Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банки започват оценка на “Набуко“ за заем от 4 млрд. евро

7 коментара
Банки започват оценка на “Набуко“ за заем от 4 млрд. евро

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Международната финансова корпорация (МФК) - член на Световната Банка започват оценка на проекта за изграждане на газопровода “Набуко“, който ще доставя каспийски, ирански и североафрикански газ до Европа. Мандатно писмо за целта бе подписано в понеделник между трите финансови институции, акционерите в проекта и компанията, която ще го реализира - “Набуко Газ Пайплайн Интернешънъл“.

Оценката трябва да осигури 4 млрд. евро от необходимото инвестирани в газопровода, чиято стойност се изчислява на 7.9 млрд. евро.

Потенциалният финансов пакет се състои от до 2 млрд. евро от ЕИБ, до 1.2 млрд. евро от ЕБВР (до 600 млн. евро за сметка на ЕБВР и до 600 млн. евро синдикирано към търговските банки) и до около 800 млн. евро от МФК (до 400 млн. евро за сметка на МФК и до 400 млн. евро към търговски банки). Това съобщиха от консорциума, в който с равен дял участват турската БОТАШ, “Българският енергиен холдинг“, румънската “Трансгаз“, унгарската МОЛ, австрийската OMV и германската RWE .

Мандатното писмо представя условията, при които трите международни финансови институции ще оценяват проекта и показва възможното ниво на финансиране. Писмото определя работата, която трябва да се извърши преди взимането на окончателно решение.

Участието на трите финансови институции показва подкрепа от Европа и света, също така гарантира цялостното финансиране на проекта “Набуко”. Ранното включване на международните финансови институции гарантира, че “Набуко” ще изпълнява най-високи стандарти при оценката на риска за въздействието върху социалната и околната среда. Оценката на проекта ще се базира върху преценка на търговските, социалните и екологичните аспекти.

След крайния етап на оценяване, финансирането ще се одобрява от съответните управляващи органи на всяка една от международните финансови институции. Очаква се агенциите за експортно кредитиране и международните банки да започнат своите оценки след международните финансови институции. Ангажименти от потенциални кредитори се очаква да бъдат поети през 2011 г.

Самите акционери в проектната компания трябва да осигурят от собственик средства съответно по една шеста от 30 процента от стойността на проекта.

В края на миналата седмица министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков съобщи пред Mediapool, че ще се наложи да се дадат държавни гаранции за осигуряването на българското финансиране в проекта, тъй като “Българският енергиен холдинг“ не разполага с кредитен рейтинг за целта. По думите му същото се отнася и за турския и румънския участници.

Потвърдено бе намерението стартът на строителството на тръбата да започне през 2012 г. и първият му етап да приключи през 2014 г.

Проектът за газопровода “Набуко” е сред най-важните цели на Европейския съюз, като дори от плана за възстановяване на европейската икономика бяха отпуснати 200 млн. евро за проекта. Очакванията на България са, че средствата ще отидат за участъка, свързващ Турция с наша територия, който да се използва и като риверсивна междусистемна връзка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 112
    #8

    Тия дни Израел каза че планира да построи газопровод до Гърция по дъното на Средиземно море, което значи че газът ще дойде до нас без да инвестираме и една стотинка, ще заобиколим Турция което е огромно геостратегическо преимущество и по него ще може да тече и Африканския газ, а тия глупаци са се разбързали да изхарчат безумно поредните стотици милиони. България трябва час по скоро да излиза от всякакви Южни потоци и Набутковци.

  2. z
    #7

    наисина израелско-гръцият проект е в наша полза.А който иска да си строи "Набуко" -нека заповядва, но не и с наши пари!

  3. Главен лекар
    #6

    само ще преминава през България, ние пари не даваме, а ще искаме да ни плащат транзитни такси. Газът, който ще вземаме ще си го плащаме отделно.

  4. Справедлив
    #5

    С такива Главни лекари - виждаме до къде го докарахме със здравеопазването. Съгласно договора Набуко, тръбите на територията на всяка държава се строят и заплащат от съответната държава с кредит от международните финансови институции. Кредита се дава на консорциума, в който БГ участвува чрез НЕК. А този кредит ще се изплаща пак от българския народ. Единственната утеха е да стигат парите от транзитните такси за погасяване на кредита. А за печалба забравете първите 15 години.

  5. Путинка
    #4

    Така е, абсолютно си прав.Докато при Ю.П. още преди да бъде монтирана тръбата, всяко българско домакинство ще получава по 400 евро месечно, а газа за домакинствата по трасето на тръбата ще е безплатен :)

  6. 123
    #2

    Русия, с който ЍМосква ще изкупува почти 100% от газта и петрола на тази страна..Пак Русия ще продава за Набуко, а

  7. boby1945
    #1

    финансова и политическа оценка от хората които управляват паретата на белият свят, а не като сега разни чужди и местни барабойки говорят на ангро...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.