Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутатите не се отказват от безконтролното следене от МВР

6 коментара
Депутатите не се отказват от безконтролното следене от МВР

Въпреки разразилия се преди три седмици скандал с опитите на част от народните представители да вкарат в закона за електронните съобщения правото на безконтролно следене на комуникациите между хората от страна на МВР и ДАНС,депутатите не са се отказали от намерението си. Това стана ясно по време на дебата в четвъртък в парламентарната комисия по транспорт и съобщения, когато на второ четене бяха разгледани текстовете от проекта за промяна на закона, предвиждащи безпроблемен достъп на МВР и ДАНС до данни за телефонните разговори на хората, интернет пощите им и онлайн комуникацията им.

Разпоредбата все така повтаря отменения през миналата година от Върховния административен съд (ВАС) като противоконституционен член от Наредба 40 на МВР за безконтролно следене в интернет.

След яростни дебати в средата на януари транспортната и вътрешната парламентарни комисии решиха да променят текста за второ четене и приеха, че бъдещата наредба за достъп до интернет трафика трябва да бъде съобразена с три закона - за специалните разузнавателни средства, за защита на личните данни и Наказателно-процесуалния кодекс. Въпреки това в четвъртък пак бе предложен текст, зад който прозира отменената МВР-наредба.

"Нелепост е да се твърди, че Народното събрание - висшият законодателен орган, трябва да се съобрази с решение на Върховния административен съд (ВАС). Суверенна воля на парламента е да прецени какво ще приеме, а съдилищата изпълняват приетото", разгорещи се зам.-председателят на транспортната комисия Камен Костадинов (ДПС) по време на дискусията в четвъртък.

В Закона за МВР се предвижда оперативно-издирвателната дейност да се извършва както в случаите на застрашена национална сигурност, така и при заплаха за обществения ред, посочи шефът на групата на БНД Борислав Ралчев. По-широка категория от обществен ред няма - така всеки ще може да рови из данните за когото си пожелае, предупреди той.
Възражения имаше и лидерът на СДС Мартин Димитров, който изрази опасение, че народните представители се опитват да създадат полицейска държава. “Не мога да разбера правова държава ли сме и защо не се спазва решението на ВАС“, допълни той. Димитров предложи предприятията, предоставящи електронни съобщителни мрежи и услуги, да предоставят събраната от тях информация за идентифициране на връзка между потребителите само за разкриване или предотвратяване на тежки престъпления. Председателят на комисията по вътрешна сигурност Минчо Спасов (НДСВ) допълни, че трябва да се прибавят и компютърните престъпления, които по принцип не се водят тежки, но могат да бъдат разкривани само по този начин.

Предложените в крайна сметка текстове, които ще се гласуват окончателно в пленарна зала в петък, предвиждат да се събира информация за идентифициране на източника на връзката, типа ѝ, направлението, датата, часа и продължителността ѝ.

Според предизвика и въпросът колко време да се пазят тези данни от предприятията. Предложението на Министерския съвет и Минчо Спасов в първоначалните варианти на проектозаконите е било 12 месеца. По-късно при обсъжданията в комисията е предложено срокът да стане 24 месеца.

Мартин Димитров предложи срокът да е 12 месеца, а Елиана Масева (ДСБ) настоя той да е 6 месеца. Тя се мотивира, че иначе може да се злоупотреби със събираната от предприятията информация. Може мафията да купува тези данни, за да притиска хората, допълни Масева.

Ралчев и Елиана Масева предложиха данните за Интернет и мобилния трафик да се събират, съхраняват и използват съгласно реда и условията на НПК и Закона за СРС.

По предложение на членовете на водещата комисия по транспорт и съобщения в заключителните разпоредби на закона е въведено задължение за мобилните оператори от 1 януари 2010 г. да събират данни, необходими за идентифициране на потребителите на предплатена услуга.

В проекта за промени на Закона за електронните съобщения е въведено задължение операторите на обществени телефонни услуги при спешни повиквания да предоставят данни за крайните потребители и за абонатите. Задълженията за мобилните оператори са да определят местоположението на крайните потребители, повикващи тел. 112, с точност до 100 м в населените места и с точност до 1 км извън населените места.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #7

    мутренското хептен му е избило на физиономията

  2. ли е
    #6

    Ако партиите от опозицията гласуват за този законопроект то те са същите като тройната коалиция. Няма място за никакъв законопроект за какъвто и да било закон за контрол на интернет в демократичните държави. Това че интернет се контролира в САЩ и Великобритания, например, не е основание контрол да се въвежда в България. Българи, кога най-после ще разберете, че да сте нормални хора зависи единствено и само от вас, а не от миризливците, които избирате в парламента?

  3. mag
    #4

    tozi man4o spisov ,me kefi po tapotia predi vreme ne dava6e i duma da se izgovori za sledene na internet trafika sega iskal da se kriminalizirat i lekite kompiutarni izmami ,toia nexvane da otide v bistrica i da ne marda ot tam ,4e me e sram ot takiva kuxi politici koito ,goniat straxa si s gluposta si vasproizvejdana kato paejina ,ot gladen paek

  4. Камен Костадинов
    #3

    kamen e edin t mngoto visokogovoriteli na DS.niama takava darjava v koiato parlamenta da e nad cialata darjava. barka go s vremeto na partiata. promita glava. da vidi vseki edin viz6 konstitucionen sad na razvitite darjavi s kv se zanimava- zanimava se s tva da zatvaria ustata i da vra6ta za prerazglejdane glupstta i naglostta na podobni kauboi.parvo-dali sa prieti zakonsaobrazno-po reda i formata napisana v zakona, i vtoro- dali smisala na zakona pazi grajdanite na darjavata.VSEKI EDIN OT TIAH na

  5. тоя
    #2

    е турски ибрикчия

  6. !!!!!
    #1

    Както каза един ИТ спец. от полиция в Русе ще ни следят да не пускаме вируси. Бяха забравили (или се правеха на кухи щото им изнася) да обяснят на политиците какво е логин и парола и как се ползва достъпа до статистиката на мобилните оператори и Интернет доставчиците. Сега също мълчат за възможността от компютрите на прокуратурата да се блокира и разрешава достъпа на всеки един конкретен полицай за секунди. Да им имам доверие на такива, имате да чакате. Те щом за такива дреболии мълчат представете си друго какво ще правят. Криптиране и задниците с уши да си слухтят колкото искат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам