъде Мианмар, както официално е прието бирманското самоназвание след 1989 г. Янгон всъщност е познатото ни Рангун, но отново на бирмански и е столица до 6 ноември 2005 г.След това с решение на хунтата столица става Пинман, където е бил щаба на Бирманската национална армия по време на японската окупация

  3. Турретт
    #5

    Много си осведомен, БЕ? Май черпиш информация от Комунистическия интернационал?

  4. ЦРУ
    #4

    Не драги, от нашите папки!

  5. Рони
    #2

    иначе толкова гласовитите левичари, антиглобалисти, пацифисти и т.н. Ако беше някоя диктатура стил Пиночет, каква олелия сами щеше да се вдигне...

  6. Яяяя!!!!
    #1

    Ама щом американците са се загрижили толкова сърдечно за правата на монасите в Бирма, да не би вече и там да е открит петрол?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.