Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

RWE играе руска рулетка с АЕЦ "Белене"

34 коментара
RWE играе руска рулетка с АЕЦ "Белене"

Германският концерн RWE се замесва в ядрена авантюра с включването си в проекта за изграждане на българската атомна централа край Белене и си играе на руска рулетка със сигурността на хората. Това заяви ядреният експерт от екоорганизацията "Грийнпийс" Хайнц Мител, цитиран от радио "Дойче веле" в понеледник.

Триста активисти от природозащитната организация протестираха в през уикенда в германския град Есен против участието на RWE в българския ядрен проект.

Двама от протестиращите, маскирани като смъртта с коси в ръце, издигнаха пред централата на концерна плакат с надписа "RWE да не се замесва с руска атомна централа".

Надзорният съвет на втория по големина енергиен концерн в Германия предстои да се произнесе да одобри окончателно за сключването на акционерно споразумение за придобиването на 49 на сто от бъдещата компания, която ще контролира изграждането на АЕЦ "Белене" и след пускането ѝ в експлоатация ще е оператор на съоръжението. Мажоритарният акционер ще е държавната НЕК.

В началото на октомври 2008 г. RWE бе предпочетена за стратегически партньор пред белгийската "Електрабел". Отправената оферта бе за 1.275 млрд евро премия за придобиването на дела и даването на премия от 550 млн. евро на НЕК, както и отпускането на корпоративен заем за 300 млн. евро за текущи разходи и закупуване на оборудването на централата от трето поколение на руските ВВЕР-1000.

Миналата седмица от НЕК съобщиха, че вече са направени поръчките за реакторите и друго оборудване.

Така за участието си в проект, чиято стойност е 3.997 млрд. евро, RWE ще плати 2.125 млрд. евро за 49 на сто от дела.

Първоначалните намерения бяха акционерното споразумение между НЕК и RWE да се подпише до края на октомври, но новият по-вероятен срок е през ноември, съобщи за Mediapool Иван Атанасов, председател на работната група, наблюдаваща изпълнението на проекта. Той каза, че в Министерството на икономиката и енергетиката е получено писмо от немския концерн, с което се благодари, че са избрания партньор и се потвърждават ангажиментите от офертата. Остава опцията при желание от страна на RWE да привлекат "Електрабел" или някой от останалите кандидати за дела в проекта, но това вече си е въпрос от компетенцията на германския партньор, каза Атанасов.

"Грийнпийс" протестират срещу германските инвестиции в руски ядрени технологии.

Новото поколение реактори на руската "Атомстойекспорт" обаче имат одобрението на Европейската комисия.

Агенция ОТС отбелязва, че анализите за сигурността на руските реактори не са достатъчни, а и планираната за изграждане централа е разположена в земетръсен район. Припомня се земетресението от 1977 г. с епицентър 12 км от площадката на АЕЦ "Белене",причинило смъртта на 120 души.

Според доклад на Българската академия на науките, поръчан от НЕК, обаче няма проблем със сеизмичността на площадката, а от "Атомстойекспорт" твърдят, че технологията им може да издържи повече от потенциалния магнитуд на терена.

От "Грийнпийс" отправят писмен призив към надзорния съвет на RWE да прекратят участието си в рискования проект, след като 12 международни банки, сред които "Дойче банк", "Комерц банк" и "Хипоферайнц банк" вече са се дистанцирали от участие във финансирането на проекта.

С финансирането от RWE, отпуснатите от българското правителство преди 10 дни допълнителни 300 млн. лв. за НЕК, с които да се поръча оборудването, и заема от БНП-Париба, фактически са осигурени парите за по-голямата част от проекта. Под въпрос остава обаче осигуряването на останалата част от средствата, за които се планира до ноември 2009 г. да се структурира кредитирането. БНП-Париба е банката ангажирана с този процес. Като краен вариант от НЕК разчитат на средства, заложени в руския бюджет, за АЕЦ "Белене".

Освен RWE, в проекта участва още една германска компания – "Сименс", която заедно с френската "Арева" сформираха консорциума "Карсиб" за подизпълнител на руската "Атомстройекспорт".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. мислещ
    #36

    в началото но промените онзи комитет от "смели" инакомислещи- ами той се разчу точно с това,че се противопостави на строежа на АЕЦ Беляне и имаха сериозни арументи -единият беше именно високата сеизмичност на района. Е къде са сега тези тези "видни интелектуалци" ?Спомням си,че между тях беше Нешка Робева и други нейни съпартийци.

  2. Чернобил
    #35

    "Освен RWE, в проекта участва още една германска компания – "Сименс", която заедно с френската "Арева" сформираха консорциума "Карсиб" за подизпълнител на руската "Атомстройекспорт""

  3. me
    #34

    Писна ми от пишман еколози, дето се чудят с какви глупости да се занимават! Факт е, че много народ не желае България да има силна енергетика. Тази центала трябва да се построи. Това, което ме притеснява, е че по всяка вероятност ще се откраднат около 20-30% от бюджета...

  4. ivkra
    #33

    Лъжа е, че атомната енергия е най-чиста. Площадките са огромен замърсител за стотици години. А има и много други текущи потенциални опасности по време на експлоатацията.

  5. мислещ
    #32

    да печели от ядрена енергетика,стига тя да е по-далече от него.Всички мръсни и опасни производства-при аборигените,такива като българите.

  6. dedov
    #31

    според еколозите големите въглеродни емисии като горим въглища то тях това не ги интересува но нас ни засяга

  7. Томов
    #30

    Атомната енергия е най-чистата, евтина и ефективна, която се добива в момента. Дори при производството на соларни панели и вятърни торбини се отделят повече вредни емисии, отколкото от работата на АЕЦ. Новите поколения реактори са обесопасени по стотици начини, има контролни механизми, процедури и т.н. Франция също строи ядрени централи, но никой не протестира там. А грийнпийс преди да скачат на протести, да предложат друга енергийна програма, която ще дава същото количество енергия, за същите инвестиционни разходи.

  8. твърд
    #29

    Този въпрос, разбира се, не ги интересува.

  9. твърд
    #28

    Някой да е чувал за такова земетресение?

  10. Данъкоплатец
    #26

    Въпросната германска компания РВЕ трябва да е луда,за да се откаже от подаръка,който иска да и направи НЕК, т.е. държавата,защото трябва да помним, че НЕК е 100% държавна компания.Та значи РВЕ ще плати 49% от базовото оборудване, а всичко останало- далекопроводи, помощни цехове и стопанства, инфраструктура и др. без които АЕЦ Белене не може да работи, ще се поеме от НЕК, т.е. от държавата. А това ще излезе поне 3 милиарда евро и ще се калкулира в цената на ел.енергията, тъй като приходите на НЕК

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.