Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Проверки в ЕРП-ата дали не са точили пари за данъци

3 коментара
Проверки в ЕРП-ата дали не са точили пари за данъци

Данъчните инспектори вече са влезли в електроразпределителните предприятия (ЕРП) и проверяват документацията им дали с плащането за консултантски услуги и други хонорари тримата инвеститора Е.ОН, ЕВН и ЧЕЗ не укривали и данъци, намалявайки умишлено печалбата си. Това съобщи в четвъртък финансовият министър Симеон Дянков пред журналисти. Според него, ако има нарушения, хазната може да си възстанови дължими данъци от дружествата.

Данъчната проверка е назначена, след като в началото на седмицата излязоха данни от регулаторния одит, извършен от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) по поръчка на премиера Бойко Борисов. Констатациите са, че чрез договори за външни услуги трите мажоритарни собственици на ЕРП-ата са предоставяли дейност на други дружества на компаниите-майки в Чехия, Австрия и Германия и така печалбите на българските компании са били намалявани в преточване на пари зад граница.

Преди ден шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев коментира, че става въпрос за десетки милиони левове, които е можело да се вложат в мрежата и да дадат ефект при управлението на системите и да дадат допълнително стойност на държавния дял от 33 на сто в дружествата.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков бе по-предпазлив в оценките си, отбелязвайки пред журналисти, че докладът от проверката на ДКЕВР в електроразпределителните дружества съдържа само данни.

“Запознах се с част от предварителните материали, но все още няма изводи и искам да дадем време на колегите да ги формулират“, заяви той. По думите му от отразените в доклада сведения и мнения на експерти за това какво са видели в дружествата, могат да се направят изводи както за положителни, така и за отрицателни практики. Той отбеляза, че все още има само съмнения за злоупотреби.

Докладът на ДКЕВР с констатираните нарушения от страна на ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН ще бъде даден и на прокуратурата, каза преди дни Семерджиев.

Остава да видим и ако е имало нарушения на условия на лицензия, на законодателство, на финансова регулация, това е чудесен начин да се реагира, но това все още не е факт, заяви Трайков.

Той каза още, че в регулаторния одит няма оценка на ДКЕВР дали цитираните суми за консултантски хонорари и външни договори на трите дружества съответстват на свършената работа или на ценообразуващите елементи. “Аз също съм бил консултант, знам че има цени, които стигат и до 2000 евро на час, но това кое е нормално и кое не е, трябва да се прецени въз основа на свършената работа и ефекта от нея“, посочи министърът.

Неговото становище за размера на консултантските хонорари се размина с това на финансовия му колега. Дянков определи хонорар от 600 лв. на час, цитиран в доклада на ДКЕВР, като “доста добро заплащане“, което “изглежда високо за България, а и за Европа е доста високо“.

Помолен за коментар относно влошеното финансово състояние на “Булгаргаз“, чийто директор Димитър Гогов ден по-рано се оплака от недостиг на средства за оперативни разходи заради политиката за натиск върху цените на газа, Трайков заяви, че “ако има нужда от оборотен капитал, дружеството ще трябва да си го осигури чрез дългово финансиране“.

По думите му от държавните енергийни дружества се очаква да функционират като корпоративни субекти, на тях трябва да им излизат сметките - приходи, разходи и да си обслужват задълженията. “От това, което съм виждал като разчети от мениджмънта на "Булгаргаз", дружеството е в състояние да функционира по този нормален начин“, посочи Трайков.

Семерджиев пък потвърди намеренията на ДКЕВР от 1 юли да постанови около два процента поскъпване на електроенергията, да натисне повишаването на цената на газа под 29 на сто, за да се ограничи увеличението на тарифите на топлофикациите в страната средно до 12 процента, като в София поскъпването на парното ще е около 15 на сто, но в Бургас ще има задържане на цените, а в Плевен и други места ще е съвсем слабо повишаването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. уфазен
    #4

    Време е да се потърси и сдебна отговорност на тези които продадоха ЕДТ-та на безценица, а и държавата къде беше цели 5 години. Спасението е да се закупят обратно акции от държавата за да влезе в управлението на дружествата, а не да слушаме хвалбите в Чехия на пенсионерите им ,че след закупуването от ЧЕЗ на Енергото в България са им вдигнали пенсиите с 30%.

  2. analitik
    #3

    http://personi.dir.bg/person.php?id=445прочетете биографията и ще разберете защо лобира за ЕРП-тата

  3. трансформа
    #1

    Тези са мошеници по природа и по призвание.Проверката е добро нещо,но защо никой не пише от т.нар."журналисти" по въпроса кой договори продажбата на тези дружества при тези условия,кой подписа договорите с гарантирана печалба на ЧЕЗ,защо има такива условия в договорите за продажбата и най-вече-има ли договорени и платени комисионни за подписването на тези безобразни договори и защо тези договори не са публични след като засягат неограничен брой лица?Педерасите от т.нар.Хелзингски комитет,платени от Сорос,защо не реагират на нарушаването на основни човешки права-къде сте,негодници платени????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.