Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Япония – жертва на най-скъпоструващото бедствие в света

13 коментара
Япония – жертва на най-скъпоструващото бедствие в света

Установените досега щети от земетресението на 11 март и последвалото го цунами в Япония достигнаха 300 милиарда долара, което го прави най-скъпоструващото природно бедствие в света, съобщи Ройтерс в сряда.

В тази сума са включени разрушените пътища, домове, фабрики и инфраструктура. Тя обаче ще нараства още, когато бъдат добавени загубите от преустановената работа на много индустриални компании и бъде обобщена цената от просдължаващата ядрена криза.

Досега в трагичната статистика на природните бедствия водеха земетресението в японския град Кобе през 1995 година, чиито щети бяха оценени на 100 милиарда долара, и ураганът Катрина в САЩ през 2005 година – с щети за 81 милиарда долара.

АЕЦ Фукушима-1 продължава да изхвърля радиация

След като във вторник и шестте реактора на АЕЦ Фукушима-1 бяха свързани към електропреносната мрежа работниците проверят охладителните помпи и останалото оборудване преди да започне да се подава електроенергия. Усилията им обаче са с неясен засега резултат, а работата им е прекъсвана често заради високите нива на радиация.

След изхвърлянето на черен пушек от трети реактор на централата бе евакуиран не само неговият персонал, но и този на съседните първи и втори енергийни блокове. Трети реактор продължи през целия ден да изхвърля дим и без причините за това да бъдат установени. След появата на облака от пушек обаче радиацията в района на реактора съществено е намаляла, информира говорител на компанията.

Сутринта в зоната са измерени 435 микросиверта в час, а след изхвърлянето на дим нивото вече е спаднало на 274 микросиверта.

Японските стандарти определят като допустима норма на облъчване за хора, надхвърлили детската възраст, 1000 микросиверта годишно, но за служителите в АЕЦ тя е 100 пъти по-висока.

По-рано през деня и ремонтната дейност във Втори реактор временно беше спряна заради високо ниво на радиация.

Японската агенция за ядрена безопасност също така съобщиха, че температурата в част от Първи реактор на централата се е повишила до 399 градуса по Целзий, докато работната температура на енергоблока е 302 градуса. Според агенцията обаче няма непосредствена опасност.

Радиация в питейната вода и храните

Равнище на радиоактивен йод над допустимия лимит за бебета, установен в Япония, е измерено в част от водопроводната мрежа на Токио. Концентрация на йод-131 от 210 бекерела на килограм е установено в проби от течащата вода, докато лимитът, установен от японските власти е 100 бекерела на кг за бебета.

Местните власти посъветваха жителите да не дават чешмяна вода на кърмачета и да не я използват за биберони.

Японското здравно министерство пък е открило радиация над нормалното равнище в 11 вида зеленчуци от префектура Фукушима. Сред засегнатите видове зеленчуци са броколи, спанак, зеле и карфиол. В зеленчук, известен като кукитачина, е открито съдържание на радиоактивен цезий, превишаващо 160 пъти безопасното за здравето ниво.

Японският министър-председател Наото Кан призова гражданите да спрат да ядат листни зеленчуци от района на пострадалата при земетресението АЕЦ "Фукушима".

В префектура Ибараки е бил открит също радиоактивен йод в магданоз и сурово мляко, поради което правителството е наредило да спрат доставките на тези продукти от префектурата.

ЕС е задействал механизъм за ранно уведомяване за заразени храни

Европейската комисия е задействала механизма за ранно предупреждение, с чиято помощ страните от Общността подават сигнал, ако открият заразени с радиоактивност храни, внасяни от Япония, съобщиха говорителите на комисията, цитирани от БТА.

Те уточниха, че до този момент нито една страна от ЕС не е отчела зараза на внасяните храни, както и че обемът на този внос е в незначителни количества. Проверките са били препоръчани миналата седмица и засягат пратките, получавани след 15 март.

Правната основа за проверките е приета след катастрофата в Чернобил през 1986 г. и досега не е била използвана. Страните от ЕС са получили препоръка да взимат проби от внасяните от Япония храни, като се изследват отделни количества от всяка пратка, основно морски продукти.

Администрацията по храните и лекарствата на САЩ съобщи, че ще спре вноса на мляко и млечни произведения и на пресни плодове и зеленчуци от 4 японски префектури - Фукушима, Ибараки, Точиги и Гума.

Същевременно японското правителство призова страните, които внасят хранителни продукти от Япония, да действат разумно, когато обмислят ограничения върху вноса на храни от районите около АЕЦ "Фукушима".

"Ние сме предприели мерки, които не допускат до обръщение продукти с определено ниво на радиация. Това означава, че всичко, което достига до пазара е безопасно", заяви главният секретар на японското правителство Юкио Едано.

Общините копаят масови гробове

Полицията заяви, че над 9300 души са загинали след земетресението и вълните цунами в Япония, а около 13 800 са изчезнали, съобщи Асошиейтед прес.

Полицейски говорител в една от най-тежко пострадалите префектури - Мияги - каза, че броя на жертвите вероятно ще надхвърли 15 000 само в тази административна единица. Полицията в други опустошени райони отказа да даде оценка за окончателния брой на жертвите, но заяви, че потвърдените смъртни случаи в отделни области вече е достигнал около 3700.

По данни на полицията досега са били открити 9301 тела, а 13 786 души се водят изчезнали. Според полицията окончателният брой жертви вероятно ще надхвърли 18 000.

Огромните вълни цунами, които унищожиха хиляди японски домове и взеха многобройни жертви, принудиха Япония да преразгледа една от най-свещените будистки практики, а именно погребването на мъртвите, предаде Ройтерс.

Общините копаят масови гробове, немислима практика в страна, където починалите обикновено биват кремирани и пепелта им се поставя в каменни семейни гробници близо до будистки храмове. Местните правила често забраняват погребването на телата.

Останките на загиналите, затрупаха крематориумите, чиито пещи не могат да се справят с пристигащите тела. Някои от тях въобще не могат да работят заради недостатъчно количество керосин.

"Открихме много тела в морската вода, които са обезобразени", заяви официален представител в Камаиши, където в петък е планирано масово погребение на 150 неидентифицирани лица, загинали от земетресението и вълните цунами на 11 март.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. търнокоп
    #13
  2. сведущ
    #12
  3. N
    #11
  4. ПреживялЧернобил
    #10
  5. Анкета
    #9
  6. никаква
    #8
  7. komentator
    #7
  8. радиоактивния
    #6
  9. Карл Маркс
    #5
  10. kaka
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.