Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румънският пазар на имоти има по-здравословна схема на развитие от нашия

17 коментара
Румънският пазар на имоти има по-здравословна схема на развитие от нашия

Средната продажна цена на жилище в София е малко над 1000 евро, докато в Букурещ е около 1700 евро на квадрат. Пазарът там е три пъти по-голям от този в България и следва много по-здравословна схема на развитие. Това обясни в понеделник Теодора Димитрова, управляващ партньор в агенцията за имоти ЕРА – България, франчайзингово дружество на френската компания за търговия с недвижими имоти ERA. Българската агенция вече е на пазара за имоти и в северната ни съседка.

Белег за “здравословието” на румънския имотен пазара е спадът на лихвите по ипотечните кредити от 13% през 2004 г. до около 7.5% в момента, както и разумното разпределение в строителството както на нови жилищни сгради и бизнес и офис центрове. За сравнение у нас лихвите постоянно се увеличават и в момента достигат до 8.5%.

Ръстът на изтеглените кредити у нас е значително по-висок от ръста на доходите. Преди 4 години стойността на средния ипотечен кредит е била около 40 000 лева, а в момента тя е 40 000 евро или два пъти по-голяма. Същевременно доходите на населението обаче не са се увеличили с тези темпове. Средният размер на кредитите в Румъния е 60 000 евро, но заплатите са по-големи и ръстът им годишно е с 13%. или 30-40% повече от в България.

От ЕРА очакват цените на имотите да растат с пропорционални темпове тази и следващите години, след като през 2007 отбелязаха ръст от 26% в Румъния. Инфлацията в северната ни съседка е два пъти по-ниска от тази в България.

Пазарът на жилища в Румъния се облагодетелства и от факта, че инфраструктурата там е много по-добре развита от тази в нашата държава. Според Димитрова в Румъния все още има недостиг на жилища. Над 5 милиона румънци живеят и работят в чужбина и по-голямата част от тях желаят да инвестират в имоти. Те предпочитат новопостроени жилища, защото старите жилищни сгради от времето на Чаушеску са амортизирани и не отговарят на новите изисквания. Подновяването на стария сграден фонд в Румъния ще бъде основният двигател на пазара в следващите години, прогнозира Димитрова.

"В Румъния има малко по-голяма бюрокрация по отношение на строителството и градоустройството, но това има положителен ефект, тъй като новите зони и техният строеж е изцяло съобразен с развитието на транспорта, строежа на инфраструктура и т.н." обясни Теодора Димитрова.

"По отношение на инвестициите и корпоративната среда обаче България е далеч по-привлекателна от Румъния. Корпоративното облагане привлича много инвеститори от чужбина", отбеляза още Димитрова.

Според нея няма основания да се очаква спад в цените на имотите в България. Ценови спад ще доведе до негативни последици за пазара на имоти и икономиката като цяло, каза още тя.

"Не е добре да падат цените на имотите, не е здравословно, а при нормално развитие на пазара няма основание да се случи. Наистина, цените на жилищата в някои европейски държави отбелязаха спад. Причината е, че те бяха стигнали връх, а и световната кредитна криза даде своето отражение. Жилищният пазар у нас не е зависим до такава степен от кредитния пазар, а и тук има много голям потенциал по отношение на растежа на доходите на населението", коментира още Теодора Димитрова.

От ЕРА – България прогнозираха растеж на цените на жилищните имоти от 15% годишно. Прогнозата се основава на данни от 2006 г., когато съотношението търсене-предлагане е било същото както е сега през 2008 г.. "Ако сравняваме данните от 2007 г., когато пазарът на имоти беше изключително интензивен, данните от тази година наистина може да изглеждат като стагнация. Но това не е така. Пазарът просто се нормализира. Покачването на лихвите по-кредитите се отрази отрезвяващо", каза още Димитрова. През 2007 г. цените на жилищата у нас отбелязаха ръст от над 30%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пак същия
    #18

    Да знаеш, загубил си си времето!

  2. ники
    #17

    продавах наскоро парцел,дойдоха някави младежи и една деваика надути все едно са завършили харвард.водеха чужденец към когото демонстрираха лакейство , а към мен пренебрежение.единият от тях ми каза виж какво аз съм адвокат имота са го харесали но ще сложим 20 евро отгоре което за нас комисион нема да ти искаме.плащането ще го правим навън имаме счетоводство при нас и ще ти направим хубави договори.седя и си мисля абе мърльо,че има абдали има ама,че аз не съм несъм, що лъжеш хорицата,какво като говориш на англииски.не му продадох парцела, а го дадох на друг.абати неподплатеното самочувствие кво като идеш с чужденец.ние българите сме големи чуждопоклоници,каквито не са румънците.

  3. avuski
    #16

    Решение на ДКХ относно минималния размер на средствата за организиране на игри в игрална зала20.05.2008С цел уеднаквяване на практиките и гарантиране на равнопоставеност на кандидатите, които подават искания за организиране и провеждане на хазартни игри в игрална зала, на своето заседание от 16 май 2008 г. Държавната комисия по хазарта обсъди необходимия минимален размер на средствата за организиране на такива игри.Във връзка с особените изисквания на Закона за хазарта (ЗХ) за доказване произхода

  4. Damian Georgiev
    #15

    malko kato partiata ERA-3 na Slivomir Tzankov!

  5. 17
    #14

    То има ли цена дето да върви надоле???Примерно тези дни ми бе спусната една данна от едно гърче (дали е вярна - не знам) - в братска Атина едно квадратче земя струвало някъде между 15-20* евро...17заб.*- изразявам се като СЧЕТОВОДИТЕЛ...

  6. 3.14
    #13

    Няма да вървят все нагоре.Напред и нагоре върви само пътят към комунизма.И то само в докладите на дъртите партийци.Вървенето нагоре ще преебе много мераклии за лесно забогатяване.Лошото е,че ще стане като всичко в нашта кочинка.Шумно и с трясък.Балонът се надува.Надувайте момчета.Да стане на парчета.

  7. 17
    #12

    Бе, да ти кажа честно, в Братските велики САЩ нявга (преди петнайсетина години) бензинят бе 1.04 (долар и четири центя) за галонче...ся не знам колко е, ма се басирам, че не е по-ниско...Пък ти зе май дъ копнееш по времето на бай ти Тоша Правешки - зер стабилност и твърдост на цените сакаш...17

  8. икономист
    #11

    Цените на жилищните имоти по света се надуха прекомерно, защото в тях се влагаха спекулативни пари (за справка - защо толкова ирландци и англичани идваха да пазаруват у нас жилища - за да си настанят в тях децата ли?). Спекулативните пари не намираха по-изгодно вложение в производствени мощности или в ценни книжа. Политиката на сегашната администрация в Съединените Щати да поощрява строителния бум с подходи като този да взимаш заеми без никакви изисквания за доказана работа и бъдещи доходи или ипотекирано

  9. 17
    #10

    Инфлацията ще се помпа дотогава, докато се достигне приемливо ниво на американския дълг (а и на корпорацииите)... Най-голям кеф инфлацията доставя на най-големите длъжници...Как ще е след това - не мога да кажа, но не знам някъде някога цените да са се върнали на равнища (примерно отпреди 10 години)...17

  10. Бай Иван
    #9

    В резултат на лоши ипотечни кредити загубата на Дойчебанк за първо тримесечие на 2008 г. е 2,7 милиарда евро, а на Credit Swisse - 1,3 милиарда. Сещайте се по-нататък.(Някакви долни слухове се носят за Първа инвестиционна банка - които "разбира се" не са верни.) На някой това може да се стори офтопик, ама добавете тенденцията на цените на храните и горивата, процента на домакинствата изтеглили ипотечни кредити с недомислени разчети на семейния бюджет, добавете след няколко месеца фактора "Баба

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.