Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Грузия се нуждае от помощта на САЩ

81 коментара
Грузия се нуждае от помощта на САЩ

Въпреки съществуващите все още разногласия за това как започна конфликтът, не може да се отрече, че преди две години в тези дни руските войски пресякоха международно признатата граница и нахлуха в Грузия. Те нападнаха страната с помощта на стратегически бомбардировачи, навлязоха дълбоко в суверенната ѝ територия, лишиха почти 127 етнически грузинци от дом, признаха независимостта на Абхазия и Южна Осетия и установиха военна окупация, която действа и до днес.

Много неща се промениха през тези две години, но не към по-добро. Русия не само продължава да окупира грузинска територия, но и строи там военни бази, отказвайки достъп на хуманитарни мисии и на наблюдатели, позволявайки етнически чистки на грузинци в Южна Осетия и укрепвайки административните граници на отцепилите се региони, за да ги превърне в истински държавни граници. По оценки на ООН повече от 100 хиляди етнически грузинци, избягали при руското нахлуване, все още не са се върнали по домовете си. Даже днес Русия продължава да нарушава споразумението за прекратяване на огъня, постигнато с помощта на френския президент Никола Саркози.

Въпреки, че живее под постоянна руска заплаха, Грузия продължава да се движи напред. Почти хиляда грузински войници продължават без всякакви възражения да воюват редом с нас в най-сложните райони на Афганистан. В Грузия укрепва диктатурата на закона и борбата с корупцията, а икономиката ѝ расте с такива темпове, че Световната банка постави страната на 11-то място в класацията на страните с най-благоприятни условия за бизнес. Проведените тази година в столицата Тбилиси избори за кмет бяха определени от международните наблюдатели като свободни и честни. Въпреки че политическите реформи в Грузия още не са завършили, представители на Европейския парламент определиха изборите в Тбилиси като "реална стъпка в демократичното развитие на страната”.

В същото време в Русия правозащитниците все още са подложени на заплахи, лошо отношение и даже убийства. В края на миналата седмица мирни демонстранти, между които и бившият вицепремиер Борис Немцов, бяха бити и арестувани заради опита си да упражнят основни права, гарантирани от руската конституция. Ако президентът Дмитрий Медведев търси образец на политическа и икономическа модернизация, би могъл да обърне погледа си към Грузия. А ако администрацията на Обама търси отношения, които наистина се нуждаят от "презареждане", също си струва да обърне погледне към Грузия.

Но на администрацията изглежда повече ѝ се иска да умиротворява авторитарна Русия, отколкото да поддържа приятелската грузинска демокрация, живееща в сянката на своя агресивен съсед. Белият дом щедро затрупва Медведев с дълги телефонни разговори и частни срещи, а външнополитическите преимущества от това са много скромни. Същевременно администрацията не демонстрира особена склонност към взаимодействие с грузинското ръководство, към подкрепа за стремежа на Грузия към членство в НАТО, към оказване на помощ за възстановяване на нейния отбранителен потенциал. Администрацията доскоро даже не бе готова да назове присъствието на руски войски в Грузия с истинското му име – окупация. Да не говорим за готовност да окаже натиск върху Русия, за да я застави да изтегли войските си. Неотдавна Белият дом и държавният секретар Хилари Клинтън направиха няколко обнадеждаващи изявления в подкрепа на Грузия – сега те трябва да превърнат тези думи в по-добра стратегия.

Ако Медведев наистина иска в Русия да властва законът, би могъл да приведе правителството си в съответствие с международното споразумение за връщане на руските сили на техните довоенни позиции извън пределите на Грузия. От своя страна администрацията на Обама би могла да помогне на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа да разработи заедно с Русия пътна карта за край на окупацията на Грузия – подход стъпка по стъпка, който би могъл да доведе до изтегляне на руските войски, връщане на прогонените лица и възстановяване на териториалната цялост на Грузия. Ако няма прогрес от руска страна, това трябва да доведе до последствия: Медведев трябва да знае, че сътрудничеството по темата Грузия е приоритет за САЩ и че, ако Русия не направи отстъпки по нашите приоритети, няма смисъл да очаква, че Съединените щати ще ѝ помагат в нейните приоритети, като например влизането в Световната търговска организация.

Грузия има нужда от подкрепата на САЩ и във възстановяването на своя отбранителен потенциал. Грузия прави повече във войната в Афганистан, отколкото много страни членки на НАТО – съюз, към който желае да се присъедини. Изключително сложно е обаче да бъде накарана администрацията да се съгласи да предостави на грузинските войски, водещи бойни действия, даже най-обикновено въоръжение, бронирани коли и резервни части. Покрай тази краткосрочна помощ Грузия се нуждае и от дългосрочна подкрепа за собствената си отбрана. Тази помощ вероятно би трябвало да включва противотанково оръжие, средства за противовъздушна отбрана, радари за ранно предупреждение и други отбранителни системи. Като трябва да е ясно, че нейното предоставяне по никакъв начин не означава подкрепа на САЩ за каквото и да било използване на сила от страна на Грузия срещу сепаратистките райони. Грузия винаги ще е по-слаба от Русия, но няма никакви причини да бъде оставена уязвима две години след руското нахлуване.

Въпреки всичките щети, нанесени на Грузия от Русия и заплахите ѝ да направи още, Москва не успя да изпълни стратегическите си задачи – демократичното правителство на Грузия оцеля и процъфтява. Отношенията между САЩ и Русия трябва да укрепват този успех, а не да го поставят под съмнение. Ние имаме възможност да подкрепим превръщането на Грузия в силна, единна и свободна страна – само обаче ако помним кои са истинските ни приятели.

*Авторът е сенатор-републиканец от щата Аризона, кандидат за президент на САЩ на изборите през 2008 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

81 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. z
    #82

    или 127 000?Медиапул, внимавайте с цифрите!

  2. читател
    #81

    Така е, когато вместо един истински демократ и герой от войната, човек едва оцелял във виетнамските проруски лагери и много добре знаещ за какво става дума, бе пренебрегнат за сметка на силно левеещия нагъл популист Обама. Избран впрочем с парите и пропагандата на най-ретроградните комунистически режими. Америка вече изтрезня, хората виждат празнословието и популизма на един политически ляв въжеиграч. Америка ще оцелее въпреки Обама, но пораженията във външно-политически план от игричките му с Путин и арабските режими са трудно предвидими.

  3. майор Деянов
    #80

    Ами Авганистан? Ами Ирак. Кой до днес подържа окупирана част от Куба и в нарушение на всички международни норми държи в нечовещки условия без съд и присъда пленици.

  4. читател
    #79

    С комунисти не споря, клишетата които си изсипал, никак нямат общо с темата, но това можете, това са забили в главите, ваша си работа. И се благодари, че американците се намесиха в Косово, че и България беше пламнала. Удобно забравяш май събитията в Македония, бежанците и лагерите там, опасността от война на границите ни. Само че някои помним, та немой се аби.

  5. @ chitatel
    #78

    edinstveniq promit mozuk si ti. imashe mejdunarodna komisiq koqto se proiznese za sluchiloto se f gruziq. ne sluchaino edinstveniq demokrat zapochva statiqta s "Въпреки съществуващите все още разногласия за това как започна конфликтът", za da ne mu se smeqt horata koito razbirat na glas. eto tova se kazva demagogiq. a tebe chitateliu te savetvam po-aktivno da chetesh.

  6. ХАХАХА!!!
    #77

    да изпълни стратегическите си задачи – демократичното правителство на Грузия оцеля и процъфтява."Ако са искали това, то руските сили са щели да стигнат до Тбилиси. "Медведев трябва да знае, че сътрудничеството по темата Грузия е приоритет за САЩ" - това не е приоритет и за Макейн, но трябва да сивдига акциите, както няколко дена след започването на олимпийките игри - "днес всички сме Грузинци"."към подкрепа за стремежа на Грузия към членство в НАТО, към оказване на помощ за възстановяване на нейния

  7. Серсем
    #76

    Ако не знаеш какво действително представляват Саакашвили и Грузия то ей богу може да се разплачеш по тежката съдба на президента и потъпканата цялостност на богатата и демократична Грузия. Мишико произхожда от интелигентно семейство на видни партийни членове. Дядо му е бил генерал в КГБ. Сам Мишико в училището и в института постоянно е бил секретар на комсомолската организация. Завършил е института за Международни отношения. Сами знаете, кого приемаха в тия институти. Но по време на разпада на СССР

  8. Серсем
    #75

    Удивителни са и икономическите успехи. При СССР това беше една от най-богатите и благополучни републики, а грузин беше синоним на богаташ. Сега БВП на човек е 4030 долара. Бюджета на страна с 4,4 милиона население е 3,9 милиарда долара. Безработицата е 17%, а 32% живеят под чертата на бедността. От работещите 56% работят в селското стопанство и 9% в промишлеността. Месечния доход на човек от населението е 82 долара. Спасяват се от гладна смърт с това, че примерно 25% от работоспособните работят в

  9. аз
    #74

    Този мъж е достоен човек и знае как се работи! Поклон!

  10. да помниш
    #73

    И се благодари, че американците се намесиха в Косово, че и България беше пламнала. Удобно забравяш май събитията в Македония, бежанците и лагерите там, опасността от война на границите ни. Само че някои помним, та немой се аби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.