Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Износът ни на вино нараснал с над 20 на сто

12 коментара
Износът ни на вино нараснал с над 20 на сто
 Българските производители на вина са изнесли 857 хил. хектолитра през първите девет месеца на 2007 г., което е ръст с 21 на сто спрямо същия период на предходната година, когато са били експортирани 711 хил. хектолитра. Това съобщи министърът на земеделието и продоволствието Нихат Кабил, който на празнувания в четвъртък Трифон Зарезан извърши ритуално зарязване на лозя край свиленградското село Мезек.

Изнесените количества бутилирано вино представляват повече от 80 на сто от произведените количества в България. Русия заема първо място сред експортните пазари за бутилирани български вина през деветмесечието на 2007 г. с дял от 68 на сто. Основни пазари за нашите еликсири са също така и Полша, Великобритания, Чешка република, Литва, Германия, Швеция, Латвия, Естония, Белгия, Словашка република, Канада, Беларус, Нидерландия, Норвегия, Финландия.

Българският лозаро-винарски сектор се присъедини към общия европейски пазар с площ от 135 760 хектара винени лозя, от които 111 323 хектара предназначени за производството на трапезни вина и 24 437 хектара за производство на качествени вина, заяви Кабил. Утвърдени са два района за производство на регионални вина - Тракийска низина и Дунавска равнина, а 51 са районате за качествени вина.

Към момента в Националната лозаро-винарска камара са регистрирани 274 винопроизводители. По данни от подадените декларации, в кампанията 2007/2008 са приготвени 1.4 милиона хектолитра. ббт усвоени до 15 октомври 2008 г. Досега за преструктуриране и конверсия на винени лозя са изплатени помощти размер на 346 520 лв., за 13 сключени договора, каза агроминистърът.

Той обеща до юни 2008 г. да се изготви представи в Брюксел Национална програма за подпомагане на лозарството и винопроизводството в България за периода 2009 – 2015 г. В нея ще бъдат включени приоритетните за страната ни мерки на подпомагане, съобразени с потребностите от инвестиции в повишаването на конкурентоспособността на българските вина и затвърждаване на техния имидж на пазарите в ЕС и в трети страни, каза още Кабил.

За развитие на лозаро-винарския сектор България ще получи 166 млн. евро за период от 7 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mickey
    #13

    ..в "белите страни"...си купете българско вино! И с пъти по-хубаво и дори по-евтино от това в България!

  2. От Ню Йорк
    #12

    За първи път съм на едно мнение с "Мики", който иваче е американски "маус".

  3. национал
    #11

    Поне едно нещо което да си струва да се изнася-но е прав Мики, че виното ни в чужбина е в пъти по-хубаво от тукашното. Аз почти не си купувам българско вино тука щото на етикетите им са само на латиница - за какво са ми чуждопоклонници и чуждогъзолизци. Добре го е казал Паисий.

  4. Дядо
    #10

    И "Медиапуул" са в клопката на сборника: "Комунистически митове и легенди". Ние можем да "пробием" с нашите "елексири" само в бившия "СИВ". "Mickey" е прав, но не ни обяснява явлението. Ние продаваме на дъмпинг, за да печелим пазари. Но само с това не става - хората искат и качество, а точно там куцаме с нашенското: "Карай, е..и им майката, те кво разбират от вина" (самочувствие в излишък никога не ни е липсвало). Качество и запазена марка се търсят. Качеството - да, понякога го докарваме, но стандарт

  5. Vinar
    #8

    Ruskiat pazar e mnogo nevziskatelen i shte doubie i malkoto kachestvo na BG vinoproizvodstvoto. Mnogo e zhal, predi 20-tina godini imashe dosta prilichni vina v BG, predi 13-15 te dori si probivaha pazar v GB, no s Russia neshtata shte se provaliat, kato s vsichko ostanalo:)

  6. иван
    #7

    А дано като се напиете с българско вино ви дойде акъла да разкарате та п...ка Путин

  7. Българан
    #6

    Добре е че правителството наред с приемането ни в ЕС положи усилия за подобряване на бизнес отношенията ни с Русия! Като резултат сме трайно настанени на пазара там и явно успяваме да се възползаваме от отворената ниша на спрения внос на грузински вина!

  8. Mickey
    #5

    Колкото и да си обтягат отношенията със "запада" руснаците няма да спрат да карат "Мерцедеси" , да пушат "Марлбодо" да пият "Бърбан" и "Шампснско"(истинско) и т.н.! И колкото и да им лижете задниците, за боклуци няма да си дават парите!

  9. Mickey
    #4

    Естествено, че там българските вина стоят на рафтовете с вина от най-ниската ценова категория! Нямат грешка! Но такива вина в БГ можеш да намериш по магазините и то ако имаш късмет само от 12-15лв нагоре! Набутвал съм се и аз! Но съвета ми от 18:52 си го бива, и важи само за "белите" страни! Там български номера НЕ МИНАВАТ!

  10. Българан
    #3

    Ето информация от статияата:"Русия заема първо място сред експортните пазари за бутилирани български вина през деветмесечието на 2007 г. с дял от 68 на сто."Политиката може да попречи на бизнеса! Както политиката на грузинците им пречи в бизнеса с Русия! Както Костов пречеше на бизнеса ни с Русия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.