Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Имаме голяма и скъпа за възможностите ни армия

86 коментара
Имаме голяма и скъпа за възможностите ни армия

В сравнение с другите страни в Европейския съюз България поддържа една от най-големите и скъпи за данъкоплатеца армии. Затова пък средствата, които отделя за издражката на един военнослужещ, са многократно по-ниски от средното за съюза. Устойчива тенденция за българските въоръжени сили е технологичното изоставане.

Това става ясно от данните, съдържащи с в доклада на Министерския съвет за състоянието на отбраната и въоръжените сили на България през 2009 г.. Той е публикуван на сайта на Министерството на отбраната и предстои да бъде разгледан в парламента.

Един от основните изводи в доклада е, че българското общество изразходва за отбрана значителен по размерите си икономически ресурс, измерен по реалната стойност на човешкото, финансовото и материалното му изражение.

България е сред първите места по брой военнослужещи на глава от населението - 45 на 10 000 души. По този страната е изпреварена единствено от Гърция, където на 10 000 души от населението се падат 119 военни. За Румъния този показател е 35 военни, а за Австрия - 12.

България е сред първенците и по заделяния за отбрана дял от брутния вътрешен продукт (БВП), тоест, по натоварване на националната си икономика в интерес на отбраната и въоръжените сили. Гърция отделя 2.55 процент от БВП за нуждите на отбраната, следвана от България - 2 процента. На дъното на таблицата е Ирландия с 0.58 процента.

В доклада се посочва, че в абсолютно изражение годишните разходи за отбрана на България, разпределени на глава от населението, като графика създават представа, че българският гражданин е значително облекчен, заделяйки за отбрана четири пъти по-малко отколкото средното за ЕС. Преизчислени през стандарта на покупателната способност обаче, тези разходи се оказват значително по-равностойни по място - почти изравнени с разходите правени от средния чешки или австрийски гражданин и повече от разходите за отбрана правени от гражданин на Литва, Унгария и дори Ирландия, се казва в доклада.

Ако изразходваните сумарно за отбрана за годината средства се разделят на броя на военнослужещите, България харчи 23 524 евро за един военнослужещ. Това е приблизително два пъти по малко от Литва (43 023 евро), три пъти по-малко от Унгария (61 238 евро), почти четири пъти по-малко от Чехия (87 102 евро) и десет пъти по-малко от Австрия (245 962 евро).

Ако сумарните средства за отбрана се разпределят по направления и се вземат само разходите за личен състав, се вижда отново, че България заделя най-малко средства за един военнослужещ - 10 586 евро. Това е 56 процента по-малко от Румъния (18 781 евро), повече от два пъти по-малко от Унгария, Литва, Латвия; четири пъти по-малко от Чехия и пет пъти по-малко от средното за държавите членки на ЕС.

За инвестиции (доставка на оборудване и отбранителни изследвания и технологии) на един военнослужещ България харчи 4940 евро на година, докато Румъния отделя 4627 евро, а Австрия - 34 435 евро.

Данните по този показател показват устойчива тенденция на технологично изоставане на българските въоръжени сили, което е съпроводено от значителни пречки пред оперативната им съвместимост с тези на държавите от НАТО и ЕС, се подчертава в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

86 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. подпоручик Дуб
    #89

    Ех Биглер ,Биглер ,уж кадет, уж аристократ с родови герб "рибя опашка с щъркелови крил",уж това-онова,пък твърдите че сте вземали реднишка заплата (хаааа хааа хаа ха).Нима не помните,че даже обикновената ефрейторска "хамсия"мигом увеличаваше заплатата с чувствителната сума от 50 стотинки ?Тоест точно равностойноста на 2 пакета "Арда" ІІ качество

  2. историк
    #88

    Наистина, подготовката на танковите части беше на висота. Обаче сега са други времена. Танкове почти нямаме, а и съвременната война, изглежда, ще се решава не от танковете. Ако, не дай си Боже, трябва да воюваме някой ден, подозирам, че ще се провалим ужасно. Победите от 1915-16 (да не говорим за 1912) ще ни се струват като непостижима мечта. Дано Историята пожали Европа (и България)от нова голяма война!

  3. Редник Каракочев
    #87

    скъпа и технологично изостанала. Ако процентно войската ни беше като на Австрия, разходите за един военнослужащ щяха да са като на Чехия. А пък ако досегашната "модернизация" не се провеждаше единствено по корупционни схеми, може би и технологичното ниво щеше да е прилично.

  4. цивилен
    #86

    сумарно 100000 калпака , които папкат сладко, сладко. Ползата е декоративна за нас. Виж за тях е полезна.

  5. VB
    #85

    -50%

  6. 07
    #84

    ..тюфлеци смучат парици..1 полк да остават за пушечно месо на Нато и баста..

  7. мл. серж. Фатмаков
    #83

    Който не храни своята армия ще храни чужда. Затова, по-добре по-малка, но по нахранена и добре оборудвана армия, отколкото сегашната мизерия.

  8. гадльо
    #82

    Раздайте оръжието на населението - така ще имаме най-голямата армия след китайците.Какво като е изостанала?

  9. редник Пръдлев
    #81

    Свивайте я по всички линии-ДНА,ВА"Раковски",военно НДК/кой простак го измисли/,както и всички други имоти на МО-свивайте ги по обем и това е! Ако фуражкаджиите искат друго,просто няма да го има и това е!!!

  10. бивш войник
    #79

    80% съкращение.С тях да се направи трудова армия да правят пътищата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.