Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Икономисти прогнозират близък до нулата спад за тази година

4 коментара

Експертите от Центъра за икономическо развитие (ЦИР) очакват българската икономика да регистрира ръст от 1% на годишна база през третото тримесечие на 2010 година. В редовния тримесечен доклад на ЦИР се посочва, че икономиката за цялата 2010 година ще има минимален спад близо до нулата.

Второто тримесечие на 2010 г. е периодът, в който икономиката ни вече е започнала да нараства, макар и засега само на база предходното тримесечие (0.5 на сто спрямо първото тримесечие), отбелязват анализаторите в доклада.

Двигател на възстановяването на икономиката е промишлеността, смятат в ЦИР. Още през първото тримесечие тя реализира ръст спрямо предното тримесечие (2.2 на сто), който продължава и през второто, макар и твърде слаб (0.04 на сто), и същевременно растеж на годишна база - съответно 1.3 на сто и 2.9 на сто за първото и второто тримесечие.

Продължава забавянето на спада в строителството на месечната продукция на годишна база, което започна от началото на годината. То се дължи на бързото възстановяване в гражданско-инженерното строителство, чиято продукция от март насам се приближи до миналогодишните си равнища и за август вече надхвърли стойностите от август миналата година.

Месечният оборот в търговията на годишна база също има възходящ тренд от март насам, но все още е минимален. Тенденцията в сектора се обуславя от търговията на едро. Търговията на дребно с хранителни стоки от май започна да расте, но през август отново падна под нулата на годишна база.

През септември се влошава и бизнес климатът в търговия на дребно, посочват от ЦИР. Възстановяване на годишна база, както на търговията, така и на вътрешното търсене, едва ли може да се очаква по-рано от четвъртото тримесечие.

Експертите от ЦИР смятат, че инфлацията в края на 2010 година ще бъде не повече от 3 - 3.5%.

За осемте месеца на 2010 г. текущата сметка на платежния баланс е положителна (0.9% от БВП при дефицит 7.1% от БВП година назад).

Подобряването на салдото от отрицателно в положително се дължи най-вече на по-ниски дефицити по търговското салдо, посочват експертите.

Износът расте с нарастващи темпове като още през юни стойността му достига предкризисните обеми. Вносът се увеличава с много по-ниски темпове, което води до съкращаване на търговския дефицит почти наполовина спрямо осемте месеци на 2009 година.

Стойността на експорта достига 9.8 млрд.евро, но структурата му не се променя - суровините и енергийните ресурси заемат близо 60% и растежът при тях е по-висок, отколкото на общия износ. Единствено при резервните части има по-голямо нарастване след пускането в експлоатация на два нови завода за авточасти.

Още по-неблагоприятна става структурата на вноса, възлизащ на 11.86 млрд. евро. Стойността на внесените суровини и енергийни ресурси расте със 17% поради

нарастване на международните цени, а на инвестиционни стоки спада с 13% главно за сметка на машините. Това означава, че производствените предприятия не инвестират в разширяване и обновяване на производството, а така икономически растеж не се постига.

Свитият внос на инвестиционни стоки е свързан и със силно намаления приток на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) - 835.9 млн. евро за осемте месеца на годината при 2.1 млрд. евро ПЧИ за същия период на 2009 година. Очакванията са през 2010 г. чуждите инвестиции да не надхвърлят 2 млрд. евро, а през следващата година увеличението им да бъде в рамките на 20%.

Дефицитът на държавния бюджет към момента се дължи на лошото представяне на приходите и разходите през януари и февруари, след което по-доброто им представяне през април - септември.

Ако тази тенденция се запази до края на годината, може да имаме по-нисък от прогнозирания 3.2 млрд. лв. дефицит в актуализираната бюджетна програма за 2010 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тотьо
    #5

    Всички показатели са ОК само дето държавата няма пари и всеки момент може да сдаде багажа. На кого да вярвам, на тъпаня или на ...

  2. Глух плъх
    #4

    Кое е ОК?! Не виждаш ли данните? Умиращият кон приритва, ако се чудиш откъде идва раздвижването. Няма наши, няма и чужди инвестиции. Потреблението продължава да се свива. Откъде да дойде растежът? Износът ни е скръб и ужас - изнасяме ток и дървесина, което на прима виста ще рече, че си "внасяме" рискове за околната среда. Дефицитът ще се управлява и през 2011 с як пердах - бъхтай чуваля, още пуска. Чудеса ли да чакаме? Щото Дянков, все по-очевидно, си пада да вярва в чудеса. Посочи ми един фактор, който да води до осезателен растеж, да не говорим да му стоварим очакванията си да е "локомотив" на растежа.

  3. военен
    #2

    В България няма промишленост и тия смешници, дето се назовават ,,икономисти" да си скъсат дипломите....Май не са били на тия уроци за развитието на ппромишлеността , промишлени райони , видове промишленост и т.н ...Българио, вървиш на закриване...

  4. Скандално
    #1

    http://fermer.bg/news/2056/1/bylgariia-najveroiatno-shte-izgubi-500-mlnlv-po-prsr-do-kraia-na-2011-g.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.