Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се погребване на авариралата японска АЕЦ

42 коментара
Обмисля се погребване на авариралата японска АЕЦ

Докато Япония навлиза във втората седмица след катастрофалното земетресение от 9 степен по Рихтер и последвалата го 10-метрова вълна цунами, унищожила крайбрежни селища и убила хиляди техни жители, най-тежката след Чернобил ядрена криза изглежда далеч от решението си.

Японски инженери допуснаха в петък като последно средство за предотвратяване на катастрофално изтичане на радиация от авариралата атомна централа "Фукушима-1" затрупването на повредените реактори с пясък и бетон, съобщава агенция Ройтерс. Това бе методът, приложен през 1986 година при аварията в Чернобил.

Властите обаче все още се надяват, че ще успеят да избегнат кризата като свържат с кабел и подадат електроенергия до поне два от реакторите, за да пуснат отново в действие охлаждащите водни помпи. Същевременно продължават и опитите за охлаждане на реактори и басейни с отработено гориво в централата чрез външното им обливане с вода.

За първи път представители на компанията-оператор на централата признаха, че е възможно затрупването на целия комплекс, което е знак, че другите предприемани отчаяни и разпокъсани действия може и да не дадат резултат.

"Не е невъзможно реакторите да бъдат погребани в бетон. Но точно сега наш приоритет е първо да се опитаме да ги охладим", заяви на пресконференция представител на компанията ТЕПКО, цитиран от Ройтерс.

Седем военни пожарникарски камиони изстреляха общо 50 тона вода в басейна с отработеното горивото на Трети реактор. От повредената сграда се издига пара - знак, че водата е достигнала прегрелите горивни пръти.

30 пожарникари от Токио се очаква да започнат да обливат с вода Първи реактор, където се смята, че спада нивото на водата в басейна с отработеното гориво, каза говорителят на правителството Юкио Едано.

Едано каза, че температурата в Пети и Шести реактор също се покачва постепенно, но не представлява непосредствена заплаха. Ако се наложи, те също ще бъдат поливани с вода, каза той.

Освен това аварийният дизелов генератор на шести енергоблок осигурявал в момента подаването на вода в резервоарите и на двата блока.

Токио илектрик пауър кампъни (ТЕПКО) се опитва да инсталира нов електропровод, за да възстанови електричеството в комплекса, каза Едано. Новото захранване ще задейства помпите, които вкарват вода в реакторите и басейните, за да ги охлаждат.

Дори обаче инженерите да успеят да възстановят захранването, не е ясно дали помпите ще заработят. Възможно е и те да са повредени при земетресението, цунамито или от взривовете в централата през последните дни. Съществуват освен това и опасения, че може да възникне късо съединение, което да предизвика нов взрив.

Директорът на Международната агенция за атомна енергия пристигна в Япония и се срещна с премиера Наото Кан и други служители, за да обсъди ядрената криза.

Наото Кан обещал по-подробно да информира международната общност за развитието на кризисната ситуация. Министър-председателят заявил, че Япония ще вземе всички необходими мерки за преодоляване на последиците от сегашната криза.

Същевременно японската агенция за ядрена безопасност повиши оценката си за аварията в АЕЦ "Фукушима-1" като събитие от пета степен по международната скала за ядрени инциденти INES. Аварията в Чернобилската АЕЦ бе оценена с най-високата,

седма степен по същата скала.

За момента е избегнато най-лошото, но ситуацията далеч не е стабилна

Най-лошото в ядрената централа "Фукушима 1" за момента е избегнато, но опасността от радиоактивно изтичане остава висока и ситуацията далеч не е стабилизирана, коментира в петък Франс прес.

"Не сме преживявали подобна седмица от 25 години и от катастрофата в Чернобил, въпреки че по онова време нещата бяха много по-лоши", признава Уилям Нътъл от британския университет в Кембридж.

"Ситуацията остава сериозна и радиоактивното изтичане продължава", казва помощник-директорът на френската Агенция за ядрена безопасност Оливие Гупта.

По целия свят учени и изследователи наблюдават внимателно час по час състоянието на японската централа и обменят информация, която понякога е изключително неточна и трудна за потвърждаване. Те се опитват да диагностицират в какво състояние е централата и обрисуват всевъзможни и страшни сценарии, обобщава агенцията, цитирана от БТА.

Всички експерти обаче подчертават, че е крайно необходимо да бъде върната нормалната температура в реакторите и в басейните за отработено гориво. Това може да стане с много вода, вкарана в централата по най-различни начини. Първият етап от тази операция по охлаждане на системата е възстановяването на електричеството. То ще задейства помпените станции.

Според Оливие Гупта този фактор е важен, но е част от дълъг път с много препятствия, преди ситуацията да бъде стабилизирана.

"Нещата няма да се решат с натискане на копче. Има цяла серия от операции. Трудно е, защото е много вероятно тези операции да изискват човешка намеса, може би някой трябва да отиде в командната зала и да отвори шлюзовете", казва Филип Жаме, специалист от Френската ядрена агенция и бивш директор на дирекция Безопасност на ядрените инсталации към Международната агенция за атомна енергия.

Но високото ниво на радиоактивност в централата ограничава времето на хората, които участват в аварийните операции.

Според Гупта ядреното гориво ще трябва да бъде охлаждано продължително време. Така че за стабилизиране на обстановката може да се говори, когато има непрекъснат процес на силно охлаждане на всички реактори и на басейните.

"А когато казваме непрекъснат, говорим за години", допълва Жаме, като припомня аварията в Три майл айланд в САЩ през 1979 г.

Специалистите засега предпочитат да не се произнасят по въпроса какво ще се прави, след като бъде стабилизирана ситуацията в централата. Но най-вероятно решението ще бъде като това в Чернобил - саркофази за реакторите.

Най-лошият сценарий ще бъде, ако всички тези усилия не са достатъчни и ядреното гориво се окаже оголено - тоест без вода. Тогава радиационните емисии ще бъдат много по-големи, като се има предвид, че около басейните за съхранение на отработеното гориво няма вече и херметическа обвивка, припомня Оливие Гупта.

Според Института за радиозащита и ядрена сигурност при този сценарий ядреното замърсяване ще бъде локализирано до района на Фукушима, но ще бъде по-сериозно от това в Чернобил. В най-лошия от случаите периметърът за евакуация около централата може да бъде разширен от 60 до 70 километра, но Токио, който е на 250 километра от нея, ще бъде пощаден.

Като цяло радиоактивните частици, които ще паднат, ще бъдат по-малко от освободените при ядрените опити през 50-те и 60-те години на миналия век.

Над 17 хиляди убити и изчезнали

Броят на загиналите от стихията от 11 март в Япония по последни данни на японската полиция достигна 6911 души. Само в префектурата Мияги, която беше най-силно засегната, броят на жертвите достигна 4000. Общо убитите и безследно изчезналите от труса са 17 227 души. Минимални са вече шансовете някои от изчезналите да бъдат открити живи.

Губернаторът на Мияги Ешихиро Мурай призова жителите на префектурата да се преместят да живеят в други райони на страната, защото за момента властите не могат да им гарантират нормални условия на живот. По данни на властите възстановяването на жилищата в префектурата ще отнеме между половин и една година.

В петък в главния град на Мияги Сендай бяха отворени магазините за хранителни стоки на главната търговска улица. На летището в града е отворена писта, на която да кацат и излитат самолети на аварийните екипи. Възстановени са междуградските рейсове в почти всички части на Североизточна Япония. Започнаха да се движат и високоскоростните влакове между гарите Мариока и Акита.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анкета
    #42
  2. Прочел
    #41
  3. Балканец
    #40
  4. Балканец
    #39
  5. Иван
    #38
  6. lyubo
    #37
  7. N
    #36
  8. КГБ
    #35
  9. Шаранов
    #34
  10. Рибаров
    #33

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.