Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оценките на ЕК за България съвпадат с тези на българските граждани

6 коментара
Констатациите от мониторинговите доклади на Брюксел за напредъка на България, особено в областта на борбата с престъпността и работа на съдебната система, често съвпада и с общественото мнение, а правораздаването през годините остава с ниско доверие (около 10 процента). Това заяви в понеделник социологът Боряна Димитрова ("Алфа рисърч") по време на дискусия за мониторинга на страната от страна на ЕС и нуждата от него.

Представители на посолствата на Великобритания и Германия се обединиха около тезата, че българите "трябва да спрат да смятат, че мониторинговият механизъм е наложен“, а да го "възприемат като помощ и някаква рамка“. Стюарт Питърс от британското посолство коментира, че "България трябва да спре да гледа на ЕК и ЕС като отговор на проблемите си“.

Мнението му подкрепи и дипломатът от посолството на Германия у нас Дитрих Бекер, като посочи, че "гражданското общество трябва да изказва силно мнението си“ относно проблемите в страната. "Мониторингът не е идеалният инструмент, трябва да се намеси и дипломацията. Той би бил по-добър, ако от страна на Брюксел има по-голяма откровеност и яснота“, допълни Бекер. По думите му наблюдението върху България не е в "интерес на ЕК, а на българските граждани“.

Той смята още, че "се обръща прекалено голямо внимание“ на мониторинга и не се съгласи с тези, че прилагането му "нарушава суверенитета“ на България. Германският дипломат добави, че независимо от продължаващия мониторинг, гласът на България е абсолютно равноправен при взимане на решения в ЕС.

Предишният премиер Сергей Станишев предприе активни стъпки, включително с помощта на платени лобисти в Брюксел, за да убеди ЕК да прекрати механизма на монитронг върху България, като го замени с дългосрочно присъствие на европейски експерти в българската администрация. Тези усилия не само че не дадоха резултат, но и засилиха негативните настроения в Брюксел към правителството, което което освен критични доклади, получи и реални санкции от ЕК чрез орязване на евросубсидии.

"Наблюдава се взаимно припокриване на констатациите от мониторинга и общественото мнение за работата на съдебната система“, коментира от своя страна Боряна Димитрова. По думите ѝ "много силно звучи гласът на Брюксел в страната“. "Българите виждат, че системата не е добра, същото го казват и оттам“, допълни тя.

"В един момент мониторинговият механизъм ще отпадне и идва въпросът какво остава вътре в страната. Съществуват две тези – натиск от страна на професионалните кръгове (съдебна система, прокуратура, следствие) и дали тази система има потенциал да се саморегулира“, коментира Димитрова. Според нея отговорът дали този потенциал съществува е по-скоро отрицателен.

Тя посочи още, че е нужно и засилване на гражданския натиск и че е нужен "повече контрол“, но на базата на повече информация за това какво става в различните сфери. "Съществува обаче очакване, че някой ще дойде, за да ти реши проблемите“, заключи тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #7

    И заявявайки това, всъщност отново ни лъже, рекламирайки своята работа - демек - трябва да ни вярвате, защото ви казваме истината.Е, вие вече вярвате ли на нашите социолози?А заглавието на материалчето е гадно, мръснишко, защото също внушава неверни неща.

  2. chitatel
    #6

    Na mutrite i oligofrenite sega "гражданско общество" li im vikat?

  3. wute
    #4

    ...да го "възприемат като помощ и някаква рамка“. Да, ама не...българина си знае старата поговорка "...ти му набиваш 4естта в гъзъ, то са надува та я пърди..."

  4. eвротик
    #3

    По-голям смисъл има ние да им направим мониторинг за да видим защо допускат наши престъпници да придобиват имоти в техните държави, да имат яки банкови сметки, да регистрират фирми, да извършват трансгранични престъпления и да стане ясно кой пречи и кой помага в борбата с престъпността. Другото са кухи бюрократични фойерверки на еврочиновници.

  5. stela
    #2

    Потърпевша съм от несправедливото ми осъждане от АС да заплатя 10хил.$ на племенника си,които уж дал на баба си и в продължение на 5г./2от които е била жива/ не му ги е върнала.На 80г. жена да прави ремонт на къщата си,а той по това време беше в казармата.Съдиите повярваха на това и на племенницата ми,която беше свидетелка по делото,защото видяла, че баба и взела тези пари,които били в банкноти по1000 и по 500$. Това никой не би го повярва! ДАНО СЪДИИТЕ във ВКС ОТСЪДЯТ СПРАВЕДЛИВО,защото ще направя РЕПОРТАЖ по телевизията

  6. 07
    #1

    е-ат за да се научат да приказват истината..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.