Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пребит в полицията и пуснат от съда – нямало данни, че е извършил убийство

84 коментара
Пребит в полицията и пуснат от съда – нямало данни, че е извършил убийство
Софийският апелативен (САП) съд отмени във вторник задържането под стража и пусна на свобода без всякаква мярка за неотклонение чешкия гражданин Никола Молчан, който на 8 януари бе арестуван в дома си и жестоко пребит в СДВР от полицаи.

Според апелативния съд прокуратурата и полицията не са успели да съберат и представят данни за обосновано предположение, че Молчан е извършил престъплението, в което е обвинен.

Така скандалът около това задържане става още по - заплетен.

През нощта на 8 срещу 9 януари полицаи пребиха бизнесмена Никола Молчан, за да си признае, че той е застрелял съдружника си Либор Мировски. По същото време е малтретиран и шофьорът на Молчан – Боян Божилов, който пък трябвало да признае, че е съучастник.

Побоят над Молчан продължил около пет часа – започнал в полицейската кола, веднага след задържането му към 23 ч. и продължил в самата дирекция докъм 4 ч. сутринта.

Налагали го хора с маски и без маски, едните се уморявали, други ги сменяли, ритали го, блъскали го с електрошок в гениталиите, кръста и седалището – което се потвърждава от изгарянията, констатирани по-късно в медицинската експертиза.

Счупили стол в него. Душили го с чувал, нахлузен на главата. Припаднал, заливали го с вода. По гърба му съдебният лекар открил дори отпечатък на грайфер на обувка "рибена кост", при това четири дни след побоя, когато бил освидетелстван в съдебната зала по нареждане на съда по мярката за неотклонение.

Преди това дознателят Николай Станчев от СДВР не е допуснал лекар да прегледа задържания. Въпреки искането на Молчан, въпреки яростните настоявания на адвоката му, който го видял на другия ден след побоя, дознател Станчев просто казал: "Не, няма да има освидетелстване!"

Предистория

Чехът Либор Мировски е застрелян с четири куршума.

Трупът е намерен на 29 октомври между селата Бистрица и Железница. По това време Молчан е в Китай, връща се на 1 ноември, разбира, че полицаи са разпитвали за него и веднага отива в управлението. Там първият въпрос, който му задават, е: "Защо идваш с адвокат, за какво ти е?".

Задържат го за 24 часа по Закона за МВР, разпитват го, после го пускат, дават му призовка за следващо явяване, човекът примерно идва на всяко повикване. Няколко пъти претърсват жилището му, апартамента на майка му и офиса му. Изземат 12 компютъра – три от тях неразопаковани, и 13 мобилни телефона.

Наглед няма абсолютно никаква причина да го задържат, след като е такъв примерен заподозрян.
Но на 8 януари две отделни полицейски групи нахлуват в апартамента на Молчан и в жилището на шофьора му. Нямат съдебно разрешение за това, макар че има образувано дело от два месеца и такова нахлуване за пореден обиск не може да бъде третирано като неотложен случай (както твърдят от полицията). Маскирани разбиват вратата, слагат белезници на Молчан и го закарват в СДВР. Където го пребиват.

Адвокат с трудова злополука след сблъсък с полиция

Приятелката на Молчан, бременна в осмия месец, остава в жилището. Но полицаи ѝ забраняват да се обади на адвокат и ѝ отнемат телефона. Когато най-накрая успява да се свърже с адвокат и той идва, полицаите – без да се легитимират – не го пускат в жилището, блъскат го, обиждат го, псуват го. Отървава се "само" с лека телесна повреда. Няма шега, оказва се, че на един български адвокат издадоха акт за трудова злополука от сблъсък с полицията.

После, след полунощ, защитникът отива в СДВР. Там откровено го лъжат, че Молчан не е при тях. А през това време вътре бият задържания вече втори час. И му повтаряли: "Видя ли сега, като водиш адвокат и не можем един свестен разпит да проведем! Признай!"

Ден по-късно Молчан е преведен в ареста на националното следствие, а прокурорката по делото го праща в затворническата болница, защото състоянието му е тежко.

На 14 януари Софийският градски съд (СГС) наложи на Молчан постоянна мярка задържане под стража, а шофьорът му бе освободен без мярка. Съдът прие, че има косвени доказателства Молчан да е замесен в убийството, макар това засега да изглежда трудно доказуемо – по делото не е приложена експертиза кога е бил убит съдружникът му Мировски, не е намерено оръжието на убийството и т. н.

Но на 20 януари САП пусна Молчан.

Дознателят явно не е съобщил за пребития арестант

Така или иначе в случая проблемът не е дали ще бъде доказано извършителството на едно тежко престъпление (или за пореден път полицията ще претърпи провал при разкриването на убийство).

Проблемът е в начина, по който полицията "доказва" и лекотата, с която всеки път ѝ се разминава.

И побоят е само част от тази престъпна практика. Както и фактът, че дознателят Николай Станчев от СДВР явно не е съобщил на началниците си и на прокуратурата за престъплението на колегите си, пребили арестант.

Иначе в прокуратурата трябваше много по-рано да бъде образувано дело за побоя. Но вместо това едва след жалби на пострадалите в Софийската градска и районна прокуратура са започнали проверки – съответно за малтретиране на арестант и на адвоката му.

Дознателят Станчев отказа да коментира каквото и да е, свързано с побоя.

Игнориране на закона без страх от санкция

В рамките на мълчаливия полицейски протест в градинката до МВР за заплати, по-добри условия на работа, полицаите поискаха и промени в закона - по-строги наказания на гражданите, които им оказват съпротива, за да не могат да се отървават с административна глоба. Никой засега не е повдигнал въпроса, че има действащи закони, които полицаи с лекота игнорират, без страх от санкция.

В конституцията пише, че всеки има право на адвокат от момента, в който бъде задържан. Същото пише и в закона за МВР (чл.63, ал.5).

Но обичайно правило е в рамките на 24-часовото полицейско задържане да се отказва достъп на адвокат до арестантите, да се отказва посочен от тях лекар да ги освидетелства, да не им се разрешава декларираната от закона възможност да се обадят на близките си.

На всички задържани при влизането в РПУ-то се дава да подпишат декларации – дали искат адвокат, дали имат здравословни проблеми, дали искат медицински преглед от лекар по свой избор и за своя сметка, дали искат да се обадят на някого. Тези декларации обаче са чиста формалност, от поисканите права не можеш да се възползваш, а понякога могат да ти изкарат и някой бой – полицаите се обиждат, ако искаш адвокат и лекар.

Случва се адвокат да търси клиента си в РПУ-то, а дежурният да го лъже, че няма такъв задържан или директно да му отказва: "Не може сега да се виждате, утре, като дойде дознателят!"

Какво мога да направя в такъв случай, пита столичен защитник. И как да докажа, че през нощта съм бил в РПУ-то – да си нося камера и да се самоснимам, да си водя свидетели или, може би, нотариус? После дежурният казва: "Не е идвал никакъв адвокат. Ами той, ако беше дошъл, ние щяхме да го пуснем!"

Когато длъжностно лице от МВР откаже среща на адвокат и задържан, то нарушава Закона за МВР и погазва основно конституционно право на арестанта. Това е престъпление по служба! Но военни съдии и прокурори не могат да си спомнят досега да е имало такова дело срещу човек от МВР.

Което само по себе си е скандално, защото става дума за една трайна и порочна полицейска практика.

По този повод военен магистрат печално коментира – не може да се иска от съдебната власт да изкорени полицейското насилие, след като то всъщност мълчаливо се толерира от най-големия до най-малкия началник в МВР.

*Публикуваме статията от новия брой на списание "Правен свят", който ще излезе през февруари 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

84 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Енчев
    #85

    не е въпросът какъв е Молчан. Дори и да е най-закоравелият престъпник, в правовата държава полицията трябва да го залови с доказателства и съдът да го осъди. А, че полицията е некадърна, това е другото нещастие. Ако е за друга простотия, ще пуснат и СРС-та и какво ли не, но да съберат годен доказателствен материал срещу престъпник ......!?

  2. plovdiv
    #84

    Дознателите са пряко подчинени на полицейските си началници някои от които си нямат представа какво е право или за тях е мръсна дума В същото време квалифицираните следователи не могат да се намесят

  3. Пиер
    #83

    Много по-изгодно е да те понатупат и държат няколко дена в ареста, отколкото да лежиш 10-15 години за убийствоДелавера си е

  4. МиткоД
    #82

    http://www.ct24.cz/domaci/42568-bulharsky-soud-pustil-na-svobodu-cecha-ktery-je-podezrely-z-vrazdy-podnikatele/

  5. ГТ
    #81

    Представяте ли си така да бъде пребита някоя българска мутра? Примерно некой маргин. Аз не си представям. С тех са много внимателни, нашите шушумиги-милиционери. Но се правят на мъже с арестувани студенти и чужденци.

  6. Пловдивски
    #80

    А биячите искат и 50% увеличение на заплатите за награда за това, че нарушавата най-фрапантно законите!

  7. .
    #79

    .

  8. пушач-бияч
    #78

    ...

  9. kle4kar
    #77

    какво по-точно спира ЕС да наложи предпазни клаузи и да вкара в политическа и икономическа изолация нашият кенеф който не знам защо още носи хубавото име България, а не Кадесария?

  10. 65
    #76

    Не може да бъде!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.