Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МВФ: Светът е заплашен от най-голямата криза след Великата депресия

23 коментара
МВФ: Светът е заплашен от най-голямата криза след Великата депресия

Международният валутен фонд (МВФ) предупреди: ипотечната криза в САЩ ще прерасне в “най-силния удар по финансовата сфера от времето на Великата депресия и има 25% вероятност да повлече след себе си глобална рецесия. На страната на песимистите е и видният финансист Джордж Сорос. При това той смята за виновни за случващото се американската администрация и финансовите власти. Това съобщи на страниците си в четвъртък британският вестник “Гардиън”.

В доклада си “Перспективи пред световната икономика” МВФ предрече, че преди кризата да приключи, на правителствата по всяка вероятност ще им се наложи да покриват от държавния джоб дълговете на банките, сблъскали се с трудности, и на собствениците на жилища, на които не им стигат средствата да си платят кредитите.

Както припомня “Гардиън”, МВФ вече предупреди, че загубите на световните търговски финансови учреждения, предизвикани от кризата на кредитния пазар, могат да достигнат 1 трилион долара, и прогнозира “лека” рецесия в САЩ. Според МВФ цените на жилищата ще спаднат с още 10%, преди кризата да премине.

Докато САЩ се свиват в рецесия, надеждите са, че останалата част на света ще се отърве от нея. МВФ преразгледа прогнозите си за ръста на световната икономика, понижавайки го с половин процент до 3.7% за тази година и с 0.6% до 3.8% за 2009 г.

МВФ: Задава се глобална рецесия

Експертите на организацията очакват, че повечето от развиващите се икономики в следващите две години ще продължат енергично да нарастват, но въпреки това признават, че опитите да се потиснат страничните ефекти от кредитната криза могат да се сблъскат с такива пречки като стремителното нарастване на цените на суровините. “В целия свят се ускори инфлацията, което се отразява основно на рязкото поскъпване на храните и енергоносителите”, се казва в доклада.

Световната икономика е заплашена в следващата година от порочен кръг – по-нататъшното снижаване на цените на жилищата ще нанесе нов удар по световните банки и ще създаде опасна верига с обратно действие.

Притеснението от проблемите на финансовите пазари е толкова голямо, че се готвят ред радикални мерки. Например банките да огласяват повече сведения за загубите си от високорисковите кредити, а дейността на агенциите за кредитни рейтинги да се регулира по-строго.

От началото на кризата Федералният резерв (Фед) на САЩ понижи силно лихвата на 2.25%. Тези усилия бяха насочени към възстановяването на доверието към финансовия пазар и отварянето на “крана” на кредитирането. МВФ приветства мярката на Фед, но заяви, че това не е достатъчно да се предотврати рецесията.

В последната година курсът на долара спадна рекордно след като прогнозите за бъдещето на американската икономика се влошиха, но МВФ заяви, че “позициите на долара досега в известно отношение остават стабилни”.

Джордж Сорос: Световната кредитна криза се задълбочава

Джордж Сорос отново направи изявления за опасността от задълбочаване на световната кредитна криза, съобщи агенция “Блумбърг”. Като отговорни за това положение на нещата той посочи регулиращите органи и администрацията на САЩ.

“Властите недостатъчно отговорно се отнесоха към контрола върху неоправдания ръст на активите”, подчерта Сорос.

Неувереността в способностите на инвеститорите да разплащат задълженията си по контрактите води до тотално недоверие, което е невъзможно напълно да се преодолее, докато не заработи ефективен механизъм за контрол над пазарите.

Сорос прогнозира по-нататъшното задълбочаване на кризата, което, според него, ще продължи повече, отколкото смятат повечето експерти.

“Те смятат, че ситуацията ще се подобри през втората половина на 2008 г., но аз не вярвам в това”, подчерта финансистът. “Не виждам никакви причини за подобен оптимизъм, последиците от кризата на жилищния пазар ще се усещат много дълго”, каза той.

“Причината за сегашната криза е човешкият фактор и в частност с нищо необоснованата вяра на повечето хора в това, че пазарът може да се измъкне от проблемите си чрез саморегулиране. Но с истински ефективно управление могат да се занимават само специалните регулаторни органи, които не са се справили със задачата си”, заключи Сорос.

Поскъпването на хранителните стоки удари по развиващите се страни

Световната продоволствена криза удари развиващите се страни и развитите – на първо място САЩ – са длъжни да предприемат стъпки, за да намалят кризата, пише в редакционна статия “Ню Йорк таймс”.

“Повечето американци се отнасят към храната като към нещо, което се разбира от само себе си. Дори най-бедната част от американските домакинства изразходват 16% от бюджета си за храна. В много от останалите страни по света това не е така. В Нигерия семействата харчат за храна 73% от бюджета си, във Виетнам – 65%, в Индонезия – 50%. За тях това е сериозен проблем”, пише изданието.

Миналата седмица президентът на Световната банка Роберт Зелик предупреди, че в 33 страни в света ръстът на продоволствените цени може да доведе до социална нестабилност. “В страните, където за храна се отделят над две трети от дохода, няма условия за преживяване”, каза той.

В най-скоро време цените едва ли ще се понижат. Според прогнозите на Организацията по прехраната и селското стопанство ( ФАО) запасите на зърно тази година ще бъдат най-ниските от 1982 година насам. САЩ и другите развити страни трябва да поемат удара. Ръстът на цените на храните отчасти е обусловен от неконтролирани предпоставки, включително от ръста на енергоносителите и от повишаването на благосъстоянието на средната класа в Китай и Индия. Това доведе до повишаване на търсенето на месо, а следователно и на много зърно.

Но богатите страни усилват тези тенденции, като поддържат производството на биогорива. Според оценките на МВФ поне половината от ръста на световното търсене на царевица за последните три години е обусловен от производството на етанол от царевица в САЩ. Това доведе до ръста на цените на царевицата, след това на фуража, а след това и на повечето от зърнените култури, твърди изданието.

В същото време Вашингтон предоставя на производителите на етанол субсидия от 51 цента на галон, като митото върху вносния етанол е 54 цента на галон. Трябва да се сложи край на тези намеси, посочва вестникът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. НАБЛЮДАТЕЛ
    #24

    ТОВА Е НАЙ-СТРАШНИЯ ВРАГ НА ХРИСТИЯНСКИЯ СВЯТ И БЯЛАТА РАСА

  2. Спридон
    #23

    Как стана богат г-н Шорош?

  3. Ъ!
    #22

    Истинската причина за кризата може да се обобщи само с една дума: АЛЧНОСТ. Хищническо заемодаване от банкерите на неплатежоспособни хора, с разчитането, че ще им вземат ипотекирания дом, и понеже цените растат - ще са на кяр!Затваряне на очите за нещо, което професионалните икономисти отдавна смятаха за мехур в цените на жилищата, който накрая се спука! Но свърши добра работа за написването на розови финансови отчети преди това!Изобщо, като се замисля, последните две рецесии тръгнаха от неадекватните

  4. Vse po planu:Prochetete knigata
    #21

    Idva otnovo erata na socializma , zashtoto kapitalizma se samoizjade .....

  5. До Спиридон
    #20

    Както стана президент Шаркоши :)

  6. Дядо
    #19

    Кацнало му птиченце на рамото - спечелил. А сега, зад паравана на милионите, се мисли и за умен.Но ми е интересно друго - толкова нобелови лауреати има по икономика! ЗА какво им ги дават тези награди, ако пак настъпи (лично аз не вярвам) икономическа криза? Изобщо, като изключим аритметиката, икономиката наука ли е?

  7. emigrant
    #18

    Светът е заплашен от най-голямата криза след Великата депресия Nishto podobno ne se kazva v doklada n MVF. Citata e" "the largest financial shock since the Great Depression".Pak niakoi nekadaren redaktor e slojil bombastichno zaglavie.

  8. Philip
    #17

    Аз лично съм инженер и недолюбвам особено икономистите, но има дялове от икономиката, като например финансите, които съвсем не са за "дърти" и са си доста сериозна наука. За да не се впускам в излишна полемика, която ще остане твърде далечна за огромна част от аудиторията, ще попитам риторично - ако няма инфлация, то защо вече има отпечатана банкнота от 200 лева? Защо цените на хранителните стоки за една година скочиха с 30 до 50%? Защо правителството търси вариант да излезне от валутния борд? Защо

  9. Businessman
    #16

    Няма как, нов горчив урок, нов горчив хап, но за тези, които повЕрваха и проудлжават да верват на комунистическата банда, на говньовците с вратовръзки, галено наричани от журналистическия слугинаж "юпита", същите говньовци, дето една бразда не са направили и едно дърво не са засадили, но изсмукаха и продължават да изсмукват до кръв останалоно в България население. Да криза ще има, но дано оцелелите след нея най-после прогледнат за истината.

  10. Коце
    #15

    Да!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.