Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ние сме в провинцията на Европа, но тук оцеляването е по-лесно

23 коментара
Ние сме в провинцията на Европа, но тук оцеляването е по-лесно

И ние, и вие сме в Европа, но сме в нейната периферия, в нейната провинция. Това е предизвикателство, но и е по-лесно за оцеляване, каза в сряда вечерта нобеловият лауреат Орхан Памук по време на първото си посещение у нас. В в препълнената зала на аулата на Софийския университет той бе представен от литературния критик Бойко Пенчев.

На следващия ден Памук бе награден с почетното звание доктор хонорис кауза на университета. В речта си той говори за нещата, които свързват хората, дори и в натежалите от историята Балкани.

За въведение при първата му срещата с българските почитатели бе използвано част от словото му "Куфарът на моя баща", което Памук произнася на церемонията в Стокхолм през 2006 г., получавайки най-престижната награда за литература - Нобеловата.

Първоначалната молба на Памук да не се води разговор на политически теми не бе изцяло уважена от Бойко Пенчев. Голяма част от хората искаха да чуят от Памук именно неговата гледна точка за случващото се в съвременна Турция.

Преди да стане нобелов лауреат, той привлече вниманието на света с изказвания си за арменския геноцид и избиването на 30 000 кюрди, живеещи на турска територия.

Срещу Памук бе заведено дело за нарушения на известния член 331 от турския наказателен кодекс, който забранява да се обижда турската идея. Делото бе прекратено две години по-късно, но темата бе станала общоевропейска, а върху Турция бе оказан натиск да промени своето законодателство.

Бойко Пенчев попита Орхан Памук за арабските революции през 2011 г. "Аз съм щастлив от Арабската пролет, защото това е революцията на средната класа, на младите, които не могат да търпят повече диктаторските режими. Вижте техните лица. Независимо от бомбите, от политическите реакции на правителствата, които са на втори план. Това, което се случва, ме прави щастлив!", каза турският писател.

Той обясни, че за първи път идва в София, но и че всичко наоколо му е познато и близко. "Отдавна трябваше да дойда", призна писателят и добави, че преди време е ходил във Варна. Той определи балканската идентичност като "обща различност".

"Нашата обща различност като балканска идентичност не сме я измислили ние, балканците, а другите, от другата Европа", каза той.

Памук илюстрира думите си със случката как, когато отишъл като преподавател в Колумбийския университет в Ню Йорк, му посочили къде може да си намери турско сирене в огромния мегаполис. И го намерил, но то се оказало, всъщност, българско сирене… "И много вкусно", добави той.

Споделени мигове

На следващия ден след получаване на почетното университетско звание, Памук още веднъж говори за Балканите

"Ние живеем един и същи живот, споделяме една и съща култура, имаме едни и същи сантименти, аз мисля за историята като за роман, историята не е това, което царете или султаните са направили, а това, което хората са направили. В ежедневния живот, тук, в София, видях толкова много теми, които ние турците и българите споделяме".

"Историците, според мен, трябва да се фокусират върху това. Не трябва да се фокусираме върху ужаса на нашето общо миналото, а върху приятелството, отдадеността, хубавите неща, които споделяме. В продължение на 400 години сме споделяли приличащите си градове, приличащата си музика, подобната архитектура", каза Памук.

"Ние споделяме и още една сантименталност, за която аз чувствам задължение да говоря. Това е за живота на ръба на Европа, в нейната периферията. Това е тясно свързано с езика и литературата, която аз представлявам. Нашите езици не са популярни в останалата част на света, защото те са периферни езици. Това обаче не трябва да ни хвърля в разочарование.

В историята на нашия ежедневен живот, езикът е това, което ни обединява. Ние трябва да се съсредоточим върху това, което се е случвало в миналото и това, което се случва сега, с гордост, със самоувереност. Веднъж осъзнали това, ние ще престанем да бъдем затворници на историята, а ще станем граждани и хора с въображение, които описват, изследват и драматизират своята човечност. Останалата част на света ни чака да отворим пред тях нови врати и нова визия", каза писателят.

"Аз вярвам в силата на думите и в силата на човешкото въображение. Нашите езици, нашата история може да ни обедини, което да предотврати разделението в нашите култури, тъй като ние и сега споделяме толкова много общи концепции", добави той.

Орхан Памук е в София по покана фондация "Елизабет Костова". Председателят на фондацията Юлиан Попов обясни в началото на разговора "Ние (българите - бел.ред.) нямаме все още нобелист, та поканихме един комшия".

Конкретният повод за гостуването му е и излязлата му току що на български книга-изповед "Други цветове". В четвъртък той ще бъде награден с почетния знак Доктор хонорис кауз на Софийския университет.

Творчеството му е преведено на над 50 езика, а на български са издадени осем негови романи и мемоари. Продажбите на книгите му надхвърлят седем милиона копия. През есента на миналата година той получи награда на името на Норман Мейлър. Преподава в Колумбийския университет сравнителна литература и творческо писане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bones
    #23
  2. EU
    #22
  3. Anti*памуклия
    #21
  4. Боби
    #20
  5. по темата
    #19
  6. памуклия
    #18
  7. До форум говеда
    #17
  8. ЪЪЪ
    #16
  9. AAA
    #15
  10. boomadafaka
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.