Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Идва WolframAlpha – "убиецът" на Google, който дава всички отговори

27 коментара
Идва WolframAlpha – "убиецът" на Google, който дава всички отговори

Революционно нова търсачка, която изчислява отговори, а не толкова отправка към уебсайтове, ще бъде пусната официално на 19 май и вече предизвика разгорещени разговори, че това ще е предизвикателство към мощта на Google.

WolframAlpha, наречена така на Стивън Уолфрам, родения във Великобритания компютърен специалист и изобретател, който стои зад проекта, е търсачка, която може да обработва огромен масив база данни, съобщава в електорното си издание в. "Таймс".

Тя има възможност да изчислява разстоянието между два града, населението на дадена страна на определена дата, позицията на космически сателит в даден момент и пр. Може да сравнявате страните по брутен вътрешен продукт, валута или смъртност на населението, или да разберете колко по-здравословен е бананът от хамбургера. Няма да е нужно потребителят да търси чрез линкове, предоставени от търсачката; отговорът идва незабавно, при това в добавка с графики, таблици или 3-D диаграми, ако предполага такива.

Това, което не може да прави сега Google е, да дава отговори на въпроси, на които все още не е отговорено.

Новата услуга, достъпна на адрес wolframalpha.com, беше представена накратко преди няколко месеца и предизвика спекулации, че може да е "убиецът на Google”.

Четиридесет и девет годишният д-р Уолфрам обаче не се съгласява с мнение, че неговото изобретение е изчислителна машина за знания, а не традиционна търсачка.

Вундеркинд по физика, Уолфрам е защитил докторска степен на 20 години, а по-късно е основал в Илинойс "Wolfram Research", която разработва усъвършенстван софтуер, наречен Mathematica и използван главно в научната сфера. Mathematica е изградила редица база данни, а Wolfram Alpha е опит те да бъдат пригодени за по-широка аудитория.

Търсачката ще е безплатна, но компанията възнамерява включването на реклама, както и да предложи платени версии за допълнителни услуги. Уолфрам заяви, че WolframAlpha е дългосрочен проект и изрази надежда да разшири използваната база данни.

Дени Съливан, главен редактор на уебсайта "Сърч енджин ленд", израси следното мнение: "Те казват, че не се опитват да пометат Google, но те усещат, че извършват такъв вид търсене, с което Google не се справя. Ако се опитваш да стигнеш до факти, това може да ти служи като подръчна енциклопедия."

WolframAlpha съдържа само фактологични данни – над 10 трилиона отделни информации, извлечени от десетки хиляди официални сайтове, библиотеки и академични списания, при това проверени от експерти.

В Америка се заговори, че тази търсачка ще предефинира начина, по който използваме мрежата. Не само защото WolframAlpha използва достоверни източници в своите база данни, но и защото знае как всеки "къс" информация в нейната база данни се отнася към всеки останал.

WolframAlpha не знае всичко. Там, където Google може да ви даде милиони резултати, демонстрационно търсене в WolframAlpha нерядко може да не изкара нищо, ако в база данните му липсва информация или търсачката не разбира въпроса.

Много често ние не си задаваме въпроса дали уебсайт за климатичните промени, например, на който сме попаднали, не е създаден от петролна компания. И дали може да се вярва на Wikipedia, ако ви трябва точна информация за политик, да речем, от който се интересувате. Търсачките, които дават приоритет на популярността над точността трудно могат да са от помощ в подобни случаи, тъй като ви дават милиони уебсайтове, от които да си изберете, но никаква идея на кой да се доверите.

Американците вече са свикнали със сърфирането в мрежата, да отделят и избират от хиляди линкове на ненадеждни сайтове. Въпросът дали са готови да се гмурнат по-дълбоко в търсене на съдържателна информация предстои да се види.

Миналата седмица Google представи нова експериментална услуга Google Squared, при която автоматично се произвеждат електронни таблици с информация по зададените термини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Peter
    #29

    Забавна играчка и нищо повече. Пича обаче определено си е поставил големи амбиции. И е прав - човек трябва да се цели високо.

  2. Vishinski
    #28

    .

  3. Кирилиметоди
    #27

    ?

  4. Томов
    #26

    Каква е гаранцията, че този нов продукт ще предоставя "верните", а не "удобните" отговори? Гугъл поне само ти дава линк, а новата програма ще започне да обработва и анализира информация, вместо потребителите, като по този начин ще предоставя "удобна" информация, смляна и готова да промива мозъка на хората. Много съм скептичен към устройства, хора, и програми, които "мислят вместо теб".

  5. ктн
    #25

    Очаквам това да е нещокачествено ново. Като знам принципа на изграждане на Mathematica, очаквам WolframAlpha да е на изключително ниво.

  6. георги
    #24

    @Томов - търсачката предлага да видиш откъде е взета информацията - има препратка "sources". Освен това имайки предвид класата на "Mathematica" и на хората които работят във Wolfram Research предизвикателството за google е огромно.

  7. реалист
    #23

    Във физиката, математиката, пък и в другите естествени науки няма промиване на мозъци. И проверката е винаги обективна.Както и до всички други реални факти и бази данни.Едва ли тази търсачка ще препоръчва идеологии и религии като "най-добрите".Така представена в статията продукта е грандиозен, просто принципно нов подход към информационното поле. Няма основание за безпокойство, който знае да ползва информация, знае и как да се защити.А другите да не я позват.

  8. коментатор
    #22

    ей тъй се прави комунизъм - машини да работят и мислят вместо теб.а междувременно, някой по-буден, решил да мисли самостоятелно или ще се провали или ще "яха" много яко всички, които "мислят" по шаблон.В заключение - евала на тези, които са го измислили - от научна гледна точка трудът им заслужава голяма награда.

  9. да бе да
    #21

    въведете нещо на български и ще видите този резултат

  10. Енчо
    #20

    Отворих сайта, ама нещо не можах да схвана как работи...И как да разбирам това:"Това, което не може да прави сега Google е, да дава отговори на въпроси, на които все още не е отговорено."Новата търсачка ще дава отговори на такива въпроси - на които все още не е отговорено?Ще знае ли например точната стойност на Лудолфовото число?Или как и възникнала Вселената?И дали е вярна теорията на Дарвин или не?Много се съмнявам...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.