Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черно море може да конкурира Русия като източник на газови доставки

31 коментара
Черно море може да конкурира Русия като източник на газови доставки
Геополитиката на тръбопроводите между Русия и Европа може да се промени драстично, ако бъдат разработени неконвенционалните газови и нефтени резерви на Черноморския регион, заявиха експерти по време на енергийна конференция, проведена в края на миналата седмица в Букурещ, съобщава EUobserver.

"Ресурсите на Черно море са много големи и дори могат да заменят газовите доставки от Русия", посочи Дину Патрициу, румънски петролен магнат и инвеститор, който вече е закупил огромна част от крайбрежието на страната.

Конференцията "Черноморски енергиен и икономически форум", в която участваха политици и бизнесмени, бе организирана от базирания във Вашингтон ляво-насочен тинк-танк "Atlantic Council".

Идеята на Дину Патрициу, че Черно море може да стане "производствен район", а не само транзитен маршрут от Източна към Западна Европа, е базирана на развитието на нови ресурси като "газови хидрати" и други неконвенционални форми.

"Не съм голям застъпник на тръбопроводите. Това са дългосрочни проекти с ниска възвращаемост и в тях задължително е включена политика", поясни той. Подобна тези изрази преди това американският специален пратеник Ричард Морнингстар, който посочи, че проблемът с енергийната зависимост на ЕС не може да бъде разрешен единствено с газопроводи.

До този момент нито една голяма западна компания не е застанала зад проекти, свързани с експлоатация на газови хидрати, известни също като "възпламеняващ се лед".

След като е добит от морското дъно, твърдият природен газ може лесно да се транспортира чрез контейнери и не изисква скъпи преработвателни технологии като при втечнения природен газ (LNG). Смята се, че Черно море има богати резерви на газови хидрати.

Ако те се използват, би могла да бъде намалена зависимостта на европейските страни от руските газопроводи и свързаните с това рискове от политически мотивирано прекъсване на доставките.

Неконвенционалният газ освен това може да бъде добиван от пясък или торф. Трудно е да се направи оценка за размера на неконвенционалните енергийни резерви на ЕС.

Съединените щати обаче вече задоволяват половината от нуждите си от нови източници, докато европейски страни като Великобритания, Полша и Унгария все още са на етап пилотни проекти.

Газовият пазар на ЕС може да претърпи "революция", ако се премине от традиционен към неконвенционален газ, заяви Глен Сансом, генерален мениджър на "Шлумбъргър" (Schlumberger), най-големият световен доставчик на услуги, свързани с добив на петрол.

По-слаборазвити страни, които традиционно консумират по-малко енергия в сравнение с високо индустриализираните западни държави, също насочват вниманието си към нови възможности.

Докато експерти в Букурещ обсъждаха въпроса с газовите хидрати в района на Черно море, Китай съобщи, че е открил залежи от неконвенционален газ от 35 милиарда тона в Тибет. Новият газ може да влезе в употреба след 10 години.

Газовите хидрати и другите неконвенционални газови ресурси са по-безвредни за околната среда от въглищата, но все пак отделят в атмосферата значими количества въглероден двуокис.

Европейската комисия има предвид потенциала на новите газови ресурси в Европа, заяви пред EUobserver Фабрицио Барбасо, зам.-шеф на енергийната дирекция в ЕК.

Неконвенционалният газ може да бъде "голям пробив" за Европа, ако се докаже икономически рентабилен, посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Въпросчо
    #32

    Колко газ има в Черно Море? Защо за това не се говори? Достатъчно ли е да задоволява част от нуждите на ЕС? Също така и в коя част, защото североизточната част е в руски териториални води?

  2. Big Papa
    #31

    в Черно море!!!Украйна и Турция имат найголеми зони.След това са България, Румъния и Грузи.

  3. Въпросчо
    #30

    Да ама все пак не забравяй, че руския флот се намира на полуостров крим(на територията на Украйна). Също така в източната част на Украйна живеят руснаци, за разлика от укранците в западната част на Украйна, които мразят руснаците.

  4. йс
    #29

    :) светна ли ви ?

  5. Big Papa
    #28

    Е и????Да чакаме нови паспорти в Украйна и повторение на грузинската война ли???Само че Украйна не е Грузия, тами има и ядрено оръжие, а украинците мнооого "обичат" руснаците, ама много!!!

  6. Въпросчо
    #27

    Абе виж какво съм написал. Украинците наистина мразят руснаците. Обаче в Украйна поне половината се определят като руснаци или като такива, които не правят разлика между украинци и руснаци. Украйна това няма ядрено оръжие а има Чернобил. Проблема на страната е че не е единна и в източната част Русия има много силно влияние!

  7. Big Papa
    #26

    Каквото и да напишеш истинатае, че русия вече е бита карта.С простотиите, които надробиха никой няма да се съобразява вече с тях.Русия залязва като всяка империя.Писал съм го и другаде.Две империи има още в Европа: Русия и Турция.И на двете предстои да се разпаднат!Дано само е без война.

  8. Big Grandpa
    #25

    Ей, пишлегар, къде си вреш гагата при мъжете, бре, поразнико ниеден? Пак ли си тръгнал да си мериш пишока с големите? Я марш да си учиш уроците, калпазанин с калпазанин!

  9. Ентропа
    #24

    Дунав, Днепър... щеше ли да има толкова мръсотия, сероводород и газ в Черно море? Едва ли.Без Дунав възможна ли е Дунавска България?Едва ли.Без река Марица с предишно име Европа,възможна ли е въобще Европа?Европа и пак Европа...

  10. Въпросчо
    #23

    Съгласен съм, че Русия залязва. Остана им само газа като някакво статегическо преимущество, но това също е до време. След 10г. нещата ще са коренно ралични.Но не само Русия залязва. Да вземем и европейските страни(поотделно) В началото на 20 век всяка една поотделно (Великобритания, Германия , Франция) превъзхождаше САЩ, в момента целия ЕС диша прахта на САЩ а да не говорим че и Китай изгрява.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.