Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безпринципността като принцип и принципите като "номерца"

285 коментара

Несъгласието на Синята коалиция да подкрепи един от номинираните кандидат-министри на бъдещия премиер заради някогашните му връзки с ДС фокусира огромната част от коментарите по повод новото правителство. И измести вниманието от по-важния, принципен въпрос.

Този въпрос няма нищо общо с Божидар Димитров, който може да бъде харесван или не. Няма нищо общо и с разкриващия се министерски пост за българите в чужбина, който може да бъде преценяван като нужен или ненужен. Няма нищо общо дори и с ДС и с различните мнения за нейната някогашна и днешна роля, и за това дали е допустимо или недопустимо свързани с нея лица да заемат едно или друго място.

Далеч по-важният въпрос е за принципите в политиката.

Една политическа сила формулира няколко принципа, добри или лоши, смислени или не, явява се на избори и печели гласовете на част от избирателите именно с тези принципи и с ангажимента да ги следва.

Колко точно са спечелените гласове няма значение. В демократичната политика отговорността пред 300 хиляди избиратели е точно толкова важна, колкото и пред милион и 600 хиляди. Демократичната политика и демократичният свят се крепят и развиват именно върху отговорността да се следват поетите ангажименти.

Не твърдя, че от това правило няма изключения. Или, че компромиси с принципите са абсолютно недопустими, при каквито и да било обстоятелства. Зависи обаче от обстоятелствата.

Точно преди 4 години, например, обстоятелствата въобще не налагаха на БСП да включи в коалицията и ДПС, след като заедно с НДСВ имаха достатъчно гласове да управляват. От друга страна, обстоятелствата въобще не налагаха и на НДСВ да влиза в тази коалиция и не просто да направи компромис с предизборните си клетви, а направо да се обърне на 180 градуса, тъй като БСП и ДПС можеха да си управляват и сами.

Именно заради целият този куп ненужни компромиси с поетите предизборни ангажименти, тройната коалиция беше определена като безпринципна. Тази безпринципност пък нанесе куп вреди, заради които в края на краищата се стигна до известните ни изборни резултати и вече успешно връчения правителствен мандат на ГЕРБ.

Днес ситуацията, поне засега, е по-различна. Противникът е наврян в миша дупка и скоро няма да се съвземе. По желание на победителите коалиция, както се оказа, не се налага да се прави, а правителството ще бъде избрано с предостатъчно мнозинство, включително с гласовете на Синята коалиция за премиера и структурата на кабинета. Тъй че никакви форсмажорни обстоятелства или по-висши интереси не налагат тя да прави компромис с един от основните си принципи и ангажименти пред своите избиратели. Още повече, че не са обещавали на никого да подкрепят Бойко Борисов във всичко, което му дойде на ум, нито да защитават неговите приятели.

Защо тогава тази позиция предизвиква толкова нервна реакция, особено у носителя на мандата?

Възможно е отговорът на този въпрос да се крие в някакви неизвестни за нас сметки и обстоятелства. Част от него обаче е очевидна. Просто в случая става дума за сблъсък на две различни разбирания за политиката.

За Бойко Борисов принципите са "номерца", както той определи позицията на Синята коалиция по казуса "Божидар Димитров". Те са ненужно, обвързващо бреме, което понякога трябва по принуда да се носи, но от което човек трябва да може по всяко време лесно да се освободи според ситуацията.

В момента, а вероятно и още неопределено време, основният му "номер" се състои в заплахата, че ще "хвърли мандата".

За него притеснителното "извиване на ръце" не е от обвързването с партии или личности (тях лесно ги сменя), а с принципи и политики.

Именно с това пък трябва да са свързани нашите най-големи притеснения за новото правителство. Не от лицата в него, голяма част от които сами по себе си будят доверие и оптимизъм. А от съмнението за липса на единна, целенасочена принципна политика.

От опасността безпринципността да се превърне в принцип.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

285 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #287

    а това "номерца" и то в устата на бъдещ премиер кърти от всякъде, както би казало рапърчето :)))

  2. cos
    #286

    Какво в живота му показва принципност. А от както е под прожекторите по 5 пъти на ден си сменя мнението (забелязвам, че вечер е най-изнервен и рязък)

  3. Mi6
    #285

    от Бойко Борисов, полезно е за здравето...

  4. Видял
    #284

    Видях няколко такива хора. Сега се каят за избора си и гледат леко виновно. Сори! Следващите избори са след 4 г. Политиката е мръсна работа!

  5. Казасов
    #283

    Прав е Борисов-я неи самите да преброим колко доносника имаше в правителствата на сините 1992 и 1997 г.Защо не ги изкараха.Премиерите и министрите на вътрешните работи прекрасно са ги знаели.Икакво-нищо.БСП и ДПС отвориха досиетата и по някакъв нашенски си парадокс загубиха властта.СК да си мълчат и да гласуват и занапред по съвест.Бойко гласове за подкрепа си има бол.

  6. селянийте
    #282

    цели 65 години !Това е главното, основното и единственото нещастие на тази държава !!!!

  7. Асен
    #281

    Ето, това е принципно, смислено и точно. Браво, Ясен!

  8. kaka
    #280

    бате Ясен е нацелил шестицата. ББ е изнервен без причина - явно си прави някакви сметки, дето само той си знае и сега не му излизат..

  9. Il Principe
    #279

    Докога за "принципност" или за "безпринципност" ще се говори в някаква неопределена форма.Нещо като "Некои другари,в некои случаи,дописка некои слабости".И принципноста,и безпринципността си имат своите носители.Ако някои личности,управлявали България през последните 20 години са проявили принципност,то кажете ги,и ги похвалете на висок глас.Ако същите са получили като награда за проявената от тях пренципност, оплюване и охулване от чангесарските медии и подвизаващите се в медиите милиционери и доносници,и това го кажете.Мишкосването и отбягването на проблема е също БЕЗПРИНЦИПНОСТ, и малко номерце.

  10. Дедо Тошо
    #278

    Но аз си спомням изборната нощ и словата на политолозите-лакеи, които говореха за "рационалния избор" на българина, за прелятите сини гласове към единствения, който имал шанса да победи "Станишев и Доган".А безпринципността започна още тогава, с отказа на доста сини избиратели да подкрепят своите, за да не им се изгубел гласа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.