Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина Александър Солженицин

276 коментара
Почина Александър Солженицин

На близо 90 годишна възраст в Москва почина нобеловият лауреат, емблемата на руското дисидентство и съвременната руска литература Александър Солженицин. Както споделят близките на писателя смъртта е настъпила вследствие на инсулт в дома на писателя малко преди полунощ срещу понеделник.

Солженицин беше болен в последните години, но продължаваше усилено да твори. Заедно с жена си Наталия Дмитриевна, която председателстваше неговата фондация, писателят работеше над подготовката и издаването на пълните си събрани съчинения в 30 тома.

“И вчера Александър Исаевич работи през целия ден, а през нощта вече го нямаше”, разказа пред ИТАР-ТАСС съпругата му. “През деня ще бъде направено всичко за погребението, съобразно неговата воля. Той искаше да умре през лятото – умря през лятото. Искаше да умре в дома си, умря в дома си. Александър Исаевич живя трудно, но имаше щастлив живот”, отбеляза Солженицина.

По-късно бе съобщено, че погребението на писателя ще бъде на 6 август в гробището към Донския манастир в Москва.

Руският президент Дмитрий Медведев изрази съболезнования на синовете и съпругата на писателя. Президентът на САЩ Джордж Буш скърби за кончината на световно известния писател и изразява дълбоките си съболезнования на семейството му, съобщи говорителят на Белия дом.

Вестник “USA Todey” отбеляза, че Солженицин за малко не е доживял до първото издание на английски език на романа му “В първия кръг”. Книгата трябва да излезе през 2009 г.

Александър Солженицин е роден на 11 декември 1918 година в Кисловодск. Неговият баща, поручик артилерист, след като се връща от участие в Първата световна война, загива при нещастен случай на лов половин година преди раждането на сина си.

През 1925 година майката се премества със сина си в Ростов на Дон, където младият Александър завършва средното си образование, а след това и висше образование във физико-математическия факултет на университета в града. Едновременно с това две години преди войната учи задочно и в литературния факултет на Висшия московски институт по философия, литература и история.

От началото на войната Солженицин е призован в редиците на армията. От декември 1942 година командва батальон за разузнаване чрез техническо подслушване. Воюва на различни фронтове. През август 1943 година е награден с орден за Отечествената война втора степен. Воюва до февруари 1945 година, когато, вече с чин капитан, е арестуван за съдържанието на кореспонденцията, която води със свой другар от младежките години. В писмата му имало критики към Сталин.

Осъден е на осем години в изправителен лагер, които прекарва в секретна колония, където затворниците разработват средства за телефонни връзки. На основата на преживяването си през този период писателят съчинява романа си “В първия кръг (“Вкруге первом”).

През 1956 година Солженицин е освободен и заминава за Владимирска област, където в продължение на две години преподава в селско училище и живее в дома на селянката Матрьона Захаров. Впоследствие той ѝ посвещава известния си разказ “Дворът на Матрьона”. След това учителства пет години в Рязан и активно се занимава с писане.

Истински поврат в обществено-политическия и литературния живот предизвиква неговата повест “Един ден на Иван Денисович” (преведена и издадена на български още в края на шейсетте години – б.р.), която, благодарение на усилията на Александър Твардовски, е публикувана в списание “Новий мир” през ноември 1962 година. В следващите години списанието публикува още четири негови разказа, а останалите му произведения, включително романът “Ракова болница” са забранени от властите и разпространявани по системата на самиздата.

Първите публикации на писателя предизвикват огромен отклик сред писателите, обществените дейци, критиците и читателите. Писмата на читателите – бивши затворници – в отговор на “Иван Денисович”, полагат началото на “Архипелагът ГУЛАГ” - мащабно художествено-историческо изследване на съветската репресивна система от 1918 до 1956 година.

“Архипелагът ГУЛАГ” е писан от Солженицин в СССР тайно в периода 1958-1967 година. Завършен е на 22 февруари 1967 година. Първият том е публикуван в Париж през декември 1973 година.

В Съветския съюз “Архипелагът” излиза чак през 1990 година.

Словосъчетанието “Архипелагът ГУЛАГ” стана нарицателно и често се използва в публицистиката и художествената литература по отношение на наказателната система на СССР в периода от двайсетте до петдесетте години на ХХ век.

За отбелязване е, че когато миналата година тогавашният президент Владимир Путин награждаваше Солженицин с държавна награда в областта на хуманитарните науки, той отбеляза приноса на писателя за изучаването на руския език. За “Архипелага” Путин не каза и дума, отбеляза в. “Таймс”

Широка известност зад граница придоби знаменитата епопея на Солженицин “Червеното колело”, посветена на руската революция.

През 1969 година Александър Солженицин е изключен от Съюза на съветските писатели, през 1970 година му е присъдена нобелова награда за литература “за нравствената сила, с която той продължи исконната традиция на руската литература”.

Четири години по-късно Солженицин е арестуван и обвинен в държавна измяна, а след това е лишен от съветстко гражданство и изгонен от Съветския съюз на Запад, където завършва мемоарната си книга “Рекло телето дъба да мушка” (“Бодался теленок с дубом”), написва няколко пиеси и завършва публикацията на “Червеното колело”.

През 1990 година писателят получава отново руско гражданство, а скоро след това в тираж от 27 милиона екземпляра излиза знаменитата му статия “Как да устроим Русия”.

През май 1994 година Солженицин се връща в родината си от САЩ, където живее в последните години. Той прекосява страната от Аляска през Владивосток до Москва с влак и навсякъде по пътя си е посрещан възторжено. В Москва продължава активно да работи и публикува няколко разказа, военна повест, цикъл миниатюри (“Крохотки”).

През 1997 година е учредена ежегодната литературна награда на негово име, с която са наградени известни учени, писатели и кинодейци.

В последните години Солженицин застана открито в подкрепа на Владимир Путин и неговата политика. Той се обяви против демокрацията от западен тип като неприложима за руските условия и призова за връщането на величието на руската държава.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

276 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ъ
    #281

    "Евреите в Русия " или "200г. заедно"-последното издание на Солженицин,където в голяма степен влиза в противоречие със себе си.

  2. Ъ
    #280

    В това число и негови последователи.

  3. Norman
    #279

    че тоя Солженицин е бил свестен човек, но чак пък ниекакъв идеолог не можем да го приемем, даже не намирам нещо кой знае какво застрашаващо ъв писанията му за тогавашния комунистически строй. Просто комунистите не могат да живеят без образа на врага и са го направили такъв с хиляди усилия. Един вид, както се твърди напоследък, че самите евреи са си направили свой Бухенвалд и Дахау. И тоя Солженицин, е отявлен иудофоб, щото е бил клечка за разбишкване на лай*на, били те комунистически или ционистко-еврейски

  4. mnbv
    #278

    Ima nesto mnog wjarno w edna ot ideite mu - pri oswoboshdawaneto ot kuministi4eskija teror ne trjabwa wsicho ot Zapada da se kopira bezsmisleno

  5. десен
    #277

    Солженицин беше истински дисидент за разлика от много наши псевдо дисиденти, пръкнали се или случайно или по нареждане на ДС.

  6. Дона
    #276

    Какъв идиот е все пак този 17! Какъв идиот!Къде ли е расъл, какво е пасъл? Боже, боже, прибери си вересиите!

  7. Ъ
    #275

    През 1973г. нямаше как да четем "Архипелаг ГУЛАГ"- просто го слушахме по "Свободна Европа".

  8. Енчо
    #274

    Ти само "Ракова болница" да беше чел, нямаше да дрънкаш глупости.

  9. ?
    #273

    само "Архипелаг"-а?

  10. Ico
    #272

    Колкото и да не харесвам и да не споделям мненията на 17, все пак го четете внимателно и вниквайте в това, което пише, а не коментирайте наизуст.Написал е Човек, с главно "Ч", а това значи много.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.