Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата да обжалва решението на Страсбург по църковния спор

63 коментара
Държавата да обжалва решението на Страсбург по църковния спор
След като преди месец президентът Георги Първанов се обърна с безпрецедентна молба към всерусийския патриарх Кирил да "въздейства" върху Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в полза на Българската православна църква (БПЦ), в четвъртък и двама шефове в парламента – зам.-председателят на Народното събрание Любен Корнезов и председателят на Комисията по вероизповеданията Огнян Герджиков – отправиха критика към Европейския съд и заявиха, че най-вероятно държавата ще обжалва решението му.

Двамата известни юристи – Корнезов в областта на конституционното право, а Герджиков – в търговското право, застанаха на "неюридическата" позиция, че съдът в Страсбург не е прав, а решението му "не е издържано юридически" и е "неканонично".

Така те се включиха в хора на български политици и държавници, които открито критикуват съдебна институция, чиято юрисдикция България е приела, подписвайки съответните международни документи.

На 22 януари съдът в Страсбург се произнесе по жалба на близо 800 миряни и църковни дейци срещу дейността на държавата, която през 2003 г. с помощта на полицията и прокуратурата изхвърли със сила от храмове и манастири привърженици на Инокентий, който бе инициатор за избор на нов синод на БПЦ.

По същото време с нарочна поправка в Закона за вероизповеданията бе записано, че единствено за БПЦ не важи съдебната регистрация на устава и ръководния орган, с което бе отнета възможността на хората на Инокентий да се обърнат към съда, който да разгледа кой от спорещите синоди е действително легитимен съгласно устава на БПЦ.

Така с директна намеса на държавата бе предрешен чисто църковно-правен спор - синодът на Максим бе обявен за единствено законен, а хората на Инокентий – изгонени.

Съдът в Страсбург се произнесе, че са погазени религиозните свободи на хората и че държавата се е намесила неправомерно в спор, по който тя не трябва да има отношение. Съдът даде тримесечен срок на хората на Максим и Инокентий да се разберат по спора за ползването на църковните имоти, а държавата да коригира допуснатата от нея намеса в църковните дела.

"Един е патриархът, една е БПЦ, един е синодът"

В четвъртък депутати от парламентарната комисията по вероизповедания се срещнаха с представители на БПЦ и на 12 поместни православни църкви, поканени от Светия синод да дадат рамо "срещу решението на ЕСПЧ". Участниците приеха становище, в което призоваха българската държава "да предприеме необходимите действия за обжалване на решението на съда".

''Един е патриархът, една е Българската православна църква, един е синодът, няма два синода'', заяви след срещата Любен Корнезов с плам на мирянин, което малко трудно се връзва с членството му в БСП, наследник на партия, пропагандираща атеизма. Според Корнезов съдът в Страсбург се намесва в работата на БПЦ, която си има свой устав.

Според Герджиков пък общата идея, изразена на днешната среща с представителите на православните църкви, е, че "не трябва да има преговори и компромиси с разколниците".

Опасна подмяна на спора

"Казусът, по който близо 800 миряни и църковни дейци се обърнаха към съда в Страсбург, е прост и не засяга по никакъв начин каноничността на БПЦ. В публичното пространство се извършва грубо подменяне на самото решение, и то не само от БПЦ, която е страна по спора. А от представители на най-високо държавно равнище се саботира институция, каквато е ЕСПЧ", коментира за Mediapool адвокат Иван Груйкин, представител на ищци, обърнали се към европейския съд по казуса с БПЦ.

"Съдът в Страсбург не се произнася какво е право и какво не е за БПЦ, нито казва кой синод е легитимен. Той констатира, че държавата неправомерно се е намесила в църковните дела в полза на едната спореща страна, като не е допуснала разрешаването на спора по съдебен ред в български съд", допълни той.

"Ако вместо да праща полиция и със сила да изхвърля хора от храмовете, държавата бе оставила съдът да се произнесе по легитимността на избрания синод, спор отдавна нямаше да има", каза още той.

Според адвокат Груйкин в момента се извършва и подбиване на усилията на Министерството на правосъдието, чиито представители водят тежки преговори със спорещите страни за постигане на споразумение, както го изисква решението на ЕСПЧ.

"Най-опасното е, че у хората се насажда недоверие и враждебност към съдебен акт и съдебна институция, каквато е Съдът за правата на човека в Страсбург. Ако в България, над българския съд политиците могат да оказват влияние и натиск, то върху ЕСПЧ това е недопустимо. Страшното е, че това се извършва от хора, чието право и задължение е да бранят законността и да спазват разделението на властите", завърши адвокат Груйкин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #64

    Инокентий вече е предал заверата!

  2. Иванов
    #63

    Тези от държавната власт които решават църковнитевъпроси не могат да се прекръстят като хората, камо ли да обяснят какво означава самото прекръстване.Те искат да решат проблеми натрупани от 1944 г. досега все едно решават проблемите на пазара в Илиянци

  3. Петър
    #62

    Ако това са юристи, то е разбираемо и състоянието на цялата ни правна система. След като обвиняват Европейския съд, че решението му било "неканонично". Съдът въобще не може и не се е произнасял по въпроса за каноничността, тъй като това е теологичен, а не правен.

  4. Незнакомец
    #61

    Забавные истории рассказываете. Увлекательный сайт, по меньшей мере для закладок - то что надо

  5. Macho
    #60

    Действительно интерестная тема для разговора : ))

  6. Клисарът
    #59

    Какво се чудите!

  7. патриарх Гоце
    #58

    Корнезов, бивш прокурор от преди 1989 ще ми дава мнение по църковни въпроси. Изказването му звучи като " един вожд, един народ ,една партия". Аман от дърти сталинисти

  8. Дядо Петър
    #57

    чревоугодници от Светия синод.Начело с полковника от КГБ, т.нар. "патриарх" Максим.Които вкараха в Светата църква най-върлите атеисти - нашите най-отявлени комунисти.Начело с дребното ченге Гоце.

  9. az
    #56

    Това да не са им безконечните съдебни обжалвания по нашата правосъдна система.Решението на съда е окончателно. От написаното в статията не виждам и нищо незаконно и неиздържано в мотивите на решението. Такава е константната съдебна практика на този съд. От тук насетне решението подлежи на незабавно ратифициране, а предвид, че същите тези депутати са премахнали съдебния контрол, решението подлежи на незабавно пряко изпълнение (защото законът не е посочил юрисдикция, която евентуално да потвърди решението

  10. Gen.Augusto Pinochet
    #55

    Ne moje edin bolshevik i chlen na teroristichna i konspirativna organizacia kato BSP-BKP da bade iurist. Ako e iskal da stava iurist, to bi triabvalo da stoi daleche ot organizacii, koito nasajdat bezpravie.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.