Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Евросъветниците на Станишев произведоха лозунги и общи фрази

38 коментара
Евросъветниците на Станишев произведоха лозунги и общи фрази
След шестмесечна "безвъзмездна" работа международните съветници на премиера Сергей Станишев излязоха с доклад за развитието на България, изпълнен с лозунги и общи разсъждения. Основен момент в документа е и подплатяването на тезата на правителството за необходимостта от отпадане или промяна на механизма на ЕК за наблюдение на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред.

Съветническият борд начело с бившия френски премиер Доминик дьо Вилпен твърди, че механизмът за сътрудничество и проверка се бил доказал като полезен инструмент за мониторинг, но се е "провалил по отношение на сътрудничеството".

Според съветниците се чували "някои гласове, които искат неговото актуализиране и разширяване, а други – повишаване на неговата техническа точност".

Тази уклончива оценка е в съзвучие с лансираната от правителството на Станишев през последните месеци теза за необходимостта от отпадане на мониторинговия механизъм за България или прилагането му за всички страни членки. Все пак европейските съветници на Станишев отбелязват, че следва ясно да се декларира, че изпълнението на механизма трябва да продължи и след 2009 година.

Дьо Вилпен, който в родината си е подсъдим за съучастие в машинация, целяща да злепостави френския президент Никола Саркози, коментира, че от България е било поискано в един кратък срок да постигне това, което другите държави членки са постигнали за много по-дълго време. От тази гледна точка ефективността на България при спазване на стандартите на ЕС трябвало да се оценява по отношение на относителния напредък, а не толкова по абсолютни показатели.

Европейската комисия вече отхвърли предложението на Станишев за трайно присъствие на повече евроексперти у нас. Идеята, която е на португалската съветничка Мария Пинто, обаче се прие като опит на несправящото се българско правителство да прехвърли на ЕК свои отговорности и да подготви почвата за премахване на европейския мониторинг по глава "Правосъдие и вътрешен ред".

Съветниците отбелязват, че е налице "български казус", като за пръв път ЕС трябва да се справя с такива значителни трудности с интеграцията на една от своите страни членки. От друга страна обаче Брюксел не винаги успявал да измери точно приложението и жизнеността на някои реформи.

Освен това ЕС не винаги отчитал спецификата на този казус. Би трябвало да се изгради едно ново партньорство, основано на взаимно доверие, стабилност и солидарност, заявяват съветниците на Станишев.

Иначе според тях трудността на България се корени в "социален, културен, икономически и политически проблем от структурен характер". Дьо Вилпен посочи като основна задача и реформирането на манталитета, което отнемало обикновено около 50 години. Въпросът бил дали в България това може да стане в рамките на 5 - 10 години.

Нова агенция и ново обещание срещу корупцията

Съветниците са констатирали, че съществуват "сериозни тревоги за начина, по който корупцията е завладяла обществения живот, като подкопава доверието в държавата и затруднява въздействието на държавните политики".

Сред конкретните препоръки на борда е създаването на независима антикорупционна агенция към държавната администрацията и подписването от всички държавни институции на Национален пакт за нулева толерантност към корупцията.

Така на практика и без това съществуващата мащабна антикорупционна структура, включваща инспекторати в министерствата, комисии в МС и НС, ще се допълни с още една агенция, а държавните институции ще трябва да обещаят да спазват закона, което априори е тяхно задължение.

Съветниците препоръчват и по-ефикасна координация между институциите и органите на съдебната власт и правоприлагащите органи, както и незабавно да се дадат решения по знакови дела за корупция и и организирана престъпност. Такива отдавна са и изискванията на ЕК към България, но резултат засега няма.

Предлага се и организиране на специална програма ЕРАЗМУС за насърчаване на системния обмен на членове на съдебната власт между България и други страни членки. Подобна обмяна на опит отдавна е практика, но също без видим резултат въпреки вложените в нея огромни средства.

Друг член на съветническия борд, бившият европейски комисар за правосъдие и вътрешни работи Антонио Виторино, посочи, че е било направено много в областта на правосъдието и вътрешния ред, но трябва да се промени манталитетът на основните участници в съдебната система.

"Трябват ви честни, решителни политици"

"Време е за решителни политици, които могат да действат, задвижвани от строгост и рационалност, които знаят как да се вслушват в народа, без да изпадат в популизъм, да тълкуват правилно общия интерес на страната, да имат амбициозен проект за една европейска България и които са в състояние да доведат всичко това до успешен завършек с ентусиазъм, решителност и честност. На практика това, което всеки европейски гражданин иска от своето правителство. Нищо повече и нищо по-малко", се посочва в доклада на съветническия борд.

Все в същия дух на общи пожелания съветниците заявяват, че след изборите е необходимо да се постигне широко национално съгласие между всички парламентарнопредставени партии в областите образование, конкурентоспособност и иновации, нулева толерантност към корупцията и европейска политика, "която включва подходящо ръководство, цели и действия за укрепване и консолидиране на пълното политическо участие на България в ЕС“.

Целта на България пък трябвало да е да участва в "икономическата, парична и социална политика на ЕС", а "необходимостта да се спазват изискванията за членство не следва да обърква нито българската администрация, нито българското общество".

Бившият външен министър на Испания Жозеп Пике каза от своя страна, че в България трябва да се завърши процесът на приватизация, да се запази здравината на публичните финанси и други. Трябва да се увеличи и производителността на труда в България, тъй като все още е 30% от тази в другите европейски страни.

Станишев: Дълбок анализ

Премиерът Сергей Станишев определи доклада на съветниците си като "дълбок" анализ и благодари за препоръките.

Международният консултативен съвет бе създаден през ноември миналата година. В него влизат още Аунус Салми - бивш член на Европейската сметна палата, Пол Демаре - ректор на Европейския колеж в Брюж и юридическият съветник Казимир Де Далмау.

След обявяването на съветническия борд негов член неофициално коментира, че очаква да получи възнаграждение за работата си. По-късно от Министерския съвет официално отговориха, че всички съветници ще работят безвъзмездно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

38 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ДЯДО ИВАН
    #39

    ЗАЩОТО НЯМА СРУЩУ КАКВО ДА ЛАЕТЕ ,МУХЛЬОВЦИ ТАКИВА!!!

  2. Vezari
    #38

    Pravitelstvoto na stanishev ne e sposobno edninaj-obiknoveni izbori da organizira i provede, ta shte se spravi s korupcijata. Izvodut e - da sihodjat chas po-skoro. Tova zavisi samo ot nas -da glasuvame !!! Pozdravi !

  3. bnb
    #37

    Яне Янев купува избиратели с фалшиви пари - 24rodopi.com

  4. Казасов
    #36

    И кои ще дойдат?Крали,срали,пообедняли.Нужен е рестарт,ВНС.

  5. манталитет
    #35

    Ние българите сме уникални - всички мразим корупцията, но всички даваме пари, за да ни се свърши работа. Всички даваме пари, за да не ни направят акт при норушение. Всички ревем срещу корупцията, а всички работим за нея и живеем чрез нея. Не са ни виновни управниците, че ние ги търпим и не сме ги изритали!

  6. МИ6
    #34

    Не всички.

  7. Еклезиаст
    #33

    Съветниците на правителството да се постараят дапреценят ,кой поддържа и с какъв електорат е това правителство :2/4 пенсионери носталгици по изминала младост,1/4 роми (цигани),останалото злостни врагове на САЩ ибезмозъчни русофили като капак една шепа крадци олигарси...... Кого ще съветвате бе будали!

  8. mantalitet 2
    #32

    Казал го е по европейски. Просто трябва да слушаш, да приемаш учтиво казани болезнени истини, да си правиш изводи и да се ПРОМЕНЯШ! Уви, не го умеем това.

  9. Дядо Петър
    #31

    политици, които дори и "безвъзмездно" си мърсят ръцете с нашите червени шайкаджии.Като им придават някаква лигитимност.Вместо да им теглят една майна и изобщо да не се занимават със 120-годишната терористична организация.Но така е било още по времето на Ленин, така е и сега. Пълно е със жестоко заблудени западни "интелектуалци" и политици. Които не виждат по-далеч от носа си.

  10. корки
    #30

    прав си за корупцията и корумпиращите. Много пъти съм си мислила, частни ли сме към себе си като обвиняваме този и онзи в корупция, а в същото време ние самите не бихме отказали, ако някой ни предложи известна сума за някаква услуга, която така или иначе си ни е задължение. Колко лекари, соц. работници, полицаи, учители, такс. шофьори и т.н. ни проглушават ушите като се срещаме с тях, че има корупция в държавата, а те самите са пропити от нея. Така, че първо да вземем да видим гредата в своето око. на кресльовци от рода на ЯЯ и ББ, че точно те са "борци" срещу корупцията, ама въобще не вярвам.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.