Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

HSBC ще получи повече, ако привлече по-голямо финансиране за "Белене"

135 коментара
HSBC ще получи повече, ако привлече по-голямо финансиране за "Белене"

На новия консултант на проекта за изграждане на АЕЦ “Белене“ ще бъдат платени около 2 млн. евро за извършването на анализи за целесъобразността и нуждата от втора ядрена централа, съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков във вторник.

Преди това БНР предаде, че ако британската банка HSBC докаже, че проектът е икономически обоснован, ще получи и 0.95 на сто от крайната цена за осъществяването на ядрения строеж.

При това положение консултантът е заинтересован да сметне възможно най-висока цена и на практика банката получава легален "подкуп", за да каже, че проектът е изгоден и скъп и по този начин да прибере по-високо възнаграждение.

Министър Трайков потвърди наличието на възнаграждение от 0.95 на сто за банката, но уточни, че те били в “нефиксираната част от предложението на HSBC“. То зависи от структурата на привлеченото от консултанта финансиране, поясни министърът.

“Тези 0.95 на сто се отнасят към различна база, в зависимост от това как се осъществи проектът, но подробности не мога да коментирам сега“, каза Трайков.

Очакваше се договорът с HSBC да бъде сключен дистанционно с подписи по факса в понеделник, но това стана едва във вторник.

Все още не е определена окончателната цена на АЕЦ "Белене“, но се знае, че тя варира от 5 млрд. евро, за колкото настоява българското правителство и 6.3 млрд. евро, колкото иска руският изпълнител на проекта. 0.95% от по-ниската цена прави около 47 млн. евро.

“Договорът вече е инициализиран от двете страни, остава формалното му подписване“, каза пред Mediapool Владимир Каролев, който е подизпълнител на HSBC за анализа им на АЕЦ “Белене“.

Той отхвърли твърдението, че договореният близо 1 процент възнаграждение за банката е върху определената от нея стойност на централата и така консултантът има интерес да изчисли по-висока цена и да изкара проекта изгоден. “Белене“ е твърде малък проект за банка от ранга на HSBC, която участва в повечето ядрени проекти в света и има печалби за десетки милиарди, за да си позволи тя подобни манипулации на анализите си с цел облагодетелстване“, каза Каролев, който е собственик на "Балканска консултантска компания“.

Консултантът и общински съветник в София от НДСВ обясни, че въпросният процент ще се изплати на HSBC за размера на привлечения от чуждестранните инвеститори в проекта капитал. Част от задълженията на банката ще са, след като изготви финансовия модел, да търси нови акционери в проектната компания, която ще строи и експлоатира АЕЦ “Белене“.

Засега в това дружество са резервирани 51 на сто за НЕК и 47% за руската държавна корпорация "Росатом", която успя да привлече като европейски инвеститори френската “Алтран“ и финландската “Фортум“ съответно с по 1% и опция “Фортум“ да получи 25% за сметка на руския дял.

По думите на Каролев като се структурира проектът, на всички световни компании с интерес в ядрената енергетика ще бъде представена потенциалната възможност да се включат. Онези, които HSBC успее да привлече, ще се включат със съответен дял, оценен на съответна сума и от нея банката потенциално ще спечели 0.95 процента. От думите на частния консултант стана ясно, че за привлечен инвеститор може да се брои и “Росатом“, която се гласи да вземе сериозен дял от проекта и да осигури от свое име кредит до 2 млрд. евро.

Ще има обяснение за всяка цифра

“HSBC ще обясни как е стигнала до всяка цифра, защото към днешна дата са давани всякакви необосновани изчисления и мнения по цената и изгодността или неизгодността на АЕЦ “Белене“, допълни Каролев. Според него към днешна дата не се знае изгодна ли е или не бъдещата ядрена централа.

Каролев обясни, че договорът между “Българския енергиен холдинг“, който е собственик на НЕК, и HSBC ще е за 18 месеца с твърдо фиксирани срокове за различните дейности. Три паралелни екипа ще работят по проекта “Белене“ - правен, финансов и такъв, който да структурира търговската му част. По думите му заложените в споразумението с изпълнителя “Атомстройекспорт“ срокове не са задължаващи, за да се притеснява България, че ще изплаща неустойки на руснаците.

Министър Трайков преди това коментира пред журналисти, че HSBC вече е свършила голяма част от работата, за която не са били необходими конфиденциални данни.

Денонощна работа

“Предстои денонощна работа, за да се свърши анализът в следващите два месеца. Става въпрос за стандартния икономически модел и възвращаемостта на проекта, осъвременено изследване на пазарната среда, както в България, така и в региона, навсякъде където може да се реализира електроенергията от “Белене“, посочи Трайков.

Банката ще трябва да проучи пазарните участници и то в дългосрочна перспектива, маркетинг, евентуални нови инвеститори в ядрения проект, както и да структурира финансите на проектната компания, която ще строи и експлоатира бъдещата централа.

Консултантът ще трябва да изчисли колко ще е акционерният капитал на бъдещото дружество, кредитирането но проекта и при какви лихви ще се осигури то, както и взаимоотношения между партньорите, обясни още Трайков. “Ще се подготви пакет от договори, не само този за доставка, изпълнение и строителство с АСЕ, но и ред други неща“, допълни министърът.

Той отбеляза, че Владимир Каролев е един от хората в екипа на британската банка, но ще има и други.

HSBC бе предпочетена за консултант на правителството за АЕЦ “Белене“ през ноември 2010 г. пред останалите кандидати - "Ротшилд", "Сосиете Женерал", KPMG в консорциум с "Магуайър", "Аржил", "Ърнст енд Янг".

Сложен и стриктен договор

Каролев обясни, че сключването на договора е отнело толкова време, защото е изключително сложен и има твърде стриктно описание на дейностите, които трябва да извърши банката и които трябва да се съгласуват между двете страни.

Миналата седмица Националната електрическа компания (НЕК) и руската "Атомстройекспорт" (АСЕ), се споразумяха до 1 юни да положат "максимални усилия" за подписване на окончателен договор за строежа на "Белене".

Според министър Трайчо Трайков шефът на НЕК Красимир Първанов е подписал обвързваща клауза, която изрично му е била забранена. Според премиера Борисов и вицепремиера Дянков, обаче, с подписаното допълнително споразумение към договора с руския изпълнител е фиксиран срок до 1 юни 2011 г. за даване на финансовите анализи за “Белене“, на чиято основа до 1 юли трябва да се вземе правителственото решение дали да се строи ядрената централа и на каква цена, или да се спре проектът.

Във вторник сутринта Трайков заяви пред бТВ, че ако до 1 юни българската и руската страна не са се споразумели по всички въпроси около строителството, срокът за преговори може да бъде удължен. "

"Аз смятам, че с това, което имаме, имаме достатъчно капацитет и възможности ефективно да отстоим своите интереси", коментира той.

Спорът между сегашния инвеститор НЕК и изпълнителя АСЕ за цената на проекта продължава близо четири години, като в това време бяха обсъдени варианти за ескалация на стойността на централата по българската, руската и европейската инфлация.

Стигна се дотам премиерът Бойко Борисов да поиска твърда цена и руснаците оферираха 6.298 млрд. евро крайна стойност с рискове за тяхна сметка и въвеждане в експлоатация на първия блок през 2017 г. Предложението обаче не се харесва на българската страна, която смята, че АЕЦ “Белене“ не трябва да струва над 5 млрд. евро, докато от Института за пазарна икономика изчислиха, че реалната стойност на ядрения проект е 11.5 млрд. евро. Преди три седмици премиерът Борисов каза, че всъщност цената няма значение, тъй като правителството не смята да я плаща, но в същото време да задържи 51% от проекта.

Всички говорят лъжи“

“Когато консултантът HSBS приключи работата си, ние ще можем да кажем това е цената, това е цената на финансирането, това е цената на електроенергията", коментира Трайков. След това ще има обществено обсъждане.

Той отбеляза, че от всички страни, не само от лобитата на ядрената енергетика, се говорят куп лъжи, спекулации и предположения по параметрите на проекта “Белене“.

“За мен всички тези мнения са полезни. И за тези, които казват, че от централата е най-евтината енергия, и за тези, които казват, че ядрената енергетика е технология от средата на миналия век и трябва да гледаме следващото. Истината винаги се намира при отчитането на всички всички възможности и мнения, своите аргументи, правомощия и сила“, каза още Трайков. Той определи избраната за консултант британска банка HSBC като един от най-добрите консултанти по ядрени проекти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

135 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БНТ
    #135
  2. Лом
  3. N
    #133
  4. Лом
  5. Везари
  6. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  7. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  8. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
  9. Анкета
    #127
  10. без значение
    #126

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.