Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Парите на българските емигранти крепят финансовата стабилност у нас

88 коментара
Парите на българските емигранти крепят финансовата стабилност у нас

Кризата не е довела до масово връщане на български емигранти у нас и парите, които те пращат на своите близки в България, не са намалели особено заради по-лошата икономическа ситуация в страните, в които се намират. През миналата година паричните трансфери от българите в чужбина към страната са 1.2 млрд. евро и макар, че бележат известен спад от 15%, той е много по-малък спрямо намалението в други финансови потоци, като например чуждестранните инвестиции. В условията на криза и намаляващи инвестиции парите на българските емигранти допринасят съществено на финансовата стабилност в България и за сигурността на домакинствата. Това сочат изводите от изследване на “Отворено общество“ по въпросите на миграцията, което беше представено в сряда.

Директорът на “Отворено общество“ Георги Стойчев заяви, че парите, които българските емигранти изпращат у нас по време на криза, са повече от усвоените средства от еврофондовете. Пращаните от тях пари се изразходват основно за храна, сметки, медицинско обслужване. Стойчев обясни, че трансферите от постоянно живеещите в чужбина българи запазват стабилно ниво от 600-700 млн. евро годишно. Това, което временно работещите в чужбина българи изпращат през 2008 година е достигало 600 млн. евро, но през 2009 година е намаляло до 400 млн. евро. “От тези данни може да се заключи, че кризата е засегнала основно българите с временна заетост в чужбина“, коментира Стойчев.

Чрез проучване на границата на българи, връщащи се за кратко в България, са установени делът на работещите емигранти и делът на тези, които изпращат средства в България, съответно по официален и неофициален път. Работещите емигранти са почти 79%. 36.9 на сто от тях привеждат пари по официален път, а по неофициален – 15.4%. 47.7% от емигрантите не изпращат средства.

България бавно започва да привлича чужденци

Макар и бавно след 2007 година България започва да привлича чужденци, сочи изследването на “Отворено общество“. Имиграцията е все още много малка по размер, но нараства с устойчиви темпове с потенциал да превърне България в страна, която приема мигранти.

Забелязва се устойчив ръст на гражданите на Великобритания, дошли да живеят у нас. От 290 през 2003 година броят им достига 1489 през 2008 година.

Още

Данните от изследването показват, че очакванията кризата да доведе до масово връщане на български емигранти у нас не са се оправдали. По думите на Стойчев дори засегнатите от кризата емигранти в значителната си част продължават да стоят в чужбина, тъй като не вярват, че ще намерят по-добри перспективи в България. Голямата разлика в заплащането и лошото ниво на публичните услуги у нас са главните причини за това българите да емигрират в чужбина и да не желаят да се върнат.

Според Стойчев специална държавна миграционна политика насочена към връщането на българи е ненужна и не си струва да се изразходват публични средства.

Георги Ангелов, който е един от авторите на изследването съобщи, че България е на второ място в ЕС след Румъния по получавани от емигранти средства като процент от БВП. За останалите държави подобен финансов поток не играе такава съществена роля за икономиката. Други страни, в които се разчита в някаква степен на тези средства, са Литва, Португалия и Полша.

По официални данни на Евростат в страните от ЕС най-много българи има в Испания (около 160 000), Германия (60 000), Италия (40 000), Гърция (40 000), Великобритания (15 000). По думите на Ангелов обаче реалният брой е по-висок.

Същевременно се забелязва голям ръст в броя на българските студенти, които учат в ЕС – от 1.9% от общия брой студенти през 1998 година до 8.3% през 2007 година. Най-много български студенти заминават да учат в Германия, САЩ, Франция, Австрия и Великобритания. След 2007 г. привлекателността на САЩ като дестинация за български студенти намалява за сметка на преориентиране на студентите към страните – членки на ЕС.

За периода 2003–2008 г. България е трайно в топ десет на страните, които изпращат студенти в Германия, а през 2005 г. дори е на второ място, като само Китай е изпратил повече студенти. Между 4,5 и 6% от чуждестранните студенти в Германия са българи. България изпраща в Германия значително повече студенти от много по-големи държави като Русия и Украйна например.

Според анализаторите на “Отворено общество“, ако българските студенти вземат студентски заеми в приемащата държава, твърде възможно е това да повлияе негативно върху нагласите им за връщане в България след завършване на университета. В дългосрочен план последицата може да бъде още една масивна вълна на “изтичане на мозъци“ след регистрираната в началото на 90-те години. В същото време от 2007 година насам се забелязва тенденция, че чуждите граждани от български произход все по-рядко избират да учат в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

88 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емигрирайте
    #91

    БЯГАЙТЕ ДОКАТО Е ВРЕМЕ!НЕ ОБРИЧАЙТЕ ДЕЦАТА СИ!Хора, не се връщайте в никакъв случай в България. Новите (деца на комунисти, „завършили” на Запад) и старите комунистически кланове са превзели буквално цялата държава. Там няма парламент и партии. ”Партиите” са различни кланове на комунисти. Правителството се олицетворява от държавна сигурност. Новият „премиер” Бойко Борисов е бивш комунистически престъпник участвал във възродителния процес и бивша охрана на Тодор Живков. КОЙ Е ПРИЕЛ ТОЗИ КОМУНИСТИЧЕСКИ

  2. не емигрант
    #90

    Страната е обречена.Тези, които награбиха от държавата на безценица да продават до като е време.Русия ще изкупи всичко и ще докара хора да работят тук...пияници имат много.

  3. Wittgenstein
    #89

    Източна Европа и ОНД са във властта на посткомунистите, Западна Европа си е социалистическа, държавата там се меси във всичко и всяко, а европейските политици са агенти на КГБ или купени от Москва, Америка фалира, освен това там е безкултурно, скучно и безинтересно, ЕС се разпада, Гърция, Испания, Англия, Ирландия, Италия и т.н. също фалираха - може ли да попитам къде да се отиде? Навсякъде е еднакво безсмислено. Само че хората отдават прекалено голямо значение на външни фактори. Важно е да си намериш

  4. А?
    #88

    Къде да се отиде? В Канада!!!! Но е трудно.

  5. Балканец
    #87

    Блатото на комунизма е бездънно.Преди Освобождението,а и след това Българинът е ходел на гурбет.Но припечеленото не се е изяждало,защото дори тогава не е имало такъв глад,а се е вкарвало(както казваме днес)в някакъв бизнес.Разликата е огромна!Едно е да миеш чини,защото близките ти в България са доведени от комунизма до стремеж към единия хляб;друго е да спестиш за да инвестираш и развиваш.Блатото на комунизма е неизбродимо,не зная как се излиза от него.Едно е ясно-мизерията ражда мизерия и за да

  6. Но
    #86

    Ако не беше тоя ШИБАН НАРОД, тук би било чудно място за живеене!

  7. Обзървър
    #85

    Парите, идващи от емигрантите, намаляват социалното напрежение. Това са истински пари, а не счетоводни измишьотини ! Жалко е, че комунягите запазиха властта си и благодарение на тези пари !

  8. :))
    #84

    Какъв е извода от тази така заплетена и емоционална история?! Че гаджето ти е умна жена ли?

  9. Глух плъх
    #83

    Тайната на оцеляването на българина - 100 евра от гурбет.Почвам да си мисля, че е по-добре вместо да се осигуряваме, да инвестираме в образованието на децата си ... в чужбина. То че пенсия няма да доживеем, няма. Пък и да я доживеем, то пък една пенсия ... Я майната и на държавата, на НОИ и НЗОК, от които боза по принципа "болен здрав носи". По-добре да си даваме парите на родителите с мизерните им пенсии ина децата - да учат.Децата ни, ако са читави, ще ни гледат и подържат на стари години с европейските си заплати. Ако са негодни и непризнателни, то хак ние - да прокълнем и да умрем, като жабите, кога им пресъхне блатото. То пък едно блато ...

  10. izto4nik
    #82

    В дългосрочен план последицата може да бъде още една масивна вълна на “изтичане на мозъци“ след регистрираната в началото на 90-те години. В същото време от 2007 година насам се забелязва тенденция, че чуждите граждани от български произход все по-рядко избират да учат в България.=============Не само мозаци, ами ще изтекат и български, сърца,кръв и семенна течност.Тик ше останат българокомунисти, българомохамедани, български турци, български роми и др. ерзацбългари. Няма да остант истински българи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.