Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кризата ще постави под натиск лева и валутния борд*

46 коментара

Големият риск на участващите в пазара и намаляващият капитал на инвеститорите в региона доведоха до промяна на курса в региона, пише вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" (FAZ) в съботния си брой и цитиран от български медии.

Балансът от последните месеци показва, че чешката крона е загубила 20% от стойността си, сръбският динар 23%, турската лира 27%, а руската рубла и унгарският форинт по 31%. Още повече са пострадали румънската лея със загуба на стойността си от 39%, както и полските злоти с 44%, докато украинската гривна почти с 50%.

Като най-стабилен в тези времена на световна финансова криза се оказва българският лев, продължава изданието. Българската валута е обвързана чрез закон в съотношение едно към едно с германската марка от 1997 година насам, а сега 1 евро се равнява на точно 1,95583 лева и до днес този валутен борд издържа.

Изданието обаче пита след като всички съседски валути вече са "изпопадали като блокчетата на домино", колко дълго ще остане левът стабилен. В крайна сметка така България губи в съревнованието със съседните страни в битката за чуждестранни инвеститори.

Но не само това е недостатъкът на българската валута, продължава вестникът и цитира професора в университета в Ню Йорк Нуриел Рубини, който стана известен с ранната си прогноза за икономическата криза в Америка.

По отношение на българския валутен режим и в същото време здраво обвързаните балтийски валути наскоро той заяви: “Когато основните данни излязат извън равновесие, то не може да се подържа един фиксиран курс на промяна. Накрая се стига до валутна криза, а от нея тръгва банковата криза, криза в недвижимите имущества и се стига до проблеми при държавните заеми. Освен това застрашително идва и кризата на равнище предприемачи, тъй като всички сегменти в тези икономики имат високи дългове в чужда валута”.

В своя критичен анализ Рубини допълва, че най-големият проблем за България е дефицитът по текущата сметка, който за изминалата година се е покачил до 8.3 милиарда евро, като в сравнение за 2007 година е бил 6,3 милиарда евро. А това ще рече 24,3% от брутния вътрешен продукт (БВП), което за Европейския съюз (ЕС) е минусов рекорд. А за следващата година анализаторите на Уникредит груп очакват нов негативен рекорд за Европа.

Дефицитът по текущата сметка е ахилесовата пета, защото трябва да бъде рефинансиран. Ако това не случи, възниква натиск върху валутата, продължава "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

През 2008 година чуждестранните инвестиции в България са спаднали с 20% до 5.43 милиарда евро и по този начин те покриват дефицита на търговския баланс само на 65.6%, докато през 2007 година покриването е било на 103%.

Очаква се през 2009 година директните инвестиции като цяло в Източна Европа да спаднат до 90%, отбелязват от Вашингтонския институт за международни финанси. Така вместо да се инвестират 123 милиарда долара, както миналата година, то през настоящата година се очаква инвестициите да бъдат в размер на само 27 милиарда долара и всичко това заради кредитната криза.

*Заглавието е на редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. неманужда
    #48

    да върви на майната си и да не си вре гагата в българските работи

  2. неманужда
    #47

    Аман от всезнаещи вестникари! унгарците харчиха като побъркани и се осраха, румънците - също, като при това в миналото не са изпълнили нито един от поетите пред мвф авгажименти. сърбите излизат от 10-годишна гражданска война и няма нужда да ни сравняват с тях.

  3. Войводата
    #46

    Как този господин реши, че ще поставим лева под натиск? Може пък да решим, вместо да го девалвираме с 20% и да завъртаме хиперинфлационна спирала, просто да си намалим заплатите с толкова :-) Ефектът е същият, само че си спестяваме бъдещи проблеми

  4. Mickey
    #45

    Ами, ако бяхме вече минали на евро, как ли щеше да звучи тази статия? Еврото ли трябваше да девалвираме? Относно чуждите инвестиции: Те се влияят от цената на инвестицията и цената на работната ръка(и други фактори разбира се , но не са в съвсем друга връзка и нямат нищо общо с точно този анализ). По тези показаталели все още "бием" съседите си, дори при девалвацията при тях! Дефицита по текущата сметка ще си го имаме , със и без девалвация, защото до сега се изчислява в евро ! Къде ги стяга чепика авторите на статията?(или по-точно тези, които с радост са я преписали) Струва ми се че тази статия е неубедителна!

  5. НОВЕ
    #44

    Опасявам се, че сриването на валутния борд ще се предизвика изкуствено под натиска на мафиотите, които командват правителството. Изнесените в чужбина капитали,с които нашите мафиоти трудно могат да реализират в чужбина им се ще да се върнат в България изпрани и с много по-голяма стойност, а за това е необходимо девалвация на лева! Само, че това ще е самоубийство в прекия и преносен смисъл на БСП. Все пак не всички партийни функционери могат да избягат навън. А при сваляне на борда, тях ще ги линчуват!! Дори и в чужбина!

  6. Bira
    #43

    не важно как точно ще стане. просто не можеш да харчиш повече, отколкото получаваш. особено когато пари назаем вече никой не дава. как точно ще стане - чрез въвеждане на трудова повинност, корекция на фиксирания курс, замяна на валутния борд с магазини кореком - не е вече толко важно. това може войводата и мики да си го бистрат на по сто кила ракия и от време на време да ни дават сводка за постигнатите върхове на икономичекста нАука.

  7. КИКИ
    #42

    Ама на тия които ти плащат не им изнася истината.Затова те карат да пишеш глупости и да даваш оценки за експерти, които са далеч далеч от теб (териториално и и нтелектуално)

  8. КИКИ
    #41

    След 97-ма всички си мислехме че повече БСП няма да помиришат власт.Обаче се оказа че простите пенсионери и купените цигани са достатъчни ....

  9. Икономист
    #40

    Откога "Франкфуртер алгемайне цайтунг" почна да разбира от икономика?!Тези приказки за "неминуемо и скорошно падане на валутния борд" ги слушам от 1998 година!Трябва да ви кажа съвсем откровено, че в България има ПОРЪЧКОВИ ИКОНОМИСТИ които им се плаща да тиражират неверни твърдения за борда, които всеки специалист с лекота може да обори!!!И за да не кажете, че съм предубеден, ще ви цитирам анализ на Райфайзен Банк, отново НЕМСКА банка, само че със съвсем друго съдържание!"...Тези развития поддържат

  10. поп Грую
    #39

    време пускаха сонди ,дали път не можем да се откажем от валутния борд ,понеже бил спирачка за динамичното развитите на България. Всъщност ЗА ДА ОГРАБЯТ ОТНОВО НАТРУПАНИЯ ВАЛУТЕН РЕЗЕРВ ,КАКАТО НАПРАВИХА ПО ЖАН ВИДЕНОВО ВРЕМЕ .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.