Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Купуването на гласове ще продължи, съмнителни структури ще влизат във властта

74 коментара
Купуването на гласове ще продължи, съмнителни структури ще влизат във властта

Местните избори от есента на миналата година няма да са последните, на които ще тържествува купуването на гласове, а властта ще се превзема от съмнителни бизнес структури. Градските парламенти се трансформират от институции на представителната демокрация в мрежа с престъпен характер. Това са два от основните изводи на представеното във вторник изследване на фондация "Риск монитор" - "Кметове на лизинг. Предпоставки за масовото купуване на гласове на местите избори от 2007 г.". Изследването представиха Антоанета Цонева и Светослав Георгиев.

Авторите на проучването направиха уговорката, че то е правено малко след местния вот и не включва последните случаи на изборна търговия при частичните избори неотдавна в Сандански и Казанлък, които обаче потвърждават тезата им. Те определят феномена “купуване на гласове" като закономерен за България.

В подобна ситуация е наивно да се смята, че формалните препоръки към институциите, които целят да се пресече порочната практика, и евентуалното им изпълнение би решило проблема, защото "реституцията на общинската власт надали ще бъде процес, по-кратък от този, в който протече нейното изземване".

Анализът обяснява масовото купуване на гласове със закъснялото формиране на общинската собственост, с все още неразпределения публичен ресурс и активи, които не са преминали в частни ръце, със силния инвестиционен натиск, с компрометирането на традиционните партии и с новото ниво на информираност за общинската корупция. За последното важна роля са изиграли и медиите, които чрез разследванията си за общински далавери нагледно са показали как те се случват.

Местната власт като борса

Натискът на бизнеса върху общините, обусловен от експанзията на недвижими имоти, съчетана със законовите правомощия на кметовете и общинските съвети, също създава условия за корупция.

Според авторите на доклада колкото по-богата е общината, толкова традиционните политически партии губят влияние. Тази тенденция се наблюдава главно в курортните центрове като Несебър. Там в общинския съвет парламентарно представените партии не успяха да вкарат нито един свой представител. Като пример за силен инвестиционен натиск изследването сочи Банско, което за последните шест-седем години се превърна в най-модерната ски зона на Балканите, с над 170 хотела.

Възложените процедури за изготвяне на нови устройствени планове са индикатор за голямата инвестиционна активност в българските общини. Наблюдава се експанзия на спекулативните сделки с недвижими имоти и законово регламентирана зависимост от местната власт, като: промяна в предназначението на земеделски земи, изработването и одобряването на инвестиционни проекти, издаване на разрешителни за строеж, контрол върху незаконното строителство и публичното предлагане на услуги, създаването на привилегировани условия за икономическа дейност и др.

Всички разрешителни и лицензионни режими, съчетани с ниското заплащане на местните политически представители, предпоставят корумпираността на общинските управници. Според информация на Столичната община в момента на територията на София се изграждат над 1500 обекта. Основното месечно възнаграждение на кмет на централен столичен район обаче е около 820 лева, а заплатата на главния архитект, който одобрява проекти за десетки милиони, е около 560 лева.

При това положение е логичен изводът, че отговорностите по управление на публичните активи при подобен размер на заплатите илюстрира неадекватното отношение на държавата спрямо ръководните служители в местната власт.

Основна предпоставка за корупция е и наличието на "мръсни" пари в строителството, което е сред най-предпочитаните дейности за "изпирането" им. Този модел стана публично достояние чрез подслушаните телефонни разговори между Димитър Желязков - Митьо Очите и вече покойния председател на несебърския общински съвет Димитър Янков.

Компрометиране на традиционните партии на местно ниво

Старите политически сили, с изключение на ДПС, от местни избори на местни избори губят влиянието си в местната власт. СДС, БСП, а много бързо и НДСВ, освобождават политическото пространство за извънпарламентарни сили и представители на инициативни комитети.

Хората в местната власт, избрани като независими или представящи се за такива, показват в редица интервюта, че съзнателно не са търсили политическа подкрепа в съответната община. Компрометирането на традиционните местни политически елити мотивира т. нар. независими кандидати да регистрират предизборни коалиции от максимален брой малки и непопулярни политически субекти. Това дава възможност за размиване на партийната идентификация.

Широките коалиции от малки и непопулярни политически партии се крият зад наименования, които допълнително размиват партийната им идентификация. Анализът дава за пример следните коалиции: "Коалиция "Местно обединение за разцвет и единство" (МОРЕ), Зелена партия -Национално движение Симеон Втори, Български демократичен съюз "Радикали", Коалиция "Победа", Коалиция "ФАР" и др.

Въпросните политически обединения демонстрират завиден синхрон в подбора на послания, които изпращат чрез имената си. Според авторите на изследването тези образувания не са ангажирани с "високата" политика и не са посветени на грижата за местното благоденствие.

Тази ситуация е много благоприятна за успешната експанзия на представителите на местния бизнес към позиции в местната власт. Има и случаи, в които бизнесът открито основава свои локални партии и не крие, че стои в основата им. Примерът тук е партия ЛИДЕР, партия “Дела" – Несебър, Движение за нашия град – Варна.

Експанзията се осъществява и индиректно чрез оказване на натиск върху отслабените местни политически централи за осигуряване на избираеми позиции на представители на бизнеса.

Новата схема на политическо и властово развитие е най-видима в общините с най-висока инвестиционна активност. В най-богатата българска община – Несебър, например, властта е съсредоточена в ръцете на представителите на местния бизнес – братя Диневи, Чавдар Александров и Атанас Терзиев, които са се явили на изборите в организираните от тях самите партии и коалиции.

Различни публикации, свързани с общините по Черноморието, показват, че икономическите лобита и групировки имат завидно влияние в местната власт. Така се създава впечатление, че местната власт се управлява от определени икономически субекти, които имат марионетки в общинските съвети.

Само ДПС запазва влияние в местната власт

Според социолога от ББСС "Галъп" Живко Георгиев единствената партия, която запазва контрола върху присъствието си в местната власт, е ДПС. Той смята, че за да са в кондиция, партиите трябва да имат средства, в противен случай някои от тях "се отдават на концесия" на бизнеса.

Нито един политик не е искал и не иска кметовете да имат голяма власт, за да не се роди силна политическа фигура на регионално ниво, смята Васил Гарнизов., който е уверен, че причината за купуването на гласове е в прекалено големия брой общински съветници.

Гарнизов предложи броят им да бъде редуциран. Причини за търговията са и разпадналата се държава, слабият институционален ред и съдебна система, смята още той.

Според социалния психолог Харалан Александров има демократизация на корупционната дейност и всеки, който има желание и хъс, може да се включи в нея.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

74 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. твърд
    #75

    1000-2000.А я си помислете ако купувате цели секционни избрателни комисии...

  2. Крум
    #74

    Според теб 1000-2000 гласа малко ли са?

  3. твърд
    #73

    просто тръпки ме побиват като си помисля, че с тези пари (по 1000 на калпак) могат да се купят 10-12 комисии. А това са много повече гласове. Може и сега да се прави, не знам.

  4. добруджанец
    #72

    Окръжна прокуратура е приключила и внесла в съда разследването за купуване на гласове на местните избори в Добрич. Държавното обвинение е уличило двама добричлии – 46-годишния Северин Радев Стефанов и Славчо Христов Иванов /на 39 години/, че през октомври 2007 г. са предлагали хранителни продукти и пари на избиратели, за да ги мотивират да упражнят правото си на глас в полза на Детелина Кирилова Николова, кандидат за кмет на Добрич, издигнат от ГЕРБ. Това обяви на пресконференция на 4 юли прокурор

  5. Карина
    #71

    защото държи в мъртва хватка електората си, не политиката е водеща там. Тя е типично тоталитарна организация със своя номенклатура и бизнес интереси и закономерно сега се вписва в цялата схема.

  6. Da-da
    #70

    Tova oznachava, che te sa naj-mnogo naviti i sposobni da kupuvat glasove. Vsichko ostanalo - prikazki za idioti.

  7. Баба Яга
    #69

    не са излизали от властта.

  8. Карина
    #68

    ползват и други схеми за примамване на гласоподаватели и привличане на гласове, които нямат нищо общо с политиката. Сега обаче са изправени пред проблеми, инвестираха маса пари пък за всички няма и се хващат за гушата. Нашият кмет примерно се пита "на кой да угодя", тежък въпрос като си ползвал услугите им, за да спечелиш. Тепърва борбите в местните власти ще се разгарят, няма и как да е иначе след като купуваш избори, пък гражданите пак ще се почесват и цъкат що тъй става.

  9. Ахмед
    #67

    Желаещите, за надомна работа, като "организатори на гласове", да ни посетят София, бул. Ал. Стамболийски 45А. На кяр ще сте.

  10. ПР на Царо
    #66

    че поради проблеми от финансов характер, Неговото движение нама да има възможност да ангажира отново своите верни хора при следващите избори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам