Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грийнспън си призна грешки, довели до финансовата криза

24 коментара
Грийнспън си призна грешки, довели до финансовата криза

Бившия шеф на Федералния резерв на САЩ Алън Грийнспън заяви, че кредитната криза е надхвърлила всичко, което е можел да си представи, и отбелязва, че е сгрешил, мислейки, че банките сами могат да се предпазят от хаос на финансовите пазари, предадоха световните агенции в петък.

Привърженикът на свободния пазар призна в Конгреса пред комисията по разследване на причините за кризата, че разбирането му за това как трябва да работят борсите е било разтърсено от кредитната криза, и се съгласи с идеята за регулаторни механизми на пазара, която той дълго отхвърляше.

Американският финансов министър Хенри Полсън също направи частично признание, като заяви, че е трябвало да предвиди ипотечната криза в САЩ, широко смятана за катализатор на глобалната криза.

Години наред изслушванията в Конгреса на Алън Грийнспън се смятаха за голямо събитие. Депутатите го почитаха като икономически мъдрец. Пазарите скачаха или се сриваха в зависимост от изказванията му. Политиците и от двете партии искаха маестрото на своя страна, пише в. "Интернешънъл хералд трибюн", цитиран от БТА. Вчера обаче близо три години след оттеглянето си от шефското място във Федералния резерв, смиреният Грийнспън призна, че се е предоверил на способностите на свободния пазар да се саморегулира и не е предвидил саморазрушителната мощ на безотговорното отпускане на кредити.

Критици на Грийнспън твърдят, че той е виновен за финансовата криза, защото е окуражил неоправдания скок в цените на жилищата, поддържайки лихвите твърде ниски твърде дълго време и не е успял да ограничи експлозивния растеж на рискованите и често измамни ипотечни кредити. В ден, който донесе още лоши новини за нови просрочени ипотеки и срив на заетостта, Грийнспън отказа да поеме вината за кризата, но призна, че вярата му в дерегулацията е разклатена.

Грийнспън драстично отрече голяма част от своята идеология за ненамеса на държавата и се присъедини към поредицата изказвания, че кредитната криза е разкрила необходимостта за по-голяма регулация на финансовата сфера, пише в. "Индипендънт".

Саморегулацията на Уолстрийт се провали, призна 82-годишният Грийнспън, който ръководи Федералния резарв 18 години при четирима президенти. Той обаче посочи, че през 2005 г. е предупредил, че пазарите може би подценяват риска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сашо
    #25

    Критиците на Грийнспан и на т.нар. "федерален резерв" още от средата на 90-те години доказваха, че тия шашми с лихвените проценти и с уолстрийтските мошеници ще съсипят икономиката на Щатите. Е? Битият - бит, измамените - измамени. Отговорност? Что это?

  2. 17
    #24

    17

  3. УИП
    #23

    към автора:Грийнспан се казва дядото. Че е пън е пън, но все пак...

  4. Васко
    #22

    Какво ни грее това признание/разкаяние мене, Иван Костов и Милен Велчев дето сме си вложили парите в пенсионни, взаимни и т.н. фондове, които се сринаха ? Чрез тази комисия на Конгреса, САЩ могат да докажат морално превъзходство, ако тя намери юридически основания алчните брокерчета и инвестиционни банкерчета да си получат заслуженото в затвора. Бас ловя, че трилионите долари, евро и пр., които световния данъкоплатец трябва да излее в банките и застрахователните дружества, за да не настане пълна катастрофа, с точност под 1 млн в световен мащаб отговарят на сумата, получена от няколко хиляди измекярчета като заплати, бонуси и дивиденти.

  5. ДГД
    #21

    Тия дето критикуват сега Грийнспан са глупави палячовци. Същите палячовци го боготворяха до преди 3 години и сега отчаяно си търсят следващата икона на която да се кланят, но такава няма. Тия, които сега бълват змии и гущери са най-виновните. Ами защо те не предвидиха кризата?

  6. $$$,$$$.00
    #20

    Zashto tolkova se chudish? V demokratichna darjava liderite praviat greshki, biva im tarsena otgovornost, priznavat si greshkite , a sledvashtite lideri se pouchavat ot tiah. Ti da ne mislish , che tuka e kakto pri vas?

  7. Gen. Augusto Pinochet
    #19

    pomni6 li jan videnovata zima be, komunisti4eski kaput? Do sega ne sam 4ul priznanie ot takiva putkin4eta kato tebe. Nai-dobre e da ti 6trakna pre6lianite na vrata i s buldozer da te zarina v ob6t grob s drugarite ti. Taka ili ina4e izvinenie i pro6ka ot vas niama da ima.

  8. Някой
    #18

    Още през 2005 г. Грийнспан заяви пред Конгреса че Фани Мей и Фреди Мак са станали рисковано големи и чрез агресивно лобиране се опитват да избегнат държавния надзор и регулиране. По същото време икономист от борда на Фед излезе с научна статия, обоснована със солидна статистика, твърдяща че ипотечните гиганти са изложени на риск. Фани Мей и Фреди Мак веднага изсипаха срещу него кофи помия в пресата за да ги накарат Фед да свалят статията от сайта си, но Грийнспан не се поддаде нито милиметър и статията

  9. Никой
    #17

    Алан Грийнспан е основната причина за ипотечната криза. Ако не беше вдигал лихвите през 1999-2000 г. като “борец” срещу имагинерна инфлация и поради това, че акциите по то време били много скъпи (което между впрочем нямаше нищо общо с мандата му, но дори и да имаше, ако той беше поддръжник на пазарната икономика, щеше да остави пазарът да свали цените, а не изкуствено високите лихви), нямаше да започне главоломното им сваляне само няколко месеца след невъобразимото сриването на акционерните пазари,

  10. Рони
    #16

    "Познаването" на една криза не е никакво постижение доколкото тези кризи са циклично явление в пазарното стопанство.Друг е въпросът да "познаеш" - кога, докога и доколко!Грийнспан определено има вина за ставащото в момента, но той далеч не е единственият нито главният виновник. Всъщност до голяма степен точно Конгреса е отговорен за регулациите, както и за поддържането на терговския и бюджетен баланс. Ролята на ФЕД е да поддържа паричната стабилност и с това Грийнспан се справи. Единствените му грешки за 18г са 1/задържането на ниската лихва 2003-4 и 2/липсата на регулации за CDS. Разбира се и това не е малко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.