Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България със срив в борбата срещу корупцията

15 коментара
България със срив в борбата срещу корупцията

През последните две години България бележи значителен спад в усилията за противодействие на корупцията, отчита изследване на международната неправителствена организация "Трансперанси интернешънъл". Страната заема 71-во място в световната класация за "Индекса за възприятие на корупцията", което я нарежда в изцяло балканска компания заедно с Румъния, Гърция и Македония.

Изследването се прави в 180 страни по света и отчита възприятието за корупцията сред чужденстранния бизнес в съответните държави. Индексът се формира по скалата от 0 (силно корумпирана) до 10 (липса на корупция).

През 2008 година България има индекс от 3.6, а през следващата индексът е незначително повишен до 3.8. От неправителствената организация заявиха, че оценката за тази година е силно повлияна от усещането за засилване на корупцията в страната през предходния период и те трябва да се разглеждат като съвкупност.

През 2007 година индексът е 4.1 и за последните две години тенденцията е към спад.

Световната икономическа криза също е фактор за увеличаването на нерегламентираните контакти между частния и публичния сектор в световен мащаб.

За поредната година организацията "Прозрачност без граници", които са представители на "Трансперанси" за България, заявиха, че в страната липсва адекватна интегрирана стратегия за ограничаване на корупцията. Служителите не се чувстват достатъчно защитени, ако докладват за корупционно поведение на своите ръководители и колеги. "Прозрачност без граници" отчитат, че въпреки приетото законодателство за предотвратяване конфликта на интереси, то все още не се прилага.

Заедно с Гърция и Румъния, България се счита за най-корумпираната държава в ЕС от чуждестранния бизнес. Средният индекс на страните от съюза е 6.36. Според изпълнителният директор на организацията Диана Ковачева сривът на оценките за нашата страна през 2008 година е следствие от замразяването на голяма част от европейското финансиране. Увеличаването на индекса с 0.2 година по-късно се дължи на размразяването на част от парите и засиления натиск от Брюксел да се спазят правилата.

"Това минимално увеличение е резултат на външен натиск, а не от положените усилия в България", коментира политологът и председател на управителния съвет на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев..

Според него политическият и гражданският елит, както и медиите, трябва изпреварващо да дадат пример на обществото за нетолерантност към корупцията. "Не може политическият елит да е корумпиран, а обществото да не е. Това е фолклор. Политиците идват от обществото и се връщат обратно при него", каза Минчев.

Той заяви, че без модернизация на институциите България няма как да успее да се справи с корупцията. "Ние се вписваме в едно средно за този регион ниво и без целенасочени усилия няма как да надхвърлим този таван", добави Минчев.

Лидер в региона на Югоизточна Европа по положени усилия за справяне с този проблем е Турция с индекс от 4.4. Гърция от своя страна бележи срив от 4.7 през 2008 на 3.8 през 2009 година.

В отговор на въпрос на Mediapool Минчев заяви, че новата власт в България носи и ново доверие, но без конкретни усилия няма как да се получи автоматично намаляване на усещането за корумпираност.

Лидери в класацията с най-малко корупция са Нова Зеландия, Дания, Сингапур и Швеция. В дъното са Мианмар, Афганистан и Сомалия.

Като по-малко корумпирани от България се считат държави като Чили (25-то място), Уругвай (26), Ботсуана (56), Бутан (49), Куба (61) и Гана (69).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. калун
    #16

    чалга и подкупи

  2. Н.Петров
    #15

    Просто е,за да има резултат и то положителен,тази борба следва да се води от хора срещу които неможе нищо да извадиш компроментиращо.Досегашният подбор се извършва по обратни критерии,което започва от партиите,минава през институциите и приключва с признанието,че нашенската риба,обратно на останалите започва да се вмирисва откъм опашката си.Та ,затова и борбата е нефелна....

  3. Transparency
    #14

    Вижте в Дневник.бгКакви са тези Червени инсинуации??България със срив в борбата срещу корупциятаКрасен Николов

  4. Дедо Тошо
    #13

    .

  5. pesho
    #12

    umrela darzhava

  6. Mickey
    #11

    ...статията със същата информация:))))))Заглавието:"Трансперънси: България отбелязва прогрес срещу корупцията"Някой да каже нещо за Дявола и Евангилието!? http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2009/11/17/816991_transperunsi_bulgariia_otbeliazva_progres_sreshtu/?p=0#addcomment

  7. chitatel
    #10

    Ne s taia pasmina deto se naricha "bulgari" - debili, idioti i mafioti. Sujaliavam ako niakoi se obidi no istinata triabva da se kazva takava kakvato e.

  8. 07
    #9

    да не и по-лош.Хайде сега, някой умник като попа Грую да не ме преведе, че искам реставрация..Или онази Сладураната : Е вие само знаете да лаете, нищо не градите, сладури ненагладни ;))Визирам съм аз и един многоуважаван от мен Форумец..ха ха ха

  9. Дядо
    #8

    И Бойко и серГей са "съпартийци" - комунисти. Те, комунистите са нещо като киборги. И се различавят само по фабричния си номер. Не могат да се сравняват като качества, защото са си жив боклук.

  10. Дядо
    #7

    Нали Ганю Чалгата лелееше за "здравата ръка"!!!Ето, сбъдна се това. По пътя към нов тоталитаризъм е твърде вероятно, като страничен продукт от дейността на Фюрера, да изчезнат поне групировките. Колкото до корупцията - там сме страшно много натоварени! Първо сме балканци и само румънците са по-напред в класацията от нас. После - комунистическото ни наследство!!! Тогава почти нямаше нещо извършено не "по втория начин". Така "работеше" "Партията"! Има си уж закони, но всичко трябваше да премине и през "партийна" проверка.Тежко, много тежко наследство!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.