Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обществото смята бедните за основна мишена на съда и полицията

39 коментара
Обществото смята бедните за основна мишена на съда и полицията
Българите нямат доверие в съда и полицията, смятат, че властите преследват само бедните хора, а съдиите нарочно допускат грешки, за да бъдат оправдавани виновните. Това сочи социологическо проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представено в сряда. По думите на социолога Тодор Галев българските граждани имат най-ниско доверие в наказателното правораздаване от всички граждани на ЕС. Единствено латвийците вярват по-малко в своята полиция, но са много по-положително настроени към магистратите си.

По-малко от половината българи (43.6%) дават "добра" оценка за работата на МВР, а към съда отношението е много по-критично, едва 18.7% са склонни да оценят магистратите положително. Тази тенденция може да бъде проследена в цялото изследване на ЦИД.

Според Галев обяснението е, че хората много често имат пряк контакт със служители на МВР и дори имат положително отношение към охранителната полиция. В същото време представите за съда са формирани индиректно – от разказите на близки хора и медиите.

Според 72.7% от българите има по-голям шанс да бъде осъден някой беден човек, а 56% са съгласни с твърдението, че съдиите се влияят от политически натиск. Около 1/3 от хората смятат, че съдиите допускат нарочни грешки в своите решения, за да оправдаят обвиняемия срещу 8.7%, които вярват, че това никога не се случва.

Според Тодор Галев в последните три години не се забелязва никакво подобрение в имиджа на съда и полицията, въпреки декларациите на властите, че се провеждат реформи. Социологът каза, че обществото се влияе по-малко от информациите в медиите, отколкото от личния си опит. Изключение правят някои от делата с голям обществен интерес, които могат да влияят по-силно върху обществените нагласи.

Ниското доверие към съда и полицията засилва страха на хората, че ще станат жертви на престъпление, а престъпността се приема като естествено проявление на живота в България, заявяват от ЦИД. Според неправителствената организацията държавата все още не е дала адекватен отговор на проблемите в правораздавателната система.

Ниското доверие в полиция води до това, че едва 51% от престъпленията се регистрират в МВР, тъй като хората не виждат смисъл да се оплакват в някои случаи.

Общо 18% от анкетираните са на мнение, че полицията е ефективна при предотвратяване на тежки престъпления, а едва 13% мислят, че ще залови извършителите на кражби с взлом. Това ниско обществено доверие в МВР и съдебната власт е свързано с мнението на гражданите за корупцията в двете системи. Едва 10% твърдят, че полицаите не вземат подкупи, а за съдиите на това мнение са малко над 5% от анкетираните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Съдия споделя
    #39
  2. тутурутка
    #38
  3. 42
    #37
  4. Дедо Тошо
    #36
  5. 490
    #35
  6. !!!!
    #34
  7. Анкета
    #33
  8. 777
    #32
  9. Петканов
    #31
  10. големата винетка
    #30

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.