Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Христо Ковачки обвинен за данъчни измами

196 коментара
Христо Ковачки обвинен за данъчни измами

Бизнесменът Христо Ковачки бе задържан за кратко в сряда в ГДБОП, а антимафиоти са претърсили 17 негови офиса, както и някои от жилищата му, научи Mediapool от източници в прокуратурата. Повдигнати са му обвинения за данъчни престъпления - източване на ДДС в огромни размери, както и за сговаряне с друго лице да върши престъпления, чрез които се цели набавяне на имотна облага. Според неофициална информация става дума за отклонени данъци за около 12 млн. лв.

Малко след 12 ч. той напусна сградата на ГДБОП, придружаван от адвокат и бодигардове.

Той е освободен под рекордната парична гаранция 300 000 лв. Подобна гаранция на Балканите е налагана от сръбските власти при задържането на наркотрафиканта Сретен Йосич.

Проверката срещу Ковачки е извършвана месеци наред, събраната информация е доста пълна, твърдят източниците на Mediapool. Те допълват, че Ковачки е заобиколен с "бушони" - тоест, повечето от фирмите му оперират чрез подставени лица.

Mediapool научи, че само от обиските в сряда, при които са иззети предимно счетоводни документи, са събрани данни за измами в размер на 12-13 млн. лв. Очаква се до края на разследването тази сума да набъбне. Близки до разследването коментираха пред Mediapool, че това е предопределило и голямата гаранция.

Във връзка с второто обвинение – за сговаряне с друго лице да извърши престъпление, става дума за шефове на фирми, които са подчинени на Ковачки, уточниха същите източници.

Преди два дни бизнесменът поиска чрез пресата прокуратурата и данъчните власти да го проверят, за да се изясни, че при него всичко е чисто. На запитването на Mediapool до посочените органи дали молбата на Ковачки за проверка на бизнеса му ще бъде удовлетворена, от НАП заявиха, че си гледат работата съгласно закона, а желанията на Ковачки "няма да променят нищо". "Проверката дали той си е платил данъците е най-лесната работа", добавиха от агенцията в понеделник.

От ДАНС бяха още по-дипломатични като обявиха, че дори и да проверяват бизнесмена, нямат право да го съобщят. Агенцията принципно е задължена редовно да проверява бизнесмена заради значителните парични потоци, които се въртят между неговите предприятия в България и Сърбия. Още повече, че изпълнителният директор на една от фирмите на Коавачки по-рано тази година бе застрелян пред дома си в София.

До прокуратурата бяха подадени множество сигнали от различни политически сили за поведението на партия ЛИДЕР по време на местните избори. Енергийният бос е сочен за основен финансов благодетел на ЛИДЕР и новосформираната коалиция "Напред".

ГДБОП подало материали на прокуратурата още през 2006

Бившият шеф на ГДБОП Ваньо Танов каза пред репортери, че службата е работила по Ковачки още от 2005 г. и през януари 2006 г. материалите са били предадени на прокуратурата от Донка Георгиева, зам-шеф на ГДБОП. През изтеклото време делото многократно било преобразувано, сменяли се наблюдаващи прокурори, каза Танов. Той не пожела да коментира защо обвинението се повдига чак сега.

"Гледам позитивно"

В тази работа има и позитиви, коментира оптимистично пред БНР Христо Ковачки, малко след като напусна ГДБОП. Той каза, че вярва в българското правосъдие и изрази надеждата възможно най-бързо процесът да стигне до съдебна зала, за да се установи истината.

Бизнесменът съобщи, че обвинението за данъчни злоупотреби се отнася до дейността на някои фирми, към които той "има отношение" и към някои, към които "няма отношение". Той обаче "не е достатъчно точно запознат с това, което е предявено" и по думите му случващото се е много "странно".

Според него в предявеното му обвинение се споменават нарушения за периода от 2005 до 2007 г. Ковачки е обявил пълна готовност да съдейства на разследването и повтори, че не се притеснява за произхода на парите си. Той допълни, че ако финансите са му били с престъпен произход, сега е щял да бъде "на някой далечен плаж".

Бизнесменът каза, че на този етап няма необходимите средства да си плати гаранцията, но за няколко дни ще ги събере.

"Искрено, аз предпочитам да стоя в български арест, отколкото някъде другаде... Вярвам в това, което се случва в тази държава. Искам да има позитивизъм и обществото да възвърне своята вяра в институции. Дори не е толкова важно, че някой бизнесмен е задържан. Позитивите са, можем да се похвалим пред Брюксел, че имаме човек с определено икономическо влияние, на когото е поискана такава гаранция", допълни Ковачки.

Бизнесменът информира, че от ГДБОП се обадили на секретарката му и го помолили да се яви, което той и направил след два часа.

По въпроса дали е възможно ДПС да са свързани с действията срещу него, той заяви, че "дори и да има политически натиск, това показва, че Движение "Напред" и неговата персона не са свързани с управляващите".

В коментара си за акцията срещу Христо Ковачки главният прокурор Борис Велчев заяви, че материалите по случая са подготвяни дълго време и акцията няма нищо общо с политическата активност на бизнесмена.

Бизнесът на Ковачки

Основните интереси на Христо Ковачки са в енергетиката, където той се опитва оспорва водещите позиции на наложени фирми около бизнесмените Богомил Манчев, собственик на "Риск инженеринг", и Красимир Георгиев.

Чрез "Българска енергийна компания" Ковачки контролира 70% от "Атомененергоремонт" (останалият дял е на държавата под формата на имущество), която се занимава с ремонта и поддръжката на оборудването на АЕЦ “Козлодуй”, както и с модернизацията на енергоблоковете.

През април тази година пред дома му бе убит изпълнителният директор на "Атомененергоремонт" Борис Георгиев. Убийството бе извършено показно и изключително професионално. Извършителите не са разкрити.

Дружеството "Атоменергоремонт” - Козлодуй е създадено е през 1974 г. като 100% държавна фирма, част от НЕК. От 1978 г. започва да произвежда резервни части и нестандартно оборудване, както и да извършва ремонт на енергетично оборудване при заводски условия. През 2001 г. “Атоменергоремонт” става ЕАД с държавно имущество с едностепенна система на управление.

Дружеството е приватизирано през 2003 г., като изборът на купувач предизвиква остри реакции сред останалите кандидати. Тогава в австрийския печат се появява публикация, че фирми на известния контрабандист, застрелян по-късно в Амстердам Константин Димитров - Косьо Самоковеца и на бизнесмена Васил Божков ще купуват дружеството, което ремонтира АЕЦ "Козлодуй".

Сделката е извършена наистина много бързо и 70% от дружеството са продадени за 15.6 млн. лв.

По-рано тази година Ковачки спечели търга за закупуване на ТЕЦ "Бобов дол", снабдяван с въглища от неговите мини, като участва в надпреварата с две свои фирми и бе "подпомогнат" от държавата, която чрез множество процедурни хватки и изготвения профил на кандидата предопредели победителя.

По времето на предишния столичен кмет Стефан Софиянски Ковачки успя да придобие контрол върху "Общинска банка" при сделка, станала зад гърба на Общинския съвет. Към момента бизнесменът е собственик и на застрахователно дружество. Притежава веригата от хранителни магазини "Европа", има предприятия в Сърбия, а напоследък разширява бизнеса си в туризма и в други сфери.

В последната класация на стоте най-богатите бизнесмени в Източна Европа, публикувана от полското списание "Впрост", Ковачки е на 98 -мо място със състояние, изчислявано на 700 млн. долара. Според същата класация той е втори по богатство в България след Васил Божков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

196 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. браво
    #198

    Какъв политически акт. Това са пълни глупости. Този си е откровен мафиот, сега си купува и партия. Ако такива боклуци създават движения и партии, няма защо да се чудим на какво дередже сме!

  2. някой
    #197

    Чукът и сърпът са сменили предназначението си. Вече се използват за удар и посичане на всяко съзидание.

  3. телето
    #196

    Убедени сме, че задържането е политически акт с цел подрязване на крилата на движение "Напред". На може всички богати и предприемчиви българи да са мафиоти. Убедени сме че това е поредният спукан балон от страна на прокуратурата!!

  4. дедо генерал
    #195

    Делото ще продължи !

  5. Атанас
    #194

    Ще им отмъстим след изборите!!!Ще отворим Белене и други....

  6. ГТ
    #193

    а само му се претърсват офисите.

  7. Стамбо
    #192

    това щеше отдавна да е станало, защото тая мафиотска мутра и чалгар в политиката си е за раиран костюм. Само че живеем в България. А тук такива събития могат да означават само: защо точно сега? какво друго трябва да се прикрие? какъв е плана всичко да се забрави вдругиден? кой друг мафиот е облагодетелстван? и т.н.

  8. violetka
    #191

    vkarahme si avtogol, a?

  9. Атанас
    #190

    Долу ръцете от най-великия българин!Срам за прокуратурата!!!

  10. Атанас
    #189

    Това е слдващият президент!!!!!!!!!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.