Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ударът срещу Ковачки цèли Първанов?

39 коментара
Политически анализатори излязоха с различни интерпретации за акцията срещу бизнесмена Христо Ковачки, която увенча няколкоседмичното му плътно присъствие в медиите покрай формирането на предизборната коалиция “Движение Напред”.

Някои от тях допуснаха, че наистина става дума за данъчни нарушения или извършени престъпления, други обаче видяха по-дълбоки политически сметки.

В същото време депутатите не бяха особено изненадани от случващото се, но отказаха официални коментари.

От БСП обаче коментираха неофициално пред Mediapool, че още миналата седмица е тръгнал слух, че срещу Ковачки има "нещо уличаващо" и най-вероятно той ще бъде обстойно проверяван.

Според социолога Юрий Асланов, който е член на Висшия съвет на БСП, чрез акцията се прави реклама на бизнесмена и никой няма политически интерес от нея, защото, по думите му, той не е конкуренция нито на БСП, нито на ГЕРБ.

Чиста” акция срещу финансови нарушения?

Първият хипотетичен вариант е, че наистина има разследване за извършени престъпления, предположи пред Mediapool политологът Огнян Минчев.

Въпреки, че живеем в България и знаем как стоят нещата, все пак да дадем шанс на доброто и да предположим, че наистина в съответните правораздавателни органи е постъпила информация за данъчни нарушения, каза Минчев.

Той напомни, че в политически план ЛИДЕР не е особено популярна в социологическите сондажи.

“По време на местните избори имаше множество информации, че структури, свързани с бизнесите на Ковачки и с неговите политически амбиции, са били особено ефективни в закупуването на гласове. Оттук се правеха редица предположения, че макар той и неговата партия да нямат никакви шансове да минат 4-процентната бариера с нормални политически средства, биха могли да си купят 200 хиляди гласа, които да ги настанят в следващия парламент”, обясни той.

Политическа или бизнес-поръчка

Днешната акция може да има две противоположни политически обяснения, смята Минчев. Според него едното е, че някой във високите етажи на властта иска да попречи на Ковачки да влезе в следващия парламент.

“Имам предвид, че един от основните идейни и политически спонсори на Ковачки и на неговото движение е президентът Георги Първанов, за когото се счита, че смята движението на бизнесмена като ракета носител за следващ период. Ако някой иска да предотврати подобно развитие, включително засилването на позициите на Първанов в политиката, то той може да е предприел и мерките срещу Ковачки”, казва Минчев.

Има и обратна интерпретация. За Ковачки и без това се говори много в негативен план – неговите структури купуват гласове, той е олигарх, той олицетворява прякото навлизане на организирани частни интереси в парламента, което е нелегитимно от гледна точка на правилата на парламентарната демокрация.

“Именно затова сега се прави тази проверка, която да приключи в един разумен срок и от която Ковачки да излезе целия в бяло, а пък шумът около цялата работа да е един добър PR”, смята политологът.

Той не изключи и икономически подтекст на акцията. “Доколкото познавам нещата в България, нищо не струва на един енергиен олигарх да плати едни пари на една институция, за да може да натопи или премахне друг енергиен олигарх”, обясни Минчев.

Къде остават амбициите на Доган

Политическите амбиции на Ковачки са свързани с амбициите на лидера на ДПС Ахмед Доган, смята още Минчев. А те са за изграждане на организирани предмостия, които да бъдат от полза и в двата случая – ако ДПС не успее или не успее да влезе в следващия кабинет.

“Ако ДПС не успее, структури като партията и коалицията на Ковачки биха могли да бъдат непряк инструмент за продължаващи въздействия на Доган и неговата олигархия върху икономиката и върху държавата. Ако ДПС има шансове да се класира във властта, Ковачки би могъл да бъде инструмент, който увеличава количеството депутати и силата на ДПС да има водещата роля при формирането на една бъдеща коалиция”, разви още една хипотеза Минчев.

Социологът Живко Георгиев, който участваше в предизборния щаб на президента Първанов през 2006 г., обаче изрази съмнения за политически мотивирана атака срещу Ковачки.

Според него до момента няма "особено негативни реакции срещу партията на Ковачки и новсформираната му коалиция. Георгиев посочи, че обединението, в което ЛИДЕР влезе с ВМРО и ЗНС, изглежда широко отворено за всякакви коалиции, ако се окаже в парламента и поради това едва ли има сериозен политически мотив за удар срещу Ковачки.

Изпреварващият PR-ход на Ковачки

Според депутати от левицата бизнесменът е знаел за готвената акция и е предприел изпреварващ PR-ход и чрез интервю в пресата, като поиска от прокуратурата и данъчните да го проверят, за да се изясни, че при него всичко е чисто.

"За какво му е това, ако няма нищо притеснително, защо иска от ДАНС или другите органи да го "ровят"? Ако си чист и нямаш никакви проблеми, просто няма да повдигаш този въпрос", посочи представител на мнозинството.

Някои социалисти бяха изненадани от "твърдия подход" срещу Ковачки, който в средите им все повече се възприема като евентуален коалиционен партньор след парламентарните избори следващото лято.

"Сега вече, дори и нищо да не се докаже срещу него, имиджът му ще бъде доста разклатен", коментираха те.

Други твърдяха, че с повдигането на обвинение срещу Ковачки се е показало ясно, че "няма политически чадър" над никого, тъй като името на бизнесмена се свързва както с президентското енергийно лоби, така и с една от управляващите партии – ДПС.

Според някои мнения акцията срещу Ковачки е пореден ход за отвличане на вниманието и демонстрация на безкомпромисно отношение към "олигарсите", от която нищо няма да излезе.

От НДСВ показаха повече изненада от атаката срещу Ковачки и първата реакция на жълти депутати бе: "БСП действа с твърда ръка".

Разчиства се терен за ГЕРБ

Според някои опозиционни представители "ударът" срещу Ковачки и респективно срещу доминираната от партията му ЛИДЕР нова коалиция с ВМР и ЗМС, разчиства терен за ГЕРБ. Очакванията са, че на предстоящите избори коалицията на ЛИДЕР да вземе гласове именно от ГЕРБ и частично от "Атака", тъй като основният апел на "Напред" залага на т.нар. патриотичен бизнес и грижа за "обикновения" човек.

Твърди се, че лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов миналата седмица трескаво е разпитвал хора от управляващата коалиция за евентуални действия срещу Ковачки.

В парламента се чу и мнение, че след като бизнесменът е пуснат под колосалната гаранция от 300 000 лв., то вероятно става дума за огромни нарушения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Чарли
    #41

    да му направят, като компнесация, че са го разпитвали!

  2. ПРИЯТЕЛ
    #40

    ВЪПРОСНАТА СТРАДАЩА ОТ ЛОГОРЕЯ ГАДИНА СЕ ПОЛЗВА С ОСОБЕНА БЛИЗОСТ СЪС СТАНИШКО.ТЯ Е НЕГОВО ПРОТЕЖЕ-КОНСУЛТАНТ НА ГАЛЕВИ И КОВАЧКИ.

  3. ПРИЯТЕЛ
    #39

    ПОРЕДНОТО ГРОЗНО ЛИЦЕ НА БСП.

  4. Жоро Трайперов
    #38

    С чужда пита помен прави

  5. Карина
    #37

    с кво шъ купува гласове. Ле ле, агент Иван кво шъ прай, ами Китов и сие.

  6. МИТРЕ
    #36

    Там където отиде Кр Каракачанов все се развалят съюзите

  7. ДеСеБар
    #35

    Бедна ви е фантазията в какви далавери е замесен Ковачки :)

  8. Запознат
    #34

    Мая Манолова помогна на Ковачки при приватизацията на ТЕЦ Бобов дол. Червената депутатка беше един от юристите на бизнесмена.

  9. kukunder
    #33

    Много по-интересното за тая е, че спи под един юрган с кандидата за лидер на СДС и кмет на Кюстендил Петър Паунов. Ало! За какво става дума!

  10. az
    #32

    Той се разпростира върху други, този в момента трябва да бъде сплашен, че да влезе в правилния път. Избори идват, пари трябват, а той хукнал своя партиика да прави, че даже и парламент му се привижда. Не става то тъй, паричките за БСП и тогава може.Що не вземат да разследват лоялните към партията олигарси - Черепа, Гергов, Гоцев, Д. Иванови т.н пък даже и Лупи или да окошарят някой от обръчите на Доган или най-добре него?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.