Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лихвите ще падат, но не заради правителствения натиск

6 коментара
Лихвите ще падат, но не заради правителствения натиск
Лихвите по банковите кредити ще започнат да падат, но това няма да е пряк резултат от разговорите на правителството с шефовете на търговските банки, а поради подобряващия се вътрешен и външен климат във финансовата система. Това коментираха икономисти и финансисти в четвъртък, ден след като вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков се срещна с банкери, за да ги убеждава да намалят лихвите.

Проучване на общественото мнение отпреди месец показва, че според повечето хора лихвите по кредитите са прекомерно високи и виновни за това са изцяло банките, че искат да се обогатяват за сметка на клиентите. В страната бе създадена и асоциация на потребителите на кредити, която от месеци твърди, че на практика бизнесът и частните лица нямат достъп до финансов ресурс.

В началото на седмицата премиерът Бойко Борисов съобщи, че са водени разговори с банките за намаляване на лихвите, като направи уговорката, че правителството няма правомощия да влияе на лихвената политика. Последва го финансовият министър Дянков, който обяви, че икономическият и политическият риск на България намалява, подобряват се макроикономическите показатели и това е едно от основните условия лихвите да паднат.

От срещата на министъра с банкерите стана ясно, че банките не са откликнали с особен ентусиазъм, но са оставили отворена врата за дискусия за подобряване на законодателната среда в посока защита от неплатежоспособни клиенти и достъпа до бюджетен ресурс.

До месец лихвите и по депозитите, и по кредитите ще паднат, прогнозира в четвъртък пре Re:tv финансистът Емил Хърсев, като обясни, че процесите на снижаване на лихвените равнища вече са започнали и текат едновременно и по депозитите, и по кредитите.

Според него не са без значение жестовете на правителството към банките, което "е уловило тенденциите във финансовата сфера и заявява ролата си на диригент в тях".

Пред Mediapool икономистът Владимир Каролев не намери смисъл в срещата на Дянков с банкерите и каза, че със същия успех той е можел да говори за лихвите и с папата.

Щеше да е проблем, ако българските банки имаха нужда от пари, но те нямат ликвидни нужди, каза Каролев. Според него банките не сваляли лихвите, защото клиентите им – и физически лица, и фирми – са рискови поради икономическата обстановка.

Той посъветва правителството да не се хвали, че рискът за държавата е намалял, откакто то е на власт. Рискът се снижава още от февруари тази година и не само за България, а и за редица други европейски страни, обясни той.

Бившият финансов министър Стоян Александров обаче оправда поведението на Дянков с думите, че правителството изпитва индиректния натиск на фирми и граждани, които са лишени от достъп до кредитен ресурс поради тежките лихвени равнища и директния отказ на финансовите институции да отпускат кредити. Особено тежък е проблемът за фирмите и ако лихвите тръгнат надолу, това ще е добре за икономиката, смята той. А едно социално напрежение ще дойде в повече на изпълнителната власт, която и без това е изправена пред достатъчно предизвикателства, добави Александров.

Според него обществото не познава достатъчно добре процесите в българската банкова система. Така например самите банки не могат да дадат задоволително обяснение защо поддържат толкова високи лихви по депозитите. А при лихви по влоговете от 8-9% не може да се очаква кредитите да 6%, например, обясни пред Mediapool финансистът.

В момента банките имат много добра ликвидност, на междубанковия пазар има 2-3 млрд. лв. при много ниска лихва, няма опасения от затягане на външното финансиране от страна на банките майки.

Според Александров поведението на банките по отношение на депозитната политика и неотпускането на кредити е повече поведение на страх и презастраховане от бъдеща несигурност.

Финансистът смята, че лихвите ще започнат да падат от само себе си, едновременно по депозитите и кредитите. Той намери за разумни някои от исканията на банковия сектор за законови промени, като например опростяване на процедурата по осребряването на вземанията от длъжници.

Александров се обяви и за отпадане на държавната гаранция за промоционалните депозити и напомни, че е важно потребителите да повишат културата си и внимателно да преценяват всички условия, когато искат да ползват даден банков продукт.

Банкери заявиха неофициално пред Mediapool, че очакват с интерес дали премиерът и финансовият министър ще предприемат нещо във връзка с изтеклата вече информация за тайното споразумение между БНБ и Министерството на финансите от миналата година, позволяващо 1 млрд. лв. от фискалния резерв да бъдат депозирани в търговски банки. Финансисти и банкери са на мнение, че споразумението е използвано в полза на една банка, но имат съмнения, че това е станало правомерно.

За тайното споразумение съобщи вицепремиерът Дянков миналата седмица в парламента, след като бе провокиран от бившия финансов министър Пламен Орешарски.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 07
    #7

    айде бегай у щатско да си правиш опити с жена ни, смешнико..

  2. bankercho
    #6

    a za da pecheliat ot tiah! v razvitite kapitalisticheski strani dori e nevazmojno da jiveesh ako niamash bankova smetka i kreditna karta. i taka, shtesh ne shtesh, vsichko ti minava prez bankata, kato hem ti polzvat parite "bezplatno", hem ti nalagat taksi che im "polzvash" bankovite "uslugi". lihvite po depozitite sa edva okolo 1-2% godishno, a tekushtite smetki sa bez lihva! a nai-goliamata shmekeria e s kreditite. na prav pogled e OK, zashtoto oshte dokato si mlad mojesh da imash sobstveno jilishte,

  3. Гошо
    #5

    неподготвен, просто няма начин.Като са толкоз компетентни тези от УНСС защо не отидат някъде навън да правят пари а експериментират върху нас и заради тях ни сложиха валутен борд

  4. Йочо селския граф
    #4

    Крайно врвме е да се сритат лихварите и да спрат да пият кръвта на хората.Не може едностранно без да те питат да ти увеличават лихвата по вече договорен кредит.Господ да ви накаже за тази алчност.

  5. velociraptor
    #2

    Ами добре - изтеглям влоговете си от България и ги депозирам в Германия където риска е даже по-нисък и от България.

  6. 4arovnik
    #1

    ti si peder kopele,stiskai palci lihvite da padnat,ina4e balgariq zaminava na kino ot 6 do 5 pi4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам