Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обществен труд за хвърлен фас и вандализъм

41 коментара
Обществен труд за хвърлен фас и вандализъм
За хвърлен боклук или фас, вдигане на шум и вандализъм освен налагане на глоба от 300 лв. за нарушителя, да се предвиди и възможност за изработване на санкцията под формата на чистене на улици, крайпътни пространства и речни корита, предложи министърът на околната среда и водите Нона Караджова пред журналисти в събота. Тя уточни, че предлага идеята на широк обществен дебат, тъй като най-сериозният проблем в опазването на чистотата у нас не е липсата на санкции, а тяхната несъбираемост.

В момента за хвърляне на отпадъци през балкона например е 100 лв., но Министерството на околната среда и водите предлага тройното им увеличение в разглеждани в момента от парламента поправки в закона за управление на отпадъците. Очакванията са те да влязат в сила от средата на лятото. Според екипа на Нона Караджова размерът им трябва да е стряскащ и респектиращ бъдещите нарушители, но признават, че ще е трудно в началото събирането на наложени вече глоби. Затова и предлагат въвеждането на обществено полезния труд, каквато форми има в много други страни. Това може да важи не само за замърсяване на улиците и трошене на обществена и държавна собственост, но и за форсиране на автомобилни двигатели например в два часа през нощта, обясни зам.-министърът Евдокия Манева.

Екоминистерството е решило най-сетне да въведе ред не само в поведението на гражданите, но и сред общините, които в момента не правят нищо за разделното събиране на отпадъците. Освен това досега те са разчитали изцяло и единствено на държавната помощ и финансиране от националния бюджет и европрограмите за уреждане на проблемите с отпадъците, без да заделят нито стотинка за рекултивиране на сметищата, чийто капацитет се изчерпва.

Глоба за кметове, незаделящи пари за рекултивация и нови сметища

Независимо че според Закона за местните данъци и такси от 1995 г. те са били длъжни от събираната от гражданите такса смет да заделят пари за закриване и рекултивиране та сметищата си, те не са правили това. От следващата година обаче ще се следи стриктно дали това се прави и дали кметовете предприемат реални действия за закриване на старите клетки и разработване на проекти за нови. Ако не го правят, ще бъдат санкционирани с 20 хил. лв., коментира Караджова. Тя дори каза, че е била обмисляна дори много по-крайна мярка – за лишаване на тези общини от достъп до европейско финансиране, за може и хората в тези места да усетят какви хора ги управляват.

"Защото е лесно да не предвиждаш пари за такива дейности, за да се харесваш на съгражданите си, после да се окаже, както сега в Сандански, че след месец няма къде да си хвърлят отпадъците", допълни екоминистърът.

От 1 януари 2011 г. също така местните власти вече ще плащат допълнителна такса за депониране на сметта си, ако пращат в депото и биоразградими и рециклируеми отпадъци, заяви Стефан Стефанов, шеф на дирекция "Управление на отпадъците" в МОСВ. Ако операторите на депата за съхранение на отпадъците забележат, че при тях постъпват не само битови отпадъци, но и такива от опаковки, електрически уреди и други, ще алармират ековедомството. Така към нормалната такса, плащана от общините на сметищата, ще се задейства и таксата депонираме, обясни Стефанов.

Постъпленията от парите за депониране и от отчисленията за закриване на сметищата ще отиват в специална сметка. Тези средства ще може да се използват само с разрешение на регионалните екоинспекции и то единствено за проекти за строеж на сепариращи инсталации и за рекултивиране на затворени клетки на сметищата, уточни експертът.

Нови изисквания за рециклиращите организации

Затяга се и контролът върху рециклиращите организации, особено за тези за оползотворяване на отпадъците от опаковки, тъй като в по-голяма или в по-малка степен не изпълняват ангажиментите си по разделното събиране, обясниха от МОСВ.

По-рано през седмицата Манева съобщи, че на две от тези организации дори може да изгубят разрешителното си. Дали това ще стане, кои ще са потърпевшите и колко трябва да платят организациите за неизпълнението на изискванията към тях, ще стане ясно в края на април, обясни Манева. В момента с оползотворяването на опаковките се занимават осем организации.

Според Закона за управление на отпадъците, при неизпълнение на определените в разрешителното им количества опаковки за разделно събиране и преработка, те трябва да платят определената от държавата продуктова такса в Предприятието за управление на дейностите по опазването на околната среда.

Манева прогнозира отпадане на играчи от този пазар и пренареждане и окрупняването му след приемането на новите критерии към рециклиращите опаковките организации до средата на лятото. Те вече ще имат задължението да обхващат минимум 10 общини и 200 хил. жители, ако искат да запазят сегашните си разрешителни, допълни Стефанов. Ще им бъде даден тримесечен срок да покрият тези изисквания.

Това и икономическите реалности ще доведат до съсредоточаването на една организация в един регион, а не както са сега – различни фирми обслужват съседни села или едни и същи квартали и се харчат грешни пари, обясни Караджова.

За да няма объркване сред гражданите, се предвижда и уеднаквяване на системата за събиране на опаковките, а не да има на едно място триконтейнерна схема, другаде – два съда.

Такса смет според изхвърляните обеми

Започва работа и междуведомствена група, която да насърчи кметовете да определят таксата смет на база на килограм изхвърлен битов боклук, а не както е сега на промил по данъчна оценка на жилището. Сега съседни апартаменти с еднаква квадратура, обитавани от сам човек и домакинство от 5-6 души, плащат една и съща такса.

В момента кметовете могат да прилагат този механизъм, но им е по-лесно да събират пари на жилище вместо според количеството изхвърлен отпадък. Бизнесът също не иска да плаща така, но Стефанов признава, че кметовете предпочитат схемата с промилите на данъчна оценка, защото именно товарейки фирмите с такси по данъчна оценка успяват да задържат по-ниска таксата за смет.

Според него обаче, ако се разшири обхвата на разделното събиране на отпадъците от опаковки, общините ще имат много по-малко разходи за сметосъбиране и извозване на боклука до депото. Като се прибавят обаче парите за затваряне и рекултивиране на сметищата фактически ще се запазят сегашните размери, обясни експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха ха
    #42

    ................

  2. Баба Гицка
    #41

    Браво! Свините да си плащат! Ама трябва да се приложи, а не да остане на книга...

  3. Стопер
    #40

    Отиде й заплатата на Фандъкова! Ако ще я глобяват лично нея, само Факултето й стига да я загроби до живот!Вече се чудя, кой е по-по-най-луд в това правителство - Симеон, Анна-Мария, Нона, Божо Реликвата, Божо-Тиквата, Цецо Фуражката...

  4. Пловдив
    #39

    Браво само глоби ще ни направи бели хора.

  5. Фaци Фypaжкaтa
    #38

    A за държавни бюрократи-престъпници - каторга! Толкова време, колкото са били на поста си!

  6. скептик
    #37

    да наложат наредбите за тютюнопушенето,че ще налажат и тези мерки. Празни приказки

  7. И.Иванов, Швеция
    #36

    "За хвърлен боклук или фас, вдигане на шум и вандализъм освен налагане на глоба от 300 лв. за нарушителя, да се предвиди и възможност за изработване на санкцията под формата на чистене на улици, крайпътни пространства и речни корита, предложи министърът на околната среда и водите Нона Караджова пред журналисти в събота."Конституция на Република България:Чл. 48. (4) Никой не може да бъде заставян да извършва принудителен труд.

  8. Eдин българин
    #35

    Българина само това го оправя !

  9. Дядо
    #34

    - или 3 дни почивка в затвора, - или 6 дни труд по улиците и пътищата на Родината,- или 6000 лева глоба.Затвор, труд или глоба - изберете сами:)))Така е в цивилизованите страни. Нали и ние, след някой и друг милениум, ще се приобщаваме към тях?!?

  10. Мандроунищожител
    #33

    1. Любимо занимание на Боковите министри е организирането на пресконференция, а след това се умува дали идеята може да се реализира.Глоби, глоби.... само това може да се роди в милиционерския мозък!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.