Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Френският писател Льо Клезио е носителят на “Нобел” за литература

0 коментара
Френският писател Льо Клезио е носителят на “Нобел” за литература

68-годишният френски писател Жан-Мари Гюстав льо Клезио е тазгодишният носител на Нобеловата награда за литература, съобщиха от шведския комитет за присъждане на престижния приз в четвъртък.

Според съобщението на комитета известният писател е удостоен с отличието за творчество, което е носител на “нови отправни точки”, пълно е с “поетични приключения и чувствен възторг”, а авторът е изследовател на “човечеството отвъд властващата цивилизация".

Жан-Мари Гюстав льо Клезио е един от най-ярките представители на съвременната френска проза, познат и на българските читатели. От години той присъства в селекцията за литература на шведския нобелов комитет.

В България Льо Клезио е известен с романа “Карантината”, за който са характерни най-добрите черти на творчеството му - философска дълбочина, епическа разгърнатост на сложния, но интригуващ сюжет, неповторими образи.

В "Африканеца" (2004) - кратък автобиографичен разказ, Льо Клезио възкресява епизоди от детството си, прекарано в Африка и повлияло на целия му житейски и творчески мироглед.

След войната, придружен от майка си и от по-големия си брат, той отива при баща си, лекар в Нигерия. Там авторът, оставен да расте на воля сред необятните диви простори на Африка, открива магическата същност на една страна, където всичко е в излишество - слънцето, бурите, растителността, дъждовете, насекомите.

Сред останалите издадени на български книги е и "Мексиканската мечта". В тази твърде съкровена книга писателят изразява преклонението си пред двойната среща - с непознатия баща и с африканския континент, от който е запазил за цял живот

опиянението от близостта с природата.

Името на Жан-Мари Гюстав Льо Клезио по нищо не подсказва, че е дете на алжирски преселници, което цял живот ще описва спомените от екзотичното си детство. През 1994 г. го обявяват за най-добрия от живите френски писатели, а всяка негова книга се очаква с нетърпение. Льо Клезио отново се заравя в миналото и в един от последните си романи "Революции".

През 2006 г. Нобелова награда за литература получи турският писател Орхан Памук. Повечето му произведения са преведени на български - "Името ми е Червен", "Сняг", "Новият живот".

Миналата година с Нобеловата награда за литература Шведската академия отличи южноафриканката Дорис Лесинг като епичен разказвач за преживяванията на жените, която със скептицизъм, плам, жар и сила на въображението изследва внимателно една разделена цивилизация. "Лятото преди мрака", един от най-силните романи на Дорис Лесинг, е издаден на български език. Преведени са също много нейни разкази.

Церемонията по връчването на Нобеловите награди по традиция се извършва на 10 декември в Стокхолм и в Осло. Наградите за литература, физика, химия, медицина и икономика нобелистите получават в Стокхолм, в Концертната зала от краля на Швеция Карл XVI Густав. Нобеловата награда за мир се връчва в Осло. Нобелистите, освен парична награда, получават златен медал и диплом.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.