Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврокомисар Баро: Съдебната система в България не работи

108 коментара
Еврокомисар Баро: Съдебната система в България не работи

Българската съдебна система произвежда "много малко действителни резултати", заяви във вторник зам.-председателят на Европейската комисия и еврокомисар по въпросите на правосъдието и вътрешния ред Жак Баро в София.

Той бе доста конкретен в критиката си, посочвайки, че в България малко дела отиват до своя край, постоянно се отлагат съдебни процеси, което помага на организираната престъпност, няма ясно наказателно степенуване на престъпленията.

Остава възможността на страната да бъде наложена предпазна клауза в областта на правосъдието и вътрешния ред, каза Баро.

По време на конференцията "България в ЕС: две години по-късно и пътят напред", той намекна за намерението на Брюксел да продължи процедурата за наблюдение върху България и след края на 2009 г., когато тя изтича.

"Процедурата по наблюдение и мониторинг представлява помощ за България. Целта е да ѝ се помогне да изпълни всички свои задължения по договора за присъединяване към ЕС. ЕК не желае да има налагане на предпазни клаузи, но тази възможност остава. Засега не мога да ви кажа кога механизмът за наблюдение ще приключи", коментира Баро.

Той препоръча допълнителни реформи в Наказателно-процесуалния кодекс и преразгледане на "остарелия" Наказателен кодекс. "С години се точат важни дела. Мерките за конфискация на имуществото на организираната престъпност трябва да бъдат приведени в изпълнение", каза още Баро.

Дайте ми аргументи да съм ваш защитник

"Трябва да се произнасят твърди присъди срещу престъпниците. Да се осъждат както корумпиращите, така и корумпираните. Трябват видими и осезаеми промени", заяви еврокомисарят.

Той отбеляза, че отправя своите критики като приятел на България, но помоли властите в София да му помогнат с аргументи, които да му позволяват да е техен защитник. Баро заяви, че има хора, които искат да заложат на България, заради отличната ѝ геостратегическа позиция, но се колебаят заради проблеми, свързани с корупцията и организираната престъпност.

В ЕК пристигат много жалби на български граждани, фирми и предприятия, които се отнасят за корупция или за изкривено правораздаване, коментира още той.

Еврокомисарят припомни, че в доклада на "Прозрачност без граници" за 2008 г. България е на 72-ро място, докато европейски страни като Дания и Финландия заемат челните позиции.

"Организираната престъпност ще пречи на България, докато не бъде изкоренена. Растежът е немислим, ако не бъде овладяна. Има нужда от политическата воля на управляващите, на гражданите и икономическите среди. Всеки един гражданин на това общество трябва да заклеймява престъпността. Смятам, че този резултат е постижим за България, ако всички българи го искат", посочи Баро.

С тези коментари той даде основни насоки за критиките, които София може да очаква от междинния доклад на ЕК през февруари, чийто характер ще е "по-технически". В него ще бъдат посочени количеството на постигнатите осъдителни присъди, пречките пред осъществяването на кратки и справедливи съдебни процеси, ще се коментира и работата на новия съдебен инспекторат. Баро заяви, че политическите оценки на Брюксел могат да се очакват от летния доклад.

Вътрешният министър Михаил Миков коментира, че казаното от комисар Баро е "абсолютно актуално". Според него правителството, обществото и всички институции трябва да направят още много усилия на различни нива.

Провалът на знакови дела засенчва други успехи

Главният прокурор Борис Велчев цитира последните статистики на прокуратурата, според които оправдателните присъди, налагани от българския съд, са около 3 процента. "В същото време обаче провалът по едно знаково дело засенчва успехите прокуратурата по други, не толкова шумни, но също много важни дела", добави Велчев.

"Свиреп мониторинг" за ВСС

Министърът по европейските въпроси Гергана Грънчарова (НДСВ) почти го удари на молба ЕК да остави процедурата по наблюдение на България и след изтичането на мандата на това правителство. Според нея това би дало гаранции за продължаване на реформите."Механизмът по наблюдение и контрол трябва да продължи докато не преодолеем собствените си несъвършенства", каза Грънчарова.

В същия дух се изказа и Борис Велчев, според който мониторингът е голяма подкрепа за прокуратурата и мотив да си вършат по-добре работата.

За налагането на "свиреп мониторинг" върху работата Висшия съдебен съвет (ВСС), се обяви председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев. Той поиска от парламента да запише в Закона за съдебната власт ясни правила за кадруването и оценяването на магистрати.

В качеството на един от "тримата големи" в съдебната власт, Пенчев декларира, че ВАС ще разглежда много внимателно всички кадрови решения на ВСС тази година.

През следващите месеци съдебният съвет трябва да назначи над 100 административни ръководители на магистратурите в страната. ЕК вече обяви, че ще следи внимателно този процес.

Председателят на вътрешната комисия в Народното събрание Минчо Спасов (НДСВ) обеща да разгледат и гласуват всички разумни предложения за създаване на ясни правила за издигане на магистратите.

Българският еврокомисар Меглена Кунева призова опозицията да помогне за реформирането на българската съдебна система. "Чувството за нетърпение е достигнало тази необходима температура, за да започнат промените точно сега", коментира Кунева.

Граждански натиск

"Множеството проучвания на социологическите агенции показаха досега, че българските граждани не само споделят критиките на европейските институции, но и са значително по-критични от тях", заяви Антоанета Праматорова от Центъра за либерални стратегии.

Според нея българските граждани вече възприемат европейската тематика като вътрешен въпрос, което до голяма степен се дължи на спирането на част от еврофондовете. Те освен това вече държат българските пари да се изразходват по същия начин, както европейските.

Иванка Иванова от "Отворено общество" посочи, че властите трябва да съсредоточат усилията си върху превенцията, а не толкова в борбата с престъпността.

Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Иво Прокопиев също отчете важната роля на независимата и справедлива съдебна система за бизнеса. "Съдебните решения стават механизъм за разрешаване на конкурентни спорове и е особено важно системата да функционира нормално", уточни Прокопиев.

Пред Баро той подчерта необходимостта България да приеме еврото като механизъм за справяне със световната финансова криза.

Председателят на КРИБ коментира, че в България липсва политическа воля и достатъчен капацитет за реформи. В тази ситуация той видя изход в осъществяване на силен натиск от страна на медиите и неправителствените организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

108 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nora
    #110

    ТОВА Е СТАТИЯ ОТ В-К СТАНДАРТ, КОЯТО МОЖЕ САМИ ДА ПРОЧЕТЕТЕ.АЗ КАТО РОДИТЕЛ НА ТОВА ДЕТЕ ВИ КАЗВАМ, ЧЕ ВСЕ ОЩЕ СЕ ВОДИ СЛЕДСТВИЕ, ВЪПРЕКИ ЧЕ СЕ ЗНАЕ КОЙ ОТГОВАРЯ ЗА БЕЗДОМНИТЕ КУЧЕТА.ЗАВЕДОХ ГРАЖДАНСКО ДЕЛО, КОЕТО ЕДВА ЛИ ЩЕ СПЕЧЕЛЯ, КАТО СЕ ИМА ВПРЕД ВИД, ЧЕ ТРЯБВА ДА СЪДЯ Г-Н БОЙКО БОРИСОВ.ЗАВЕЛА СЪМ ОКТОМВРИ МЕСЕЦ И ОЩЕ НЯМАМ НАСРОЧЕНА ДАТА.ТОВА АКО НЕ Е КОРУПЦИЯ ЗДРАВЕ МУ КАЖЕТЕ.

  2. анонимен
    #109

    Истина е, че голяма част от съдиите от окъжните и апелативни съдилища и председателите им са назначени по времето на Костов. Те са несменяеми и така, до края на света. Не че не са ги избирали комунистите, защото Костов си е комунист.

  3. Демократ
    #108

    , а на 7-мия е създал корупцията.Костов не е на валст от 8 години, докога той ще е виновен за всичко?

  4. ес
    #107

    Две трети са в играта и са станали бизнесмени.Ходете по кръчми и вижте,запазени маси за по-месеци в определени часове,па и не се крият.

  5. мислител
    #106

    България има - запомнете я тази цифра - НАЙ-много адвокати на глава от населението в СВЕТА - 147 адвоката на 10 000 население! По този показател сме категорично на първо място! В Япония има 5 адвоката на 10 000 население! Мислите ли как се "храни" тази паразитна прослойка и "какво" трябва да прави самата тя - за да не намалява хранителната ù среда – естественно да поддържа хаоса и беззаконието! Виждате ли – колко са дълбоки „нашенските” ни проблеми... Не Баро, ами Господ да слезне и Него ще сдавят тези паразити ...

  6. Златко
    #105

    къде е жандармерията, да му тегли един хубав бой на тоя Баро, дето не ни харесва правосъдието.че какво му е на правосъдието ни-за кокошка няма прошка, за милиони няма закони.Те как искат европейците?Да не знаят много, че ще им командироваме жандармерията до Брюксел!

  7. назначител
    #104

    Такива ги назначиха,че тепърва ще сърбаме попарата.Любовници,братлета,сестрици,приятели на бизнесмени.Та това се зна е и кво.Далаверата си върви като свински черва са.

  8. Дядо
    #103

    Цитат: "Кое е лошото на старата конституция?"Или, да припомня основен закон от устава на "Партията": "На комуниста е разрешено, дори е длъжен, да се прави на идиот - толкова много, колкото конкретния случай го изисква!"А случаят със съдебната система, светая светих на властта им, на мръсната им комунистическа власт, наистина го изисква. И идиота най-невинно ни пита:)Нали тази конституция закрепи всички "партийни другари" ЗАВИНАГИ в съдебната власт, като остави на инакомислещите САМО адвокатурата, където наистина са шарени по убеждение!!!Ако той не се е направил на идиот, нека да го докаже, но без персонални обиди е стил "Mickey".

  9. joni
    #102

    evala,da pratat pendelite v briuksel shtom sa tarikati...

  10. klmn
    #101

    Ами сега? И тоя не харесва съдебната система. Като погледнем реално, то какво ли върви у нас? Тия паразити от съда само за пари говорят. Защо няма институция,която да контролира какъв е бюджета и между колко персонал се разпределя?. За свършена работа няма да питаме.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.