Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

23 млрд. лв. са приходите в бюджета за десетмесечието, разходите са 18 млрд. лв.

4 коментара

Приходите и помощите, постъпили по консолидираната фискална програма (КФП) към края на октомври, са малко над 23 млрд. лв., или 84.8% от годишния разчет. Това показва отчет за изпълнението на бюджета към края на октомври, поместен на интернет-страницата на Министерството на финансите. Сравнени със същия период на миналата година, постъпленията се увеличават с 3.7 млрд. лв., което е 19.2%.

Данъчните приходи, вкл. постъпленията от осигурителни вноски за същия период са 18.6 млрд. лв., което е 83.8% от годишното изпълнение и ръст от 17.8% спрямо същия период на 2007 г.

Приходите от преки данъци са 4.3 млрд. лв. или 82.3% от планираните за годината. Спрямо предната година те са нараснали с 19.2%, или с 689 млн. лв. повече.

Приходите от косвени данъци са близо 10 млрд. лв. или 81.7% от програмата за годината с ръст от 21.3% (или 1.7 млрд. лв. повече). спрямо същия период на 2007 г. Съпоставени с годишните разчети, през десетте месеца на 2008 г. са събрани 87.1% от планираните в бюджета за 2008 г. приходи от акцизи и 78.9% от разчетените приходи от ДДС.

Приходите от социални и здравно-осигурителни вноски към края на октомври са 4.3 млрд. лв. или 90.4% от разчетените за годината.

Неданъчните приходи са 3.4 млрд. лв., което е ръст с 16.6% спрямо същия период на 2007 г. и изпълнение от 110.4% спрямо годишните разчети.

Високото изпълнение за десетте месеца от годината се дължи в най-голяма степен на преведените на 1 юли по републиканския бюджет лихви по споразумението за уреждане на вземанията ни с Ирак от 286.6 млн. лв., както и на постъпилата по-висока вноска от БНБ (с 50.6 млн. лв. над разчета) и на доброто изпълнение на приходите от държавни такси и постъпленията от продажба на нефинансови активи по бюджетите на министерствата и ведомствата, се казва в анализа на финансовото министерство към статистиката на бюджетното изпълнение.

Авансовите постъпления от структурните и кохезионния фонд на ЕС, от пред-присъединителните инструменти, както и от аванси от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за рибарство, управлявани от Разплащателната агенция към ДФ "Земеделие" към края на октомври са малко над 1 млрд. лв. или 54.7% от планираните, от които 871 млн. лв. са постъпленията от европейските фондове и предприсъединителните инструменти, а 169 млн. лв. са помощите по националния бюджет заедно със средствата за подпомагане на изпълнението на Шенгенското споразумение и за подобряване на бюджетните парични потоци.

Бюджетните разходи, включително с вноската на България за бюджета на ЕС, са над 18 млрд. лв., което е 71.1% от годишния разчет. Лихвените плащания са 532 млн. лв. или 80% от планираните за 2008 г., текущите нелихвени разходи са 14.8 млрд. лв. или 77.7% от разчета за годината, а капиталовите разходи заедно с нетния прираст на държавния резерв са 2.2 млрд. лв. (49.7% от бюджетните разчети за 2008 г.

Частта от вноската на България за общия бюджет на ЕС, изплатена към октомври, е 577 млн. лв.

Фискалният резерв е 12 млрд. лв., бюджетният излишък е 4.6 млрд. лв., от европейските средства – 454 млн. лв. или общо по консолидираната фискална програма – 5 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. другари
    #5

    б

  2. Васко
    #3

    От тези 35 млрд, над 30 са частни - на банките, които ги взеха на принципалите си в Европа на 3-4 % лихва и ги раздават на аборигените тук на 10-12 % и на частни фирми, голяма част от които също собственост на западни корпорации. След опрощаването на 50 % и предсрочните изплащания в последните 7-8 г., държавният дълг е нищожен. А "отличниците" - Унгария, Полша Латвия и т.н. са в технически фалит и МВФ + ЕС трябва да ги спасява, вкл. с наши пари, които те едва ли ще върнат.

  3. intel
    #2

    gospodata socialisti o4akvam predizborno da precakat i tova si postijenie. te sa tolkova al4ni niakoi ot tiah 4e mogat is da postignat Harakiri

  4. az
    #1

    taka i po tursko vreme ne sa grabili naselenieto.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.