Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Недостиг на персонал и оборудване по границата с Турция

0 коментара

Най-големият проблем за България в изпълнението на критериите за влизане в "Шенген" е контролът по границата с Турция и затова ще се наложи до два месеца изпращането на новия мисия за оценка. Това е посочено в доклада на експертите, провели през декември последната проверка у нас.

Най-вероятно новата мисия експерти от страните членки за оценка на контрола на сухоземната граница на България ще бъде изпратена през март.

Според доклада на експертите недостатъците по южната граница на България са недостиг на персонал, недостиг на екипировка, липса на фиксирани пунктове за наблюдение, съобщи БНТ.

Следващото заседание на групата ще е вероятно в края на януари и ще е окончателно. След него Съветът на министрите на вътрешните работи на ЕС ще официализира заключенията в доклада за България. До тогава страните членки ще могат да отправят питания за свършеното от българските власти, които на свой ред ще имат възможност да отговарят на запитванията.

Българските власти твърдят, че до март ще изчистят всички забележки по сухопътната граница. Оценките за изпълнението на критериите за морските и въздушните граници, за полицейското сътрудничество, за защита на личните данни и за визите са положителни.

Премиерът Бойко Борисов съобщи наскоро, че очаква още през лятото да има политическо решение за присъединяването на София в Шенгенското пространство, а през септември то да стане факт.

Някои страни членки обаче обвързват приемането в "Шенген" с резултатите в борбата с корупцията и организираната престъпност.

И Австрия обвързва членството в "Шенген" с юлския доклад на ЕК

Посланикът на Австрия в София Герхард Райвегер коментира в петък пред Дойче веле, че изводите от юлския доклад на Европейската комисия за напредъка в правосъдието и вътрешния ред ще са "ако не решаващи, то поне много важни" за членството на България в "Шенген".

"Австрия на първо място очаква от България изпълнението на всички технически критерии, които се изискват при влизането в шенгенската система. Това е най-важното условие. Заедно с това Австрия проявява пълно разбиране спрямо наскоро повдигнатите в писмото на Франция и Германия проблеми, свързани с българското и румънското членство в Шенген", заяви дипломатът.

Той посочи още, че фокусът на вниманието трябва да се премести към очаквания през юли годишен мониторингов доклад на Европейската комисия.

"Трябва да подчертая, че въпросите за миграцията, и в частност за незаконната миграция към Европейския съюз, са от голямо значение и всяка страна членка ще гледа през лупа способностите на България да наложи стриктен контрол върху потоците през границите си, които са външни за общността. И това е смисълът на съществуването на целия шенгенски механизъм за наблюдение и оценка на сигурността по външните граници. И щом България успее да покрие стандартите и критериите в този механизъм, пътят ѝ към Шенген е отворен", заяви посланик Райвегер.

По-рано тази седмица посланикът на Германия в България Матиас Хьопфнер също коментира, че българското членство ще зависи и от юлския доклад.

Франция, Германия и други страни членки настояват България и Румъния да постигнат необратим напредък в справянето с престъпността и корупцията. Освен това България не е покрила и всичките технически критерии, което по мнението на българските власти трябва да стане до март тази година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.