Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без гръмоотводи са 80% от сградите в София

10 коментара
Без гръмоотводи са 80% от сградите в София

В 80 на сто от сградния фонд в София, а и в цялата страна липсват гръмоотводи, твърдят водещи експерти в инженерния бранш. Освен това България е единствената европейска държава, в която нормативната уредба за мълниезащитата не е синхронизирана с тази на Общността и това може да доведе до санкции за страната.

В момента работим по норматив от 70-те години, посочи инж. Христомир Иванов - водещ експерт по мълниезащита и член на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Срокът за приемането на новата наредба е изтекъл през февруари 2009 г., заради което има реална опасност ЕК да ни санкционира, каза той. Проблемът е, че липсва контрол при изпълнение на проектите, особено когато се стигне до покривите на сградите. Това става само при добра воля от страна на инвеститора.

Инж. Иванов каза, че от цяла България само в София и Дупница са проверени училищата и детските градини за изправността на мълниеносната защита.

Учените припомниха статистиката, според която в различни региони на земното кълбо ежедневно бушуват около 10 млн. мълниеносни бури, т. е. над 100 в секунда. Нашата страна е с доказано силна мълниеносна дейност, като средният брой на проявленията на мълнии варира от 3 до 12 на квадрата километър площ. Вследствие на глобалното затопляне броят им е увеличен два пъти.

Около 28 на сто от повредите на електрониката (компютри, телевизори, интернет комуникации и друга прецизна електронна техника) се дължат на токови удари, причинени от мълнии.

Статистиката сочи, че пренапрежение вследствие на мълнии са причината в Европа годишно да се повреждат над 1 000 000 компютри и др. електронна техника. Средногодишната стойност на загубите, причинени от атмосферни пренапрежения в електрическата мрежа за Европа са в порядъка на около 500 млн. евро, а за България - над 60 млн. лева, сочи статистиката.

Според експертите е нужна своевременно приета и добре функционираща нормативна база, отговаряща на европейските и световни стандарти. Те подчертаха, че защита от преки попадения на мълнии и техните вторични въздействия е напълно възможна. Обезопасяването на една еднофамилна къща струва около 500 - 600 лева, а на многоетажен блок - 800 - 900 лева. Професионалното обследване дали домът ви е снабден с надеждна защита излиза 60 – 70 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Цъкльо
    #11

    Искренно се надявам огромната част от тях да са държавни учреждения и да ги тресне една мълния ........... по възможност няколко пъти.:)

  2. Епидемиолог
    #10

    Професионалното обследване колко хора печелят пари от глупости не е нужно, защото то е ясно като бял ден - смахване на компютрите с настъпването на 2000г., птичи грип, свински грип, мутиране на вируси в орбиталните станции, които се хранят със стъкло, мълниезащита, уеднаквяване зарядните устройства на GSM-ите и пр. и пр.

  3. безпартиен
    #9

    За цената на такова "иновативно" обезопасяване на ПС-то ми от токови удари ще си купя на старо цяла нова конфигурация, барабар с монитора. Или за по-удобно само ново ЮПС. Доказано е , че два пъти на едно и също място мълния не пада, така че пак ще съм на кяр. Интересно, като тресне мълнийката, как ще разбере в кой контакт ми е влключен компа, та да улезе баш у него, а не в оня на гортварската печка , например. Или си мислят, че все още мрежата у нашенско е само въздушка, или ни вземат за пълни балъци.

  4. Петко
    #8

    Казва се мълниеотвод , защото отвежда мълнията а не гърма !!!

  5. Терафлоп
    #7

    да не би да е синхронизирана с НАТО-вското законодателство?Глупости на търкалета!Че какво ни е синхронизирано с Европата?Заплатите ли,които са непалски?Цените-да,те са европейски,че и по високи.Законите,Конституцията или какво е европейско?

  6. Фон Щрьом
    #6

    мълнията няколко пъти?Или по-точно коя дървена глава?

  7. Кльощав
    #5

    Народът изнемогва от чакане и от безработица,и безпътица.Те седнали да гледат къде имало гръмоотводи.Ами погледнете къде има и парични отводи.Щото хората вече гледат сериозно към странство и тук няма да остане много материал за повече експерименти обществени.

  8. стефчо
    #3

    Абе вие оставете гръмоотводите, вижте само каква част от софийския сграден фонд е буквално в състояние на пълна РАЗВАЛИНА - конструктивно, ако не друго.Японците ги тресе 7 по Рихтер и само тук-таме мостове и пътища сдават багажа, а пък няколко баби получават уплах и сърцетуп...Като архитект ви казвам, че при 6 по Рихтер в нашата Родина ше е същинска ХЕКАТОМБА!!!Новото строителство едвам издържа на ОБИКНОВЕННИТЕ АТМОСФЕРНИ УСЛОВИЯ, пък какво остава за бедствие... Старият фонд пък е до таква степен

  9. мълния
    #2

    Като тресне мълния, най-много да доизглади мозъчните гънки на някой, който е проспал цялото средно образование и си е платил за висше журналистическо.БЪЛГАРИЯ СТРОИ ОТ ВЕКОВЕ, НЕ ОТ ВЧЕРА!Да не се е появила нова мафия, разрушаваща мълниезащитата на сградите?

  10. ilib
    #1

    Уж интелигентни хора четат новините тук, а като гледам коментарите за този толкова сериозен проблем - май не е така! Не знам за вас, но аз не бих пуснала детето си в необезопасено училище. И това трябва да стане сега, когато децата са във ваканция. Ако нещо се случи с вашето дете, не дай боже, надали ще мислите, че поставеният от експертите проблем е маловажен.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.