Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Почина проф. Розалия Ликова

28 коментара
Почина проф. Розалия Ликова

Внезапно си отиде от нас професор Розалия Ликова. Изтъкнат учен, автор на много книги с приносно значение за българското литературознание, дългогодишен преподавател в Софийския университет “Св. Кл.Охридски”, тя бе и открояваща се личност с високо морално съзнание, с нравствена и гражданска неподкупност.

С трудовете си, посветени на най-значимото в нашата проза и поезия, с голямата си дарба на литературен критик, историк и теоретик, тя непрекъснато отстояваше представата си за един друг, по-истински начин на човешко съществуване.

Написаното от нея бе изстрадана съпричастност към ценностите, сътворени в името на истината, свободата и демокрацията. Унижавана и преследвана от тоталитарния режим, тя не се предаде на безсилието и отчаянието. И по-сетне, през последните двайсет години, като човек и творец тя съхрани иконоборческото си мислене, своята дръзновеност и съдбовната си обвързаност със съзидателните тенденции на нашия драматичен живот.

Поклон пред големия човек и учен проф. Розалия Ликова!

Розалия Ликова е родена на 14.10.1922 г. в гр. Луковит. Завършва право (1945) и славянска филология (1949) в СУ "Св. Климент Охридски". Защитава дисертация "Сатирата в българската литература през 30-те години" (1960). Асистент (1949), доцент (1963) и професор (1967-1992) по съвременна българска литература в СУ "Св. Климент Охридски".

В периода 1992-2002 чете лекции в ШУ "Еп. Константин Преславски". Специализира във Варшава (1968-69) и Брюксел (1976). Чете лекции в университети в Москва (1973), Солун (1980) и Минск (1984).

През 1972 г. е отстранена от университета (до 1975) и изключена от СБП за повече от 10 години заради статията ѝ "Принципи на гледната точка на разказвача", визираща и творчеството на Георги Марков.

Автор е на стотици публикации в български и международни периодични издания, на множество предговори към книги с художествена литература, съставител на редица сборници и антологии.

Автор е на книгите "За някои особености на българската поезия. 1923-1944" (1962), "Българската белетристика между двете войни" (1965), "Съвременни автори и проблеми" (1968), "Писатели и време" (1968), "Естетически прелом в поезията на двадесетте години" (1978), "Разказвачът в съвременната българска белетристика" (1978), "Поети на двадесетте години" (1979), "Литература и художествени търсения" (1982), "Проблеми на европейския символизъм" (1984), "Проблеми на българския символизъм" (1985), "Портрети на български  символисти"  (1987), "Художествени насоки на българския символизъм" (1988), "Поети на 40-те години" (1994), "Поезия на седемдесетте и осемдесетте години" (1994), "Валери Петров" (1994), "Литературен живот между двете войни" (Т. 1., 1995; Т. 2., 1996), "Поезия на 50-те и 60-те години" (1998), "Литературни търсения през 90-те години. Проблеми на постмодернизма" (2001), "Разпръснати спомени" (2004).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дилмана
    #28

    прекрасен човек, светла й памет

  2. simeon
    #27

    колкото и гаменски да звучи - професор Ликова беше ПИЧ! Най-големият специалист по западноевропейска литература, който пие и пее безобразни песни заедно със студентите на техни тавански сбирки, заслужава само уважение - огромно!

  3. А ПРОПО
    #26

    са нашите министри на културата, за разлика от тези на Култ-Ура-та. А и не само на културата !

  4. Люси Атанасова
    #25

    Аз бях нейна студентка. Имам прекрасни спомени от общуването ни с професор Ликова, невероятна беше!

  5. passer-by
    #24

    Един от светлите студентски спомени между толкова безлични!Поклон пред паметта й!

  6. Мокеле-Мбембе
    #23

    Дръзка, обичлива, весела душа! Светла ще бъде паметта за нея. В отвъдното я чакат мнозина нейни приятели, звездите на нашия български небосклон.А каква плувкиня! Плуваше, изнасяйки лекции - сякаш диктуваше на морето поредните си смели идеи.Съболезнования към прекрасната й, достойна нейна дъщеря.Посятото от Розалия Ликова тепърва ще дава плод.

  7. Карина
    #22

    Да почива в мир! Бог да я прости!

  8. reakzioner
    #21

    поне един от долните е чел нещо от Ликова или просто е възхитен по принуда от политическото и минало. Понеже аз съм чел, мога да кажа, слабо, тромаво, безидейно и нечитаемо. Все пак прави и чест, че във времена когато за българските символисти се говореше под сурдинка, тя бе първата в съвременната ни литературна критика, която се опита да напише нещо по вече от една самотна критическа скица за може би най талантливите ни български поети. Доколко е успяла в начинанието си е въпрос отделен.

  9. лит
    #20

    достойна жена

  10. reakzioner
    #19

    A ти, какво написа сега? Eдно нищо!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.