Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и Атака отхвърлиха президентското вето върху Изборния кодекс

0 коментара
Народното събрание отхвърли ветото на президента Георги Първанов върху Изборния кодекс. Със 129 гласа "за", 50 "против" и 8 "въздържал се" в сряда мнозинството на ГЕРБ и Атака за пореден път потвърди текстовете от новия закон, регламентиращ вота.

В заключението на правната комисия, което бе изчетено от нейният председател Искра Фидосова (ГЕРБ), се казва, че "мотивите за връщане за ново обсъждане на кодекса са неоснователни и необосновани, поради което ПП ГЕРБ няма да подкрепи ветото на президента".

Депутатът от БСП и юрист Янаки Стоилов пък за пореден път направи анонс, че социалистите ще атакуват кодекса в Конституционния съд. По думите му основанията на конституционалистите да обявят ограничаването на прекия избор на кметове на малките населени места за противоречащи на основния закон ще са двойно по-големни.

ДПС ще сезира международните институции

От парламентарната група на ДПС пък обявиха, че след като за трети път парламентът прие текстовете за уседналостта, те ще сезират всички международни институции. Мотивът на движението е, че по този начин се ограничават човешките права.

"Това са противоконституционни текстове. Уседналостта е нещо различно от лишаването от право на глас. В нито една държава в ЕС, в нито една държава в света, където има демокрация, не се лишават граждани от правото да гласуват”, заяви депутатът от движението Ремзи Осман.

Кодексът - спасителен пояс за давещо се управление

Червеният депутат Мая Манолова се присъедини към колегата си от ДПС и също обяви, че Изборният кодекс е "антидемократичен и ограничаващ човешките права". Според нея той е "спасителен пояс, защото правителството се дави преди изборите". "Трябва им балон, който да ги спаси от блатото", заяви Манолова. Според нея никакви помощни средства, каквито били записани в закона, уреждащ вота, няма да върнат изгубеното доверие в ГЕРБ.

"За първи път от 20 години ще се наложи да викаме външни наблюдатели, защото, когато няма изборен феърплей, международните правозащитни организации изпращат наблюдатели", разкритикува текстовете Манолова.

Аргументът, с който от ГЕРБ контрираха опозицията, бе лаконичен. По думите на съпредседателя на парламентарната група на управляващите и шеф на правната комисия Искра Фидосова "правителство стои стабилно като правителство за управлението на Република България”. "Това, че има хора, които целят с измислени компромати, изнесени от анонимни личности, да свалят правителството, няма да стане. Няма да се случи това, г-жо Манолова, колкото и да го искате”, заяви Фидосова.

Според нея принципът на всеобщото избирателно право, заложен в Конституцията, не е накърнен. Фидосова констатира още, че няма ограничаване на избирателни права с въвеждането на изискването за уседналост, което бе атакувано от президента, с връщането на закона.

Според ГЕРБ мотивите на президента с грешки

Юристката на ГЕРБ изрази и възмущение, че е "забелязала няколко грешки в мотивите на ветото на държавния глава". "Не смея да си помисля, че президентът не е прочел внимателно този кодекс", каза тя.

В мотивите Георги Първанов казва, че българските избиратели ще бъдат лишени от правото да гласуват, че няма да бъдат включени в избирателния списък, аргументира се Фидосова. Според нея няма български гражданин, който да не бъде включен в избирателните списъци. "Груба грешка в тълкуването в мотивите на президента е, че кметове на малки населени места са се назначавали от общинските съвети", смятат още управляващите. Фидосова опроверга още мотивите, свързани с намаляването на броя на общинските съветници като посочи, че това се случва само в някои, а не във всички местни органи на властта.

Тя не пропусна възможността да отбележи, че е изненадана от отсъствието на президента Георги Първанов в пленарната зала, докато депутатите обсъждат наложеното от него вето.

Веднага след приемането на Изборния кодекс в края на миналата година държавният глава се възползва от правото си на вето и върна закона за трето обсъждане в парламента. Президентът обяви за противоконституционно въвеждането на изискване за уседналост на евровота - гласоподавателите да са живели най-малко през последните три месеца в България или в друга държава - членка на Европейския съюз, а при местни избори право да гласуват да имат само онези, които са живели поне една година в съответното населено място в страната. Първанов обяви още, че с премахването на прекия избор на районни кметове в София, Варна и Пловдив се "отстъпва сериозно от процеса за децентрализация на властта".

В мотивите си президентът бе записал още, че "не може да бъде наречено демократично намаляването на броя на населените места, които пряко ще избират своите кметове". Това според държавния глава ще доведе до положение, при което в повече от 1000 населени места няма да се произвеждат избори за кметове на кметства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.